ՀՀ կառավարությունը վավերացրեց «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրությունը
Կառավարության նախագծի համաձայն, կանոնադրությամբ ամրագրված պարտավորությունների՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը համապատասխանությունը որոշելու նպա­տակով պետք է դիմել Հայաստանի Սահմանադրական դատարան: ՍԴ կողմից կանոնադրությամբ ամրագրված պարտավորությունները ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանող ճանաչելու մասին որոշ­ման առկայության դեպքում ՀՀ կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությունը սահմանված կարգով  կներկայացվի Ազգային ժողով:
«Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունը Հայաստանի Հանրապետության կողմից ստորագրվել է 2026թ. հունվարի 22-ին: Կանոնադրությունը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից ստորագրվել է 2026թ. հունվարի 16-ին, իսկ հետևյալ պետությունների կողմից՝ 2026թ. հունվարի 22-ին.
Արգենտինայի Հանրապետություն, Ադրբեջանի Հանրապետություն, Բահրեյնի Թագավորություն, Հունգարիա, Ինդոնեզիայի Հանրապետություն, Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորություն, Ղազախստանի Հանրապետություն, Կոսովո, Մոնղոլիա, Մարոկկոյի Թագավորություն, Պակիստանի Իսլամական Հանրապետություն, Պարագվայի Հանրապետություն, Կատարի Պետություն, Սաուդյան Արաբիայի Թագավարություն, Թուրքիայի Հանրապետություն, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Ուզբեկստանի Հանրապետություն:
Խաղաղության խորհուրդը միջազգային կազմակերպություն է, որի հիմնական նպատակը կայունության խթանումն ու խաղաղության ապահովումն է հակամարտությունից տուժած տարածքներում: Խաղաղության խորհուրդը ստանձնում է խաղաղության հաստատման այդ գործառույթները, այդ թվում՝ խաղաղության ձգտող բոլոր ազգերի և համայնքների կողմից կիրառելի լավագույն գործելակերպի մշակումը և տարածումը՝ միջազգային իրավունքի համաձայն և Կանոնադրությամբ սահմանված կարգով:
Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունն ուժի մեջ է մտնում, երբ երեք պետություններ համաձայնում են, որ այն պարտադիր ուժ ունի իրենց համար։
Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարությունը հայտնել է, որ Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունով առկա են Հայաստանի Հանրապետության համար ֆինանսական պարտավորություններ նախատեսող դրույթներ՝ ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերի ավելացման գծով»։

The Armenian government has approved a draft decision to ratify the charter of the proposed Peace Council, an international organization aimed at promoting stability and peace in conflict-affected regions.
Under the government’s proposal, the charter will be submitted to the Constitutional Court to assess its compliance with Armenia’s Constitution. If the court rules the document constitutional, the government will formally introduce a ratification bill to the National Assembly.
Armenia signed the charter on Jan. 22. The United States signed earlier, on Jan. 16, while a group of countries, including Argentina, Azerbaijan, Bahrain, Hungary, Indonesia, Jordan, Kazakhstan, Kosovo, Mongolia, Morocco, Pakistan, Paraguay, Qatar, Saudi Arabia, Turkey, the United Arab Emirates and Uzbekistan, also signed it on Jan. 22.
The Peace Council is envisioned as a multilateral body tasked with advancing peacebuilding efforts, including the development and dissemination of best practices aligned with international law. Its mandate focuses on fostering cooperation among nations and communities seeking peaceful conflict resolution.
The charter will enter into force once at least three signatory states formally recognize it as binding.
The Armenian Finance Ministry has noted that the agreement entails financial commitments for the country, including potential increases in state budget expenditures.