Անվտանգության նեղ ընկալումն ինքնին անվտանգության խնդիր է. Վահե Հովհաննիսյան
Վեհափառի՝ իր խորությամբ ու վեհությամբ առանձնացող երեկվա ուղերձում կար նման ձևակերպում. «Ցեղասպանության աղետալի դեպքերից հարյուրամյակ անց, երբ թվում էր, թե նման սոսկալի հանցագործությունները մնացել են անցյալում, ցավոք, նոր ցեղասպան գործողություններով հայաթափվեց Արցախը...»
Հայկական հարյուրամյա քաղաքական մտքի և 1991-ից սկսած՝ պետական մտքի ամենակարևոր հարցն է. ինչպե՞ս եղավ, ինչպե՞ս հնարավոր եղավ և ի՞նչ հետևություն անել, որ չլինի այլևս երբեք։
Մենք ո´չ ազնվություն ունենք, ո´չ էլ հասունություն՝ այս ամենակարևոր հարցերին պատասխանելու։
Ցեղասպանություն տեսած ժողովուրդն ինչպե՞ս կարող էր Արցախի կորուստը թույլ տալ։ Կարսի կորուստ թույլ տված ժողովուրդը ո՞նց կարող էր հետևություն արած չլինել և ընդամենը 100տարի անց թույլ տալ Արցախի կորուստ։
Մենք հարաճուն կորցնում ենք մեր տարածքները և հայկական բնակչությունը մեր տարածքներում։ Սա է պատմական դինամիկան։ Նման ընթացքի դեպքում ի՞նչ կլինի 50 տարվա ընթացքում, կարելի է կռահել։
Անվտանգության նեղ ընկալումն ինքնին անվտանգային խնդիր է։ Մենք ունեինք իսկապես հաղթելու մեկ ճանապարհ՝ ստեղծել ժամանակակից, կենսունակ պետություն։ Ի՞նչ արեցինք մենք։ Մեզ մի պահ թվաց, թե միայն բանակի կամ սպառազինության շնորհիվ կլուծենք հարցերը։ Դա անլուրջ էր, գուցե՝ նորաստեղծ երկրի չհասունացած մտածողություն։
Դարերով պետություն չունեցող ժողովուրդը մի հրաշքով 20-րդ դարում անկախ պետություն է ստանում է, հաղթում է պատերազմում, իսկ հետո ազգային իդեա սարքում գրի քարտն ու ՌԴ քաղաքացիությունը։
Ի՞նչ դեֆեկտ է սա մեր մտածողության մեջ։ Ինչո՞ւ է մեր վերնախավերի, կրթված հանրության մոտ այդքան բացակայում պետական մտածողությունը։
Ո՞նց է պատահում, որ տարբեր կալիբրի պաշտոնյաներ, գործից դուրս գալուց հետո, հանգիստ արտագաղթում են։ Էդ խոպանչու հոգեբանությամբ ո՞նց պիտի կառավարվի երկիրը։
Ցեղասպանության 111-րդ ամյակին մենք շարունակում ենք իներցիայով կրկնել՝ աշխարհը պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը։ Նախ՝ քաղաքակիրթ աշխարհի մեծ մասն արդեն ճանաչել է, հետո՝ էդ նույնը ճանաչած աշխարհի առաջ տեղի ունեցավ Արցախի հայաթափումը և այսօր տեղի է ունենում Արցախի հայկականության ֆիզիկական ոչնչացումը։ Եվ ի՞նչ։ Եթե աշխարհի տարբեր պետություններից ու կազմակերպություններից օրը տասըցավակցական հեռագիր գա, մենք դրանից լա՞վ ենք զգալու։ Դա, ի վերջո, նույն աշխարհն է, որ հանգիստ հետևեց թե´ Արցախի հայաթափմանը, թե´ Գազայում խաղաղ բնակչության ոչնչացմանը։
Ե՞րբ և ինչպե՞ս պետք է հասկանանք, որ պետությունն է անվտանգության ամենաիրական համակարգը։ Բայց՝ առողջ, ժամանակակից պետությունը։
Ե՞րբ և ինչպե՞ս պետք է հասկանանք մեր առանցքային ռիսկերը և դրանք չեզոքացնելու եզակի ճիշտ քայլերը։
Հայ հասարակության մի զգալի մաս հանուն Նիկոլի (հանուն պաշտոնի, նյութական շահի) կարող է ուրանալ ամեն ինչ, անել ամեն այլանդակություն, նվաստանալ, ինքնաոչնչացվել։
Մի օր պիտի հասկանանք՝ որտե՞ղ, ինչպե՞ս ձևավորվեց այդ շերտը՝ պատվերով Արցախն ատող, պատվերով Արարատ լեռ ուրացող, պատվերով սեփական հիշողությունը ջնջող, պատվերով արքեպիսկոպոս կալանավորող, պատվերով Վեհափառին վիրավորող։
Հասկանալի է, որ սա հայ ժողովրդի էնդեմիկ առանձնահատկությունը չէ։ Նույնը կարող է կատարվել բոլոր բարձիթողի հասարակություններում, որտեղ պետությունը չի ձևակերպել իր նպատակներն ու չի աշխատել այդ նպատակներին համապատասխան հասարակության ձևավորման ուղղությամբ։ Այդ ժամանակ կհայտնվեն ավելի լուրջ պետություններ, որոնք ձևակերպել են սեփական շահը, ու «կշտկեն» հարևան երկրի հասարակության այդ բացը։
Պետության նպատակներին համարժեք ու դրանց կայացմանը նպաստող հասարակության ձևավորումը պետության կարևորագույն խնդիրն է։ Այսօր Հայաստանում կատարվում է ուղիղ հակառակը. հստակ քայլերով ձևավորվում է պետության ոչնչացմանը ծառայող հասարակական մոդել։
Մենք պիտի անպայման ունենանք այդ քննարկումը՝ մեր անցած երեսնամյա ճանապարհի մասին։ Ու այդ հարցի խիզախ քննարկման և խիզախ, ազնիվ պատասխանի դեպքում գուցե գանք Վեհափառի բարձրացրած հարցի պատասխանը. ո՞նց կարող էր նման բան տեղի ունենալ։ Եվ ի՞նչ անել, որ նոր ողբերգության ընթացքը կասեցվի։

Ваге Оганнисян: Узкое восприятие безопасности – само по себе проблема безопасности
В отличавшемся глубиной и величием послании Его Святейшества Гарегина II, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян, по случаю Дня памяти мучеников Геноцида армян встречается такая формулировка: «Спустя столетие после катастрофических событий Геноцида, когда казалось, что подобные чудовищные преступления остались в прошлом, к глубокому сожалению, в результате новых геноцидальных действий Арцах был очищен от армянского населения, а более 120 000 арцахцев были насильственно изгнаны».
Об этом напоминает соучредитель группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян и продолжает:
«Самый важный вопрос армянской политической мысли за последние сто лет и государственной мысли с 1991 года – как это произошло, как это стало возможным и какие выводы нужно сделать, чтобы это больше никогда не повторилось?
У нас нет ни честности, ни зрелости, чтобы ответить на эти важнейшие вопросы.
Как переживший Геноцид народ мог допустить потерю Арцаха? Как допустивший потерю Карса народ мог не сделать выводов и всего через 100 лет допустить потерю Арцаха?
Мы последовательно теряем наши территории и армянское население на этих территориях. Такова историческая динамика. При таком развитии нетрудно предположить, что будет в течение 50 лет.
Узкое восприятие безопасности – само по себе проблема безопасности. У нас был действительно только один путь к победе – создание современного, жизнеспособного государства. Что сделали мы? Нам на миг показалось, что мы решим все вопросы лишь за счет армии и вооружения. Это было несерьезно – возможно, проявление незрелого мышления новосозданного государства.
Народ, который веками не имел государства, чудом получает независимое государство в XX веке, побеждает в войне, а затем делает национальной идеей получение грин-карты и гражданства РФ.
Что это за дефект в нашем мышлении? Почему у наших элит и образованного общества настолько отсутствует государственное мышление?
Как получается, что чиновники разного калибра, покинув должность, спокойно эмигрируют? Как с такой психологией трудового мигранта можно управлять страной?
В 111-ю годовщину Геноцида мы продолжаем по инерции повторять: мир должен признать Геноцид армян. Во-первых, большая часть цивилизованного мира уже признала его, а во-вторых – перед тем же миром произошла деарменизация Арцаха, и сегодня происходит физическое уничтожение армянского присутствия там. И что? Если из разных стран и организаций ежедневно будут приходить десятки соболезнований, нам от этого станет легче? В конечном итоге, это тот же мир, который спокойно наблюдал как за исходом армян из Арцаха, так и за уничтожением мирного населения в Газе.
Когда и как мы должны понять, что государство – это самая реальная система безопасности? Но – здоровое, современное государство.
Когда и как мы должны понять наши ключевые риски и единственно верные шаги по их нейтрализации?
Значительная часть армянского общества ради Никола (ради должности, материальной выгоды) готова отказаться от всего, совершать любые безобразия, унижаться, самоуничтожаться.
Однажды мы должны понять: где, как сформировался этот слой – по заказу ненавидящий Арцах, отрекающийся от горы Арарат, стирающий собственную память, арестовывающий архиепископа, оскорбляющий Католикоса?
Понятно, что это не эндемическая особенность армянского народа. То же самое может происходить в любом оставленном на произвол судьбы обществе, где государство не сформулировало свои цели и не работает над формированием общества, соответствующего этим целям. В таких случаях появляются более серьезные государства, которые, сформулировав собственные интересы, «устраняют» этот пробел в соседней стране.
Формирование общества, соответствующего целям государства и способствующего их реализации, – важнейшая задача государства. Сегодня в Армении происходит прямо противоположное: последовательными шагами формируется общественная модель, служащая разрушению государства.
У нас обязательно должно состояться это обсуждение: о пройденном тридцатилетнем пути. И в случае смелого обсуждения и честного ответа, возможно, мы сможем прийти к ответу на вопрос, поднятый Католикосом: как такое могло случиться? И что нужно сделать, чтобы пресечь новую трагедию?»