ԱԶԲ հայաստանյան մշտական առաքելությունը նոր տնօրեն ունի
Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) Լյազիզա Սաբիրովային նշանակել է ԱԶԲ հայաստանյան մշտական առաքելության նոր տնօրեն։
Տիկին Սաբիրովան կղեկավարի ԱԶԲ-ի գործունեությունը Հայաստանում, կհետևի բանկի գործառնական մոտեցման իրականացմանը, կամրապնդի հարաբերությունները հաճախորդների հետ և կղեկավարի մշտական առաքելությունը։ Նա նաև կարևոր դեր կխաղա ԱԶԲ-ի ռազմավարական առաջնահերթությունների առաջմղման գործում Հայաստանում, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքների զարգացման, մասնավոր հատվածի կողմից ղեկավարվող աճի, մարդկային զարգացման, ինչպես նաև կլիմայի և աղետների նկատմամբ դիմակայունության ոլորտներում։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է ստանձնել այս պաշտոնը և շարունակել ամրապնդել ԱԶԲ-ի գործընկերությունը Հայաստանի հետ», — նշել է տիկին Սաբիրովան։ «Հենվելով մեր ամուր հիմքերի վրա՝ մենք կշարունակենք սերտ համագործակցությունը կառավարության և գործընկերների հետ՝ աջակցելու կայուն, ներառական և դիմակայուն զարգացմանը»։
Տիկին Սաբիրովան ունի ավելի քան 30 տարվա մասնագիտական փորձ, այդ թվում՝ ավելի քան երկու տասնամյակ ԱԶԲ-ում։ Նա միացել է ԱԶԲ-ին 2000 թվականին՝ որպես տնտեսագետ, իսկ նախկինում Ջրամատակարարման, քաղաքային զարգացման և բնակարանաշինության բաժնում, և հետագայում զբաղեցրել է աստիճանաբար ավելի բարձր ղեկավար պաշտոններ գործառնական ստորաբաժանումներում։ Նա աշխատել է որպես երկրի ավագ տնտեսագետ՝ Ղրղզստանի հանրապետության մշտական առաքելությունում, իսկ ավելի ուշ՝ որպես Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի գլխավոր տարածաշրջանային տնտեսագետ։
Վերջին շրջանում տիկին Սաբիրովան զբաղեցրել է տնօրենի, ապա՝ տարածաշրջանային համագործակցության և ինտեգրման բաժնի տարածաշրջանային ղեկավարի պաշտոնը՝ ԱԶԲ-ի Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի գործողությունների շրջանակում, որտեղ նա ղեկավարել է կարևոր ձեռքբերումներ, այդ թվում՝ երկրի գործընկերության ռազմավարությունների իրականացումը և տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդումը։
Մինչ ԱԶԲ-ին միանալը, տիկին Սաբիրովան եղել է օգնական դասախոս Ինդիանայի համալսարանի տնտեսագիտության ամբիոնում (ԱՄՆ), որտեղ նա ստացել է ինչպես մագիստրոսի, այնպես էլ դոկտորի աստիճան տնտեսագիտության ոլորտում։
ԱԶԲ-ն առաջատար բազմակողմ զարգացման բանկ է, որը աջակցում է կայուն, ներառական և դիմակայուն աճին Ասիայում և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում։ Աշխատելով իր անդամների և գործընկերների հետ՝ համատեղ լուծելու բարդ մարտահրավերները, ԱԶԲ-ն կիրառում է նորարարական ֆինանսական գործիքներ և ռազմավարական գործընկերություններ՝ կյանքի որակը բարելավելու, որակյալ ենթակառուցվածքներ ստեղծելու և մեր մոլորակը պաշտպանելու համար։ Հիմնադրվել է 1966 թվականին, ԱԶԲ-ն ունի 69 անդամ, որոնցից 50-ը՝ տարածաշրջանից։

The Asian Development Bank (ADB) has appointed Lyaziza Sabyrova as its new Country Director for Armenia, effective 1 April 2026.
Ms. Sabyrova will lead ADB’s operations in Armenia, oversee the implementation of the bank’s operational approach, strengthen client relationships, and manage a cross-functional resident mission. She will also play a key role in advancing ADB’s strategic priorities in the country, including infrastructure development, private sector-led growth, human development, and climate and disaster resilience.
“I am honored to take on this role and further strengthen ADB’s partnership with Armenia,” said Ms. Sabyrova. “Building on our strong foundation, we will continue working closely with the government and partners to support sustainable, inclusive, and resilient development.”
Ms. Sabyrova brings more than 30 years of professional experience, including over two decades with ADB. She joined ADB in 2000 as an economist in the former Water Supply, Urban Development and Housing Division, and has since held progressively senior roles across operations departments. She served as senior country economist in the Kyrgyz Republic Resident Mission and later as principal regional economist for Central and West Asia.
Most recently, Ms. Sabyrova served as Director and then Regional Head of the Regional Cooperation and Integration Division of ADB’s Central and West Asia operations, where she led major accomplishments, including the implementation of country partnership strategies and the strengthening of regional cooperation.
Prior to joining ADB, Ms. Sabyrova was an associate instructor in the Department of Economics at Indiana University in the United States, where she earned both her master’s and doctorate degrees in economics.
ADB is a leading multilateral development bank supporting sustainable, inclusive, and resilient growth across Asia and the Pacific. Working with its members and partners to solve complex challenges together, ADB harnesses innovative financial tools and strategic partnerships to transform lives, build quality infrastructure, and safeguard our planet. Founded in 1966, ADB is owned by 69 members—50 from the region.