Ո՞ր տարիքից ծնողները երեխային գումար չպետք է տան
Ո՞ր տարիքից պետք է ծնողները դադարեցնեն երեխաներին գումար տրամադրելը։ Հոգեբան Սոֆիա Սուլիմը  «Абзацем»-ին տված հարցազրույցում բացատրել է, թե մինչև երբ ծնողները պետք է հոգան երեխայի ծախսերը։ Մասնագետի խոսքով՝ հիմնական չափանիշներն են բաժանումը և ֆինանսական անկախությունը։ Հենց որ երեխան սկսում է աշխատել և ապրել ինքնուրույն, ծնողի դրամապանակից կանոնավոր «աջակցությունը» պետք է դադարեցվի։
Բացառություններ իհարկե կան, եթե օրինակ,  անհաղթահարելի իրավիճակում չափահաս որդին կամ դուստրը օգնություն են խնդրում։
«21 տարեկանը մեկնարկային կետն է։ Սովորաբար, այս ժամանակահատվածում կրթությունն ավարտված է, և անձը արդեն կարող է ապահովել իրեն։ Ծնողները պետք է թույլ տան նրանց գնալ՝ աջակցություն ցուցաբերելով միայն դժվարին ժամանակներում։ Վտանգավոր է, երբ 30 տարեկանից հետո ծնողներից գումար են ստանում։ Դա ցույց է տալիս, որ երեխան չի սովորել հույսը դնել իր վրա։ Ապագայում դա կարող է հանգեցնել մանկամտության՝ որոշումներ կայացնելու և սեփական կյանքի համար պատասխանատվություն կրելու անկարողության», - նշել է Սուլիմը։

В каком возрасте родителям нужно перестать давать деньги детям? Ответила психолог
Психолог Софья Сулим в беседе с «Абзацем» рассказала, в каком возрасте родителям стоит прекратить регулярную финансовую поддержку детей. По словам специалиста, ключевой критерий – сепарация и финансовая самостоятельность.
Как только ребенок начинает работать и жить отдельно, регулярная «подпитка» из родительского кошелька должна прекратиться. Исключением могут быть только форс-мажорные ситуации, когда взрослый сын или дочь сами просят о помощи, считает эксперт.
«21 год – это точка отсчета. Обычно к этому времени заканчивается обучение – и человек уже может обеспечивать себя сам. Родителям стоит отпустить его, подстраховывая лишь в сложные времена. Опасность кроется в привычке получать деньги от родителей после 30 лет. Такая тенденция говорит о том, что взрослый человек не учится опираться на себя. В будущем это может привести к инфантильности, неумению принимать решения и брать на себя ответственность за свою жизнь», – отметила Сулим.