Թալինում համայնքապետը, որը նաև ՔՊ-ի տարածքային խորհրդի նախագահն է, 30.000-100.000 դրամ «օգնություն» է բաժանել. «Փաստինֆո»
16:20 02/05/2026
Թալինում սոցիալական աջակցության անվան ներքո ՔՊ-ն լծվել է ընտրողներին «կաշառելու» գործին՝փաստացի չարաշահելով վարչական ռեսուրսը։ «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է, որ Թալինի վառ ՔՊ-ական  համայնքապետ Տավրոս Սափեյանը ապրիլի 27-ին ստորագրել է թիվ N 793-Ա որոշումը՝  սոցիալական աջակցություն տրամադրելու վերաբերյալ։ Որոշման համաձայն՝ «ՎԱՐԴԱՆՅԱՆՑ» ՍՊԸ-ին փոխանցվել է  370,000  ՀՀ դրամ, ինչպես նաև՝ ԼԱԵՐՏ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆ ԱՁ-ին՝ 30,000՝ՀՀ դրամ՝ շահառուներին սնունդ ձեռք բերելու նպատակով։
Միևնույն ժամանակ 9 անձի սոցիալական աջակցություն է ցուցաբերվել՝ 30,000- 40,000 դրամից մինչև 100,000 դրամի չափով։ Միևնույն ժամանակ  փոխանցվել է տարբեր քաղաքացիների սպառած  էլեկտրաէներգիայի, ջրի գումարը, ինչպես նաեւ  54,160 դրամի չափով դեղորայքի գումար։
Հատկանշական է, որ համայնքապետը որոշել է  սոցիալական աջակցությունը տրամադրել ընտրություններից ընդամենը մեկ ամիս առաջ, երբ արդեն հայտնի է ընտրության օրը, բարեգործության արգելքն էլ գործում է։

The mayor of Talin, who also serves as the territorial council chairman of the ruling Civil Contract party, has come under scrutiny following reports that financial assistance was distributed to residents weeks before the June parliamentary elections elections, prompting allegations of misuse of administrative resources and potential vote buying.
Pastinfo reports that Mayor Tavros Sapeyan signed Decision No. 793-A on April 27 authorizing the provision of social assistance. Under the decision, 370,000 drams (approximately $950) were transferred to Vardanyants LLC, while an additional 30,000 drams (around $75) were allocated to sole proprietor Layert Khachatryan reportedly for the purchase of food for beneficiaries.
The report further states that nine individuals received direct financial aid ranging from 30,000 to 100,000 drams. Additional disbursements covered utility expenses, including electricity and water bills, as well as 54,160 drams for medication.