Մակրոնը մայիսի 5-ին կլինի Գյումրիում և ներկա կլինի մեծ համերգի
Մայիսի 3-5-ը Երևանում կայանալու է եվրոպական երկրների ղեկավարների գագաթաժողով, որի շրջանակում Հայաստան կժամանի նաև Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ Էմանուել Մակրոնը։ Այդ կապակցությամբ իրականացվելու են բազմաթիվ մշակութային միջոցառումներ՝ ներառյալ համերգներ, որոնցից մեկը՝ Գյումրիում: Համերգի կազմակերպումը Գյումրիում պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Ֆրանսիայի նախագահը այցելելու է նաև Գյումրի:
Կառավարության օրակարագում ներառված նախագծերից մեկի համաձայն, մայիսի 5-ին Գյումրիի Վարդանանց հրապարակում նախատեսվում է կազմակերպել մեծ համերգ՝  նվիրված Հայաստանի և Ֆրանսիայի բարեկամությանը և մշակութային համագործակցության խորացմանը: Համերգային ծրագրում կհնչեն հայկական և ֆրանսիական թեմատիկ երգեր, որոնք կներկայացնեն հայ և ֆրանսիացի անվանի արտիստներ՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբի նվագակցությամբ։
Համերգի կազմակերպման համար կհատկացվի 392 897.7 հազար դրամ գումար։ Կարգավորումն ունի ֆինանսատնտեսական բնույթ և ուղղված է արդյունավետորեն ապահովելու պետական կարևորության մշակութային միջոցառումը։
«Նախագծի իրականացումը կնպաստի Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև մշակութային կապերի ամրապնդմանը և համագործակցության հետագա զարգացմանը, ինչպես նաև Հայաստանի միջազգային ճանաչելիության և վարկանիշի բարձրացմանը։
Ծրագիրը նաև կնպաստի Հայաստանի մշակութային կյանքի աշխուժացմանը՝ ստեղծելով նպաստավոր պայմաններ մշակույթի հասանելիության և մատչելիության բարձրացման համար։
Գյումրի քաղաքը ընտրված է ոչ պատահական․ այստեղ մեծ է սերն ու հետաքրքրությունը ֆրանսերենի և ֆրանսիական մշակույթի նկատմամբ, ինչը պայմանավորված է 1988 թվականի երկրաշարժից հետո քաղաքի վերականգնման գործում Ֆրանսիայի ժողովրդի և կառավարության կողմից ցուցաբերած աջակցությամբ։
Նախագծի իրականացումը կնպաստի նաև 2027 թվականին Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային խաղերի հաջող կազմակերպմանը և Հայաստանի հանրահռչակմանը որպես ֆրանկոֆոն արժեքներ կրող երկիր»,- նշված է նախագծում։

Макрон 5 мая посетит Гюмри и будет присутствовать на большом концерте
3-5 мая в Ереване состоится саммит руководителей европейских стран, в рамках которого в Армению прибудет также президент Французской Республики Эммануэль Макрон. В этой связи запланирован ряд культурных мероприятий, включая концерты, один из которых пройдет в Гюмри. Проведение концерта именно в Гюмри обусловлено тем, что французский лидер посетит также этот город.
Согласно одному из проектов, включенных в повестку дня заседания правительства, 5 мая на площади Вардананц в Гюмри планируется проведение масштабного концерта, посвященного армяно-французской дружбе и углублению культурного сотрудничества. В программе прозвучат армянские и французские тематические произведения в исполнении известных армянских и французских артистов в сопровождении Государственного симфонического оркестра Армении.
На организацию концерта будет выделено 392 897,7 тыс. драмов. Проект носит финансово-экономический характер и направлен на эффективное обеспечение культурного мероприятия государственного значения.
«Реализация проекта будет способствовать укреплению культурных связей между Арменией и Францией и дальнейшему развитию сотрудничества, а также повышению международной узнаваемости и имиджа Армении.
Программа также будет способствовать активизации культурной жизни страны, создавая благоприятные условия для повышения доступности культуры.
Город Гюмри выбран не случайно: здесь высок интерес к французскому языку и культуре, что обусловлено поддержкой, оказанной Францией и французским народом в восстановлении города после землетрясения 1988 года.
Реализация проекта также будет способствовать успешной организации Международных игр Франкофонии 2027 в Армении и продвижению страны как носителя ценностей Франкофонии», – говорится в обосновании проекта.