Մայիսի 3-5-ը Երևանում կայանալու է եվրոպական երկրների ղեկավարների գագաթաժողով, որի շրջանակում Հայաստան կժամանի նաև Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ Էմանուել Մակրոնը։ Այդ կապակցությամբ իրականացվելու են բազմաթիվ մշակութային միջոցառումներ՝ ներառյալ համերգներ, որոնցից մեկը՝ Գյումրիում: Համերգի կազմակերպումը Գյումրիում պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Ֆրանսիայի նախագահը այցելելու է նաև Գյումրի:
Կառավարության օրակարագում ներառված նախագծերից մեկի համաձայն, մայիսի 5-ին Գյումրիի Վարդանանց հրապարակում նախատեսվում է կազմակերպել մեծ համերգ՝ նվիրված Հայաստանի և Ֆրանսիայի բարեկամությանը և մշակութային համագործակցության խորացմանը: Համերգային ծրագրում կհնչեն հայկական և ֆրանսիական թեմատիկ երգեր, որոնք կներկայացնեն հայ և ֆրանսիացի անվանի արտիստներ՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբի նվագակցությամբ։
Համերգի կազմակերպման համար կհատկացվի 392 897.7 հազար դրամ գումար։ Կարգավորումն ունի ֆինանսատնտեսական բնույթ և ուղղված է արդյունավետորեն ապահովելու պետական կարևորության մշակութային միջոցառումը։
«Նախագծի իրականացումը կնպաստի Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև մշակութային կապերի ամրապնդմանը և համագործակցության հետագա զարգացմանը, ինչպես նաև Հայաստանի միջազգային ճանաչելիության և վարկանիշի բարձրացմանը։
Ծրագիրը նաև կնպաստի Հայաստանի մշակութային կյանքի աշխուժացմանը՝ ստեղծելով նպաստավոր պայմաններ մշակույթի հասանելիության և մատչելիության բարձրացման համար։
Գյումրի քաղաքը ընտրված է ոչ պատահական․ այստեղ մեծ է սերն ու հետաքրքրությունը ֆրանսերենի և ֆրանսիական մշակույթի նկատմամբ, ինչը պայմանավորված է 1988 թվականի երկրաշարժից հետո քաղաքի վերականգնման գործում Ֆրանսիայի ժողովրդի և կառավարության կողմից ցուցաբերած աջակցությամբ։
Նախագծի իրականացումը կնպաստի նաև 2027 թվականին Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային խաղերի հաջող կազմակերպմանը և Հայաստանի հանրահռչակմանը որպես ֆրանկոֆոն արժեքներ կրող երկիր»,- նշված է նախագծում։

Macron to attend concert in Gyumri during Yerevan summit
French President Emmanuel Macron will visit Gyumri on May 5 to attend a major open-air concert as part of a European leaders’ summit in Yerevan, according to a draft government decision.
The summit, scheduled for May 3–5, will bring together European heads of state and government, with Macron among the expected participants.
The concert, to be held in Gyumri’s central Vardanants Square, is dedicated to Armenian-French friendship and cultural cooperation. It will feature leading Armenian and French performers, accompanied by the Armenian State Symphony Orchestra, with a repertoire blending national and French-themed works.
The Armenian government has earmarked approximately 392.9 million drams (around $1 million) for the event, framing it as a project of national cultural significance.
Officials say the initiative is intended to deepen bilateral cultural ties, enhance Armenia’s international profile and invigorate the domestic cultural landscape by broadening public access to high-profile artistic programming.
Gyumri’s selection reflects its enduring connection to French language and culture, shaped in part by France’s assistance following the 1988 earthquake.
The event is also expected to support preparations for the 2027 Francophonie Games, which Armenia is due to host, reinforcing its engagement with the Francophone world.