Հայաստանը Ադրբեջանի գործիքից դարձնելու ենք տարածաշրջանային գործոն. Սամվել Կարապետյան
«Հայաստանը Ադրբեջանի գործիքից դարձնելու ենք տարածաշրջանային գործոն, քանի որ հիմա Հայաստանի մասին բոլոր որոշումները կայացվում են Ադրբեջանում»,-«5 հարց ապագա վարչապետ Սամվել Կարապետյանին» շարքի հերթական հաղորդման ժամանակ ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանը։
Ըստ նրա, Փաշինյանն ամեն ինչ արել է, որ թշնամացնի հարաբերությունները Հայաստանի հիմնական դաշնակիցների հետ, ինչը շատ արագ պետք է վերականգնել։
«Մենք պետք է ունենանք բարեկամանական հարաբերություններ ԱՄՆ-ի, Անգլիայի, Ֆրանսիայի, Չինաստանի հետ, ինչպես նաև մեր բարեկամ Ռուսաստանի հետ։ Միայն այդպես մենք կարող ենք լուրջ երաշխավորություններ ապահովել գերտերություններից»,- ասել է Ս. Կարապետյանը։
Նա նշել է, որ 2020 թվականից հետո ոչ Ադրբեջանը, ոչ Թուրքիան Նիկոլ Փաշինյանի հետ ոչ մի հարց չեն քննարկում, Ադրբեջանի նախագահն անում է  հայտարարություններ, փոքրիկ խմբակն իր ղեկավարի հետ վազելով կատարում են այդ հայտարարությունները։
«Մենք այդ ամենը կանգնեցնելու ենք»,- ընդգծել է Ս. Կարապետյանը։
Նա նաև հայտարարել է. «Ադրբեջանն ամենաշատը Հայաստանում կարող է լինել փոքրիկ խմբակի երաշխավորը, Հայաստանի երաշխավորը լինելու է  Հայաստանի ուժեղ բանակը, ուժեղ ժողովուրդը, խոշոր գերտերությունները, տարածաշրջանային շահեր ունեցող երկրները»։

Самвел Карапетян: Армению из инструмента Азербайджана превратим в региональный фактор
«Мы превратим Армению из инструмента Азербайджана в региональный фактор, поскольку сейчас все решения, касающиеся Армении, принимаются в Азербайджане», – заявил кандидат в премьер-министры от партии «Сильная Армения» Самвел Карапетян в рамках очередного выпуска серии«5 вопросов будущему премьеру Самвелу Карапетяну».
По его словам, Никол Пашинян сделал все, чтобы испортить отношения с ключевыми союзниками Армении, и эти связи необходимо как можно скорее восстановить.
«У нас должны быть дружественные отношения с США, Великобританией, Францией, Китаем, а также с Россией. Только так мы сможем обеспечить серьезные гарантии со стороны сверхдержав», – отметил Карапетян.
Он также заявил, что после 2020 года ни Азербайджан, ни Турция не обсуждают какие-либо вопросы с Пашиняном: президент Азербайджана делает заявления –небольшая группка вместе со своим руководителем бежит выполнять сказанное им.
«Мы остановим все это», – подчеркнул он.
Карапетян добавил: «Азербайджан, максимум, может быть гарантом для небольшой группки в Армении, тогда как гарантом самой Армении должны быть ее сильная армия, сильный народ, а также крупные мировые державы и страны с региональными интересами».