«Պլանի իրականացում է». Զատուլինը՝ եվրոպական գագաթնաժողովին Զելենսկուն հրավիրելու Փաշինյանի հայտարարության մասին
17:32 30/04/2026
Նիկոլ Փաշինյանը, որը հայտարարել էր, որ մայիսի 4-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովում սպասում է Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկուն, իրականացնում է հետխորհրդային տարածքի և Ռուսաստանի հետ կապերը խզելու ծրագիր: Երևանը ձգտում է դեպի «պատրանքային արևմտյան աշխարհ»,-Gazeta.Ru-ին ասել է Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
«2022 թվականից հետո՝ հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկից և Ռուսաստանի ու Արևմուտքի միջև կոշտ դիմակայության շրջանից հետո, նա ավելի ու ավելի է տեսնում իր նպատակները քողարկելու անհրաժեշտությունը և հետևողականորեն իրականացնում է հետխորհրդային տարածքի, առաջին հերթին՝ Ռուսաստանի հետ կապերը խզելու իր ծրագիրը՝ նպատակ ունենալով գնալ պատրանքային արևմտյան աշխարհ: Դա պատրանքային է Հայաստանի համար, քանի որ Հայաստանը ապրում է ոչ թե Արևմուտքում, այլ Արևելքում: Իրոք, Ռուսաստանից բացի ոչ ոք այսօր չի կարող լրջորեն երաշխավորել Հայաստանի անվտանգությունը անհանգիստ Անդրկովկասում, Մերձավոր Արևելքին մերձակայքում»,-ասել է խորհրդարանականը։
Զատուլինի խոսքով՝ հունիսի 7-ի ընտրություններին, «որոնք կորոշեն՝ կշարունակի՞ պաշտոնավարել Փաշինյանը, թե՞ ոչ», քաղաքական գործիչը «ամբողջ ուժով է գնում»։ Միևնույն ժամանակ, նա շարունակում է փորձել խաբել հայ բնակչությանը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների տեսլականով։
«Այստեղից էլ նրա այցը և ապրիլի 1-ին Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունները, բայց նա նաև ցուցադրում է իր իշխանության և իր իրական ուղու դեմքը։ Նա այն նաև կցուցադրի մայիսի 4-5-ին՝ Եվրամիության ղեկավարության, ինչպես նաև Զելենսկու հետ այս սրտառուչ հանդիպումների ժամանակ»,-ասաց ՌԴ դումայի պատգամավորը։
Զատուլինը հիշեցրել է, որ Երևանը շարունակում է ազդակներ տալ, որ Հայաստանը Ռուսաստանի դաշնակիցը չէ Արևմուտքի դեմ պայքարում։
«Արդեն 2022 թվականին նրանցից մեկը, կարծես թե շատախոս (ՀՀ Ազգային ժողովի խոսնակ) Ալեն Սիմոնյանը, ասել է, որ Հայաստանը չունի Ռուսաստանին աջակցելու ծրագրեր, քանի որ Ռուսաստանի հաղթանակը կարող է վերականգնել Խորհրդային Միությունը կամ դրա փոխարինողին, և դա բացարձակապես չի համապատասխանում անկախ Հայաստանի շահերին։ Ահա թե ինչպես են նրանք ընկալում իրենց դաշնակցային պարտավորությունները, և միևնույն ժամանակ պահանջում են, որ մենք պատասխանատվություն կրենք (ՀՀ) ներքին և արտաքին քաղաքականության բոլոր ձախողումների համար։ Առաջին հերթին, իհարկե, Լեռնային Ղարաբաղի հայերին ամոթալի լքելու համար», - նշել է խորհրդարանականը։

Затулин о приглашении Зеленского на саммит в Ереван: Пашинян последовательно реализует план разрыва связей с Россией
17:27 30/04/2026
Никол Пашинян, заявив о том, что ждет украинского лидера Владимира Зеленского на саммите Европейского политического сообщества 4 мая, реализует план разрыва с постсоветским пространство и Россией. Об этом «Газете.Ru» заявил первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ и связям с соотечественниками Константин Затулин.
«После 2022 года, после начала специальной военной операции и этапа жесткой конфронтации между Россией и Западом, он все меньше считает для себя нужным камуфлировать свои цели и реализует, последовательно реализует, свой план разрыва с постсоветским пространством, прежде всего с Россией, в пользу ухода в этот иллюзорный западный мир. Иллюзорный для Армении, потому что Армения живет не на Западе, а на Востоке. В самом деле, никто, кроме России, всерьез сегодня безопасность существования Армении в турбулентном Закавказье поблизости от Ближнего Востока не гарантирует», — сказал парламентарий.
По словам Затулина, накануне выборов 7 июня, «которые должны решить, быть дальше Пашиняну или не быть», политик «пускается во все тяжкие». При этом он продолжает пытаться обмануть население Армении видимостью отношений с Россией, указал депутат.
«Отсюда его приезд и переговоры с Владимиром Путиным 1 апреля, но настоящее лицо своей власти и подлинный свой курс он как раз демонстрирует. И будет демонстрировать 4-5 мая в ходе этих задушевных встреч с руководством Европейского союза, а заодно и с Зеленским», — сказал депутат.
Затулин напомнил, что Ереван не устает подавать сигналы о том, что Армения не является союзником России в борьбе с Западом.
«Уже в 2022 году кто-то из них, кажется словоохотливый [Председатель Национального собрания Армении] Ален Симонян сказал, что в планах Армении нет поддержки России, потому что в случае победы России может восстановиться Советский Союз или его эрзац, а это совсем не в интересах независимой Армении. Вот так они понимают свои союзнические обязательства и при этом требуют от нас, чтобы мы брали на себя ответственность за все провалы внутренней и внешней политики [Армении]. Прежде всего, конечно, за позорную сдачу армян Нагорного Карабаха», — отметил парламентарий.