Աշխատանքում հաջողության գրավականը 24 ժամ աշխատելն է, համառությունը, գործից հասկանալը. Սամվել Կարապետյան
10:41 01/05/2026
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանը շնորհավորում է քաղաքացիներին Մայիսի 1-ի տոնի առիթով։ «5 հարց հաջորդ վարչապետ Սամվել Կարապետյանին» շարքի հերթական հաղորդման ժամանակ պատասխանելով հարցին՝ տասնյակ հազարավոր աշխատատեղեր է ստեղծել, ո՞ր է հաջողության գրավականը, Կարապետյանը պատասխանել է. «Հաջողությունների գրավականը շատ ծանր աշխատանքն է, առաջին հերթին 24 ժամ աշխատելու արդյունք է։ Սկզբնական շրջանում նույնիսկ միգուցե ավելի շատ։ Համառությունն է։ Շատ կարևոր է գործից հասկանալը»։
Հարցին՝ ի՞նչ հետաքրքիր պատմություն կպատմի տասնյակ տարիների աշխատանքային գործունեության հետ կապված, Ս. Կարապետյանն ասել է. «Շատ հետաքրքիր պատմություններ կան։ Բայց   կարողացանք անցնել ու լավ անցնել 90-ական թվականները։ Ես այդ ժամանակ  արդեն Փաշինյանի շատ սիրած Կալուգայում էի։ Իրոք, ծանր ժամանակներ էին։ Մենք պատվով անցանք, դրանից հետո ամեն ինչը մի քիչ ավելի հեշտ էր, բայց դա մեծ փորձ տվեց մեզ»։
Սամվել Կարապետյանը նաև պատասխանել է հարցին, թե   ինչպե՞ս է որոշվել, որ ընկերության անունը պետք է լինի «Տաշիր». «Մեր շրջանը կոչվում էր Կալինինոյի շրջան։ Ուսանողի էի, դասախոսները հարցնում էին՝ որտեղի՞ց ես, ասում էի՝  Կալինինոյի շրջանից, 90 տոկոսը պատկերացում չուներ այդ շրջանի մաիսն։ Դա ինձ ցավ էր պատճառում։ Այդ ժամանակվանից մեջս ցանկություն կար, որ ամեն ինչ պետք է անեմ, որ մարդիկ կոնկրետ իմանան, թե ես որտեղից եմ։ Հիմա արդեն շատերը, նույնիսկ աշխարհում կոնկրետ գիտեն՝ Տաշիրը որտեղ է»։
Ս. Կարապետյանը ասել է, թե որն է  եղել իր առաջին աշխատանքը. «Երբ ուսանող էի, իմ հորեղբայրները խոպանչիներ էին։ Տաշիրից բրիգադներ էին տանում Ռուսաստան ասֆալտ անելու։ Ես և եղբայրս ամեն տարի, ամռան երեք ամիսներին, գնում էինք իրենց մոտ՝ ասֆալտ անելու, որպեսզի օգնեինք ծնողներիս։ Ձեռքով, ահավոր ծանր աշխատանք էր։
Մի հատ կատոկ էր, մնացածը մեր ձեռքերն էին։ Բայց մենք մեր ձեռքերով ավելի որակյալ ասֆալտ էինք փռում, քան Փաշինյանն իր գերմանական տեխնիկայով։
Աշխատածս գումարի կեսը տալիս էի ծնողներիս, կեսը հետս բերում էի Երևան։ Զեյթունի հանրակացարանում էի ապրում»։

Samvel Karapetyan says relentless work is key to success
Businessman and philanthropist Samvel Karapetyan, the prime ministerial candidate of the “Strong Armenia” party, marked International Workers’ Day by emphasizing that success stems from tireless efforts, persistence and professional mastery.
In the series “Five Questions for the Next Prime Minister”, Karapetyan, who is credited with creating tens of thousands of jobs, said achievements are built on “very hard work, first of all the result of working 24 hours a day… persistence… and understanding the craft.”
Recalling his early career, Karapetyan described the hardships of the 1990s while living in Kaluga, Russia. “Those were truly difficult times. We passed through them with dignity and afterward everything became a little easier. It gave us great experience,” he said.
He also explained the origins of his company’s name, “Tashir”, chosen to highlight his native region. “As a student, when asked where I was from, I would say Kalinino district, and 90 percent had no idea where that was. It hurt me. From then on, I wanted people to know exactly where I came from. Today, many around the world know where Tashir is.”
Karapetyan recounted that his first job was working summers as a student alongside his brother in road construction brigades from Tashir. “It was grueling manual labor. We laid asphalt with our hands, but the quality was better than with German machinery used by the Pashinyan government,” he said, noting that he split his earnings between supporting his parents and sustaining himself in Yerevan.