Բաքուն փորձում է թելադրել Երևանի «թույլատրելիի սահմանները». Սուրենյանց
«Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն «խստորեն դատապարտել է» Երևանում Թուրքիայի դրոշի այրումը՝ կոչ անելով պատասխանատվության ենթարկել միջադեպի մասնակիցներին և պնդելով, որ նման գործողությունները չեն կարող արդարացվել խոսքի ազատությամբ։ Դրոշի այրումն, անշուշտ, չի կարելի համարել քաղաքական մշակույթի ընդունելի դրսևորում։ Սակայն Բաքվի արձագանքի հիմքում, իհարկե, արժեքային բաղադրիչը չէ»,-գրում է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
Նա ընդգծում է՝ նախ, ակնհայտ է ընտրողական մոտեցումը։ Ադրբեջանը շտապում է դատապարտել մասնավոր անձանց գործողությունը այլ երկրի մայրաքաղաքում, այն դեպքում, երբ պետական մակարդակով վանդալիզմի ակտ է իրականացնում՝ ոչնչացնելով Ստեփանակերտի Մայր տաճարը:
«Երկրորդ, Բաքուն արձագանքում է ոչ թե իր, այլ Թուրքիայի պետական խորհրդանիշի այրմանը՝ դրանով ոչ միայն ընդգծելով իր դաշնակցային հարաբերությունները, այլև փորձելով ազդել Հայաստանի ներքին օրակարգի վրա՝ ձևավորելով «թույլատրելիի սահմանները»։
Սա, ըստ էության, Բաքվի քաղաքական ուղերձն է՝ ուղղված ինչպես հանրությանը, այնպես էլ պետական ինստիտուտներին՝ փորձելով ազդել Հայաստանի ներքին հարաբերությունների և որոշումների վրա։
Ճիշտ այնպես, ինչպես Սահմանադրությունը փոխելու պահանջը:
Բաքվի այս արձագանքը կապված չէ միայն դրոշի այրման հետ։ Այն մաս է կազմում ավելի լայն ռազմավարության՝ Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու, նրա ներքին օրակարգը ձևավորելու և «հաղթողի» դիրքից թելադրելու, թե ինչ է «թույլատրելի»»,-գրում է քաղաքագետը։

Политолог Сурен Суренянц: Баку пытается диктовать Еревану «пределы допустимого»
Министерство иностранных дел Азербайджана «решительно осудило» сожжение турецкого флага во время факельного шествия в столице Армении Ереване, призвав привлечь к ответственности лиц, причастных к данному инциденту и утверждая, что подобные действия не могут быть оправданы свободой слова, напомнил политолог Сурен Суренянц, добавив:
«Сожжение флага, конечно, нельзя считать приемлемым проявлением политической культуры. Однако в основе реакции Баку, конечно же, лежит не ценностный компонент».
«Во-первых, очевиден избирательный подход. Азербайджан спешит осудить действия частных лиц в столице другой страны, в то время как сам совершает акт вандализма на государственном уровне, разрушая Кафедральный собор в Степанакерте.
Во-вторых, Баку реагирует на сожжение не своего, а турецкого государственного символа, тем самым не только подчеркивая свои союзнические отношения, но и пытаясь повлиять на внутреннюю повестку Армении, формируя «границы дозволенного».
По сути, это политическое послание Баку, адресованное как общественности, так и государственным институтам, с целью повлиять на внутренние отношения и решения Армении.
Точно так же, как и требование изменить Конституцию.
Такая реакция Баку не только связана с сожжением флага. Это часть более широкой стратегии по оказанию давления на Армению, формированию ее внутренней повестки и диктовке того, что можно, с позиции «победителя»», - отметил он.