Աշխատանքում հաջողության գրավականը 24 ժամ աշխատելն է, համառությունը, գործից հասկանալը. Սամվել Կարապետյան
10:41 01/05/2026
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանը շնորհավորում է քաղաքացիներին Մայիսի 1-ի տոնի առիթով։ «5 հարց հաջորդ վարչապետ Սամվել Կարապետյանին» շարքի հերթական հաղորդման ժամանակ պատասխանելով հարցին՝ տասնյակ հազարավոր աշխատատեղեր է ստեղծել, ո՞ր է հաջողության գրավականը, Կարապետյանը պատասխանել է. «Հաջողությունների գրավականը շատ ծանր աշխատանքն է, առաջին հերթին 24 ժամ աշխատելու արդյունք է։ Սկզբնական շրջանում նույնիսկ միգուցե ավելի շատ։ Համառությունն է։ Շատ կարևոր է գործից հասկանալը»։
Հարցին՝ ի՞նչ հետաքրքիր պատմություն կպատմի տասնյակ տարիների աշխատանքային գործունեության հետ կապված, Ս. Կարապետյանն ասել է. «Շատ հետաքրքիր պատմություններ կան։ Բայց   կարողացանք անցնել ու լավ անցնել 90-ական թվականները։ Ես այդ ժամանակ  արդեն Փաշինյանի շատ սիրած Կալուգայում էի։ Իրոք, ծանր ժամանակներ էին։ Մենք պատվով անցանք, դրանից հետո ամեն ինչը մի քիչ ավելի հեշտ էր, բայց դա մեծ փորձ տվեց մեզ»։
Սամվել Կարապետյանը նաև պատասխանել է հարցին, թե   ինչպե՞ս է որոշվել, որ ընկերության անունը պետք է լինի «Տաշիր». «Մեր շրջանը կոչվում էր Կալինինոյի շրջան։ Ուսանողի էի, դասախոսները հարցնում էին՝ որտեղի՞ց ես, ասում էի՝  Կալինինոյի շրջանից, 90 տոկոսը պատկերացում չուներ այդ շրջանի մաիսն։ Դա ինձ ցավ էր պատճառում։ Այդ ժամանակվանից մեջս ցանկություն կար, որ ամեն ինչ պետք է անեմ, որ մարդիկ կոնկրետ իմանան, թե ես որտեղից եմ։ Հիմա արդեն շատերը, նույնիսկ աշխարհում կոնկրետ գիտեն՝ Տաշիրը որտեղ է»։
Ս. Կարապետյանը ասել է, թե որն է  եղել իր առաջին աշխատանքը. «Երբ ուսանող էի, իմ հորեղբայրները խոպանչիներ էին։ Տաշիրից բրիգադներ էին տանում Ռուսաստան ասֆալտ անելու։ Ես և եղբայրս ամեն տարի, ամռան երեք ամիսներին, գնում էինք իրենց մոտ՝ ասֆալտ անելու, որպեսզի օգնեինք ծնողներիս։ Ձեռքով, ահավոր ծանր աշխատանք էր։
Մի հատ կատոկ էր, մնացածը մեր ձեռքերն էին։ Բայց մենք մեր ձեռքերով ավելի որակյալ ասֆալտ էինք փռում, քան Փաշինյանն իր գերմանական տեխնիկայով։
Աշխատածս գումարի կեսը տալիս էի ծնողներիս, կեսը հետս բերում էի Երևան։ Զեյթունի հանրակացարանում էի ապրում»։

Самвел Карапетян: Залог успеха – это 24 часа работы, настойчивость и знание дела
Кандидат в премьер-министры Армении от партии «Сильная Армения» на предстоящих 7 июня парламентских выборах Самвел Карапетян поздравил граждан с 1 Мая – Международным днем труда.
В очередном выпуске серии «5 вопросов следующему премьер-министру Самвелу Карапетяну», отвечая на вопрос о том, как ему удалось создать десятки тысяч рабочих мест и в чем залог успеха, он отметил:
«Главный залог успеха – это тяжелый труд. Прежде всего, это результат работы 24 часа в сутки. На начальном этапе – возможно, даже больше. Важны также упорство и понимание своего дела».
Отвечая на вопрос о наиболее запоминающихся эпизодах своей многолетней трудовой деятельности, Самвел Карапетян сказал:
«Интересных историй много. Но нам удалось пройти через 90-е годы – и пройти достойно. В то время я уже находился в столь любимой Пашиняном Калуге. Это действительно были трудные времена. Мы прошли их с честью, и после этого многое стало немного легче, но тот период дал нам колоссальный опыт».
Карапетян также рассказал, как было выбрано название компании – «Ташир»:
«В советский период район носил имя Калинино. Когда я был студентом, преподаватели спрашивали, откуда я, и я отвечал – из Калинино. В 90% случаев никто не понимал, о каком месте идет речь. Это меня задевало. Тогда у меня появилось желание сделать всё, чтобы люди точно знали, откуда я. Сейчас уже многие, в том числе за пределами страны, знают, где находится Ташир».
Отвечая на вопрос о своей первой работе, он отметил:
«Когда я был студентом, мои дяди ездили на заработки. Они формировали бригады из Ташира и выезжали в Россию на укладку асфальта. Мы с братом каждое лето – по три месяца – ездили к ним, чтобы помочь родителям. Это был крайне тяжелый ручной труд.
У нас был только каток, все остальное мы делали своими руками. Но мы собственноручно укладывали асфальт качественнее, чем сейчас Пашинян со своей немецкой техникой.
Половину заработанных денег я отдавал родителям, а вторую половину привозил с собой в Ереван. Жил в общежитии в районе Зейтун».