Գիտնականների հետ հանդիպմանը Փաշինյանը խոսել է դպրոցներում ցնցուղների անհրաժեշտության մասին
«Մենք հիմա մարզադահլիճներում լոգարաններ և ցնցուղներ ենք ներառում, որպեսզի երեխաները ֆիզկուլտուրայից հետո, սպորտով զբաղվելուց հետո օգտագործեն»,- այս մասին Գիտությունների Ազգային ակադեմիայում գիտնականների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ տասնյակ դպրոցներում, որտեղ այդ ցնցուղները կամ լաբորատոր սարքերը կան, կամ չեն օգտագործվում, կամ բավարար չափով չեն օգտագործվում. «Սկզբնական շրջանում ես դրանից շատ սրտնեղում էի, նյարդայնանում, բայց հետո հասկացա, որ իրավիճակին պետք է ավելի ամբողջական մոտենանք: Ի վերջո, մենք բոլորս ապրել ենք մի կյանքի շրջափուլով, որտեղ այդ լաբորատորիաները, ցնցուղները չեն եղել, դրա համար պետք է առանձնահատուկ միջոցներ կիրառենք»։
«Մեր փորձը ցույց է տալիս, որ առանց առաջնորդության չի լինում, առաջնորդել՝ չի նշանակում պարտադիր ունենալ բարձր պաշտոն։ Կարող է մի տեղում այդ առաջնորդությունը ստանձնել աշակերտը, մյուս դեպքում ուսուցիչը, երրորդ դեպքում ծնողը, ծնողների խումբը»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա նաև հայտարարեց, որ 2017 թվականի համեմատ 2025 թվականի արձանագրած արդյունքներով գիտության ֆինանսավորումը ավելացրել են շուրջ 2,8 անգամ՝ 185 տոկոսով:
«Պետք է խոստովանեմ՝ ելույթներում իմ ականջը ծակում է, երբ որ ասում են՝ կառավարությունն աջակցում է գիտությանը։ Մենք գիտությանը չենք աջակցում, գիտության զարգացումը մեր քաղաքականությունն է»,- ասաց Ն.Փաշինյանը։

На встрече с учеными Пашинян заговорил о необходимости душевых в школах
«Сейчас мы предусматриваем в спортивных залах ванные комнаты и душевые, чтобы дети могли пользоваться ими после уроков физкультуры и после занятий спортом», – заявил Никол Пашинян на встрече с учеными в Национальной академии наук.
Он отметил, что в десятках школ, где такие душевые или лабораторное оборудование уже имеются, ими либо не пользуются вовсе, либо используют недостаточно активно.
«Поначалу это меня очень огорчало и раздражало, но потом я понял, что к ситуации нужно подходить более комплексно. В конце концов, мы все прожили определенный этап жизни, когда этих лабораторий и душевых не было, поэтому необходимо применять особые меры», – сказал Пашинян.
«Наш опыт показывает, что без лидерства ничего не бывает. Лидерство не обязательно означает высокий пост. В одном случае эту роль может взять на себя ученик, в другом – учитель, в третьем – родитель или группа родителей», – отметил он.
Пашинян также заявил, что по сравнению с 2017 годом, финансирование науки по итогам 2025 года увеличено примерно в 2,8 раза, или на 185 процентов.
«Должен признаться: режет слух, когда говорят, что правительство поддерживает науку. Мы не поддерживаем науку – развитие науки является нашей политикой», – сказал Никол Пашинян.