Մեզ սպասվում է ոչ սառը, բայց տեղումնառատ մայիս. Գագիկ Սուրենյան
«Մայիսին օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը հանրապետության ողջ տարածքում կանխատեսվում է  կլիմայական նորմայի սահմաններում, տեղումների քանակը՝ նորմայից ավելի։ Այսինքն մեզ  սպասվում է  ոչ սառը, բայց տեղումնառատ մայիսի»,-հայտնում է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի  տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
Նա նշում է, որ մայիսը Հայաստանի տարածքում տարվա ընթացքում ամենախոնավ ամիսն է, տեղումները մայիսին հիմնականում դիտվում են երեկոյան ժամերին և գիշերը։
«Ի տարբերություն ապրիլի, զգալիորեն կկրճատվեն ցուրտ օդային հոսանքների ներթափանցման դեպքեր։ Օդի ջերմաստիճանը գիշերայի, ցերեկային ժամերին կլինի մոտ 5-6 աստիճանով ավելի բարձր, քան ապրիլին։
Առավելագույն ջերմաստիճանը Արարատյան դաշտում և Երևանում կանխատեսվում է +30 աստիճան, որը կդիտվի մայիսի 3-րդ տասնօրյակում»,- ասում է Գ.Սուրենյանը։

«В мае среднемесячная температура воздуха на всей территории республики прогнозируется в пределах климатической нормы, а количество осадков – выше нормы. Это означает, что нас ожидает не холодный, но дождливый май», – сообщил заместитель директора ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» министерства окружающей среды Армении Гагик Суренян.
По его словам, май в Армении является самым влажным месяцем в году, при этом осадки в основном наблюдаются в вечерние и ночные часы.
«В отличие от апреля, значительно сократятся случаи проникновения холодных воздушных масс. Температура воздуха в ночные и дневные часы будет примерно на 5-6 градусов выше, чем в апреле.
Максимальная температура в Араратской долине и Ереване прогнозируется на уровне +30°C, что ожидается в третьей декаде мая», – отметил Суренян.