Աննա Հակոբյանը մեղադրում է Դանիել Իոաննիսյանին իր իրավունքների խախտման համար, պատրաստվում է նրա դեմ հայցեր ներկայացնել
14:05 27/04/2026
Նիկոլ Փաշինյանի կողակից Աննա Հակոբյանը հրատապ հրավիրած ասուլիսում հայտարարեց, որ «Անկախ դիտորդ» դիտորդական առաքելությունը խախտել է իր իրավունքները։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 22-ին «Անկախ դիտորդ»-ը դիմում է ներկայացրել վարչական դատարան, որի համար  հիմք են հանդիսացել «Իմ քայլը» հիմնադրամի կողմից իրականացվող բարեգործական միջոցառումները։ Եթե վարչական դատարանը բավարարի դիմումը, ապա հիմնադրամին սպառնում է մինչև 6 մլն դրամ տուգանք։
«Ֆորմալ առումով «Իմ քայլը» հիմնադրամի ներկայացուցիչները կարող են Քրեական օրենսգրքի 232 հոդվածի (Բարեգործության արգելք) սուբյեկտ լինել այն դեպքում, երբ հանդիսանում են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ, ինչի մասին Անկախ դիտորդը տեղյակ չէ, սակայն միանշանակ է, որ ՀՀ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 40․16 հոդվածը սահմանում է, որ ընտրությունների կամ հանրաքվեի նշանակման որոշումն ուժի մեջ մտնելու օրվանից մինչև ընտրությունների կամ հանրաքվեի արդյունքների ամփոփումն ընկած ժամանակահատվածում այն կազմակերպությունների կողմից, որոնց անվանումները կարող են ասոցացվել ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների անվանումների հետ, կամ կուսակցությունների կողմից ղեկավարվող կազմակերպությունների կողմից, ինչպես նաև այն կազմակերպությունների կողմից, որոնց հիմնադիրը (հիմնադիրները) կամ ղեկավարը տվյալ ընտրություններում առաջադրվել է (են) որպես թեկնածու, բարեգործություն կատարելն այն համայնքներում, որտեղ անցկացվում են ընտրություններ՝ առաջացնում է տուգանքի նշանակում կազմակերպության պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից մինչև չորսհարյուրապատիկի չափով։
Հանրահայտ փաստ է, որ Իմ քայլը հիմնադրամի անվանումն ասոցացվում է Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության հետ և ըստ այդմ Հիմնադրամի կողմից ընտրությունների նշանակումից ի վեր իրականացվող միջոցառումներն առնվազն վարչական վարույթի առարկա պիտի դառնան»,-նշել է «Անկախ դիտորդ»-ը։
Աննա հակոբյանը հայտարարեց, որ սույնով խախտվել են իր՝ Սահմանադրությանբ, մի շարք օրենքներով ու միջազգային կոնվենցիաներով երաշխավորված իրավունքները։ Նա մտադիր է  Դանիել Իոաննիսյանի ու «Անկախ դիտորդ»-ի  դեմ հայցեր ներկայացնել դատարան։
«Իմ փաստաբանական թիմին խնդրել եմ  ուսումնասիրություն կատարել նախաձեռնելու հետևյալ երկու գործողությունները՝ Դանիել Իոաննիսյանի նկատմամբ քրեական գործի հարուցման նպատակով հաղորդման ներկայացման հնարավորությունը, ինչպես նաև «Անկախ դիտորդ» դաշինքի դեմ հայցադիմումի ներկայացման հնարավորությունը՝ «Իմ քայլը» հիմնադրամի հեղինակաությանը, գործարար համբավին հասցրած վնասները հատուցելու պահանջով»,-ասաց Հակոբյանը։

Анна Акопян обвинила Даниела Иоаннисяна в нарушении своих прав и готовит иски против него
Спутница Никола Пашиняна Анна Акопян на срочно созванной пресс-конференции заявила, что блок «Независимый наблюдатель» нарушил ее права.
Напомним, 22 апреля «Независимый наблюдатель» обратился в административный суд, основанием для чего послужили благотворительные мероприятия фонда «Мой шаг». Если суд удовлетворит заявление, фонду грозит штраф до 6 млн драмов.
«Формально представители фонда “Мой шаг” могут попадать под действие статьи 232 Уголовного кодекса (Запрет на благотворительность) в случае, если являются членами партии “Гражданский договор”, о чем “Независимому наблюдателю” неизвестно.
Однако однозначно, что статья 40․16 Кодекса РА об административных правонарушениях устанавливает: “Осуществление благотворительности организациями, чьи наименования могут ассоциироваться с наименованиями участвующих в выборах партий, либо организациями, которыми руководят партии, а также организациями, учредитель (учредители) или руководитель (руководители) которых выдвинут (выдвинуты) в качестве кандидата (кандидатов) на данных выборах, в период со дня вступления в силу решения о назначении выборов или референдума до подведения итогов выборов или референдума, в общинах, где проводятся выборы: влечет назначение штрафа должностному лицу организации – от двухсоткратного до четырехсоткратного размера минимальной заработной платы”.
Общеизвестный факт, что название фонда “Мой шаг” ассоциируется с партией “Гражданский договор”, и, соответственно, мероприятия фонда, проводимые после назначения выборов, как минимум, должны стать предметом административного производства», – указал «Независимый наблюдатель».
Анна Акопян заявила, что этим были нарушены ее права, гарантированные Конституцией, рядом законов и международных конвенций. Она намерена подать иски в суд против Даниела Иоаннисяна и «Независимого наблюдателя».
«Я попросила команду своих адвокатов изучить возможность инициирования следующих двух действий: подачи сообщения с целью возбуждения уголовного дела в отношении Даниела Иоаннисяна, а также подачи иска против блока “Независимый наблюдатель” с требованием возместить ущерб, причиненный авторитету и деловой репутации фонда “Мой шаг”», – сказала Акопян.