ՔՊ-ն Մարտին Գալստյանի թեկնածությունն առաջադրել է ԿԲ նախագահի պաշտոնում
Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Կենտրոնական բանկի նախագահի պաշտոնում առաջարկել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից առաջադրված Մարտին Գալստյանի թեկնածությունը:
Նշենք, որ Մ. Գալստյանը ԿԲ նախագահն է 2020 թվականից։
Մ.Գալստյանը նշեց, որ երբ 2020 թվականին ապրիլի ելույթ էր ունենում այս ամբիոնից որպես ԿԲ նախագահի պաշտոնում առաջադրված թեկնածու, ասել էր՝ շրջապատող աշխարհը դառնում է առավել անորոշ և մարտահրավերներով լի։
«Ինչպես պնդում էի՝ այն ժականակ ստեղծված իրավիճակը ոչ թե մասնավոր դեպք էր, այլ համաշխարհային տնտեսության մեջ հիմնովին նոր, առավել բարդ, ցնցումներով լի պարբերաշրջանի սկիզբ։ Ցավոք, վերջին տարիների զարգացումները հաստատեցին իմ դիտարկումները։
Միաժամանակ կառուցվածքային փոփոխությունները՝  արհեստական բանականության և նոր տեխնոլոգիաների ի հայտ գալուց մինչև բնակչության ծերացում, կլիմայի փոփոխություն, էապես մեծացրել են համաշխարհային տնտեսական աճի հեռանկարի շուրջ անորոշոությունները։ Այս գործոնների համակացված ներգործությունը լուրջ փորձություն է  տնտեսական քաղաքականության պատասխանատուների համար մի աշխարհակարգում, որը դարձել է  ավելի մասնատված, փխրուն անորոշ»,- ասաց Մ. Գալստյանը։
Նա նշեց, որ կառավարության գործընկերի հետ ներդրված համատեղ ջանքերի շնորհիվ մակրոտնտեսական կայունությունը դարձել է  Հայաստանի այցեքարտը համաշխարհային ներդրումային քարտեզի վրա։
«Թեև մեզ հաջողվել է հաղթահարել բազմաթիվ մարտահրավերներ, ապահովել գների կայունությունը, մենք գիտացում ենք, որ անորոշ և արագ փոփոխվող աշխարհում  ցածր և կայուն  գնաճային միջավայրի ապահովումը պահանջում է  նոր մոտեցում»,- ասաց ԿԲ նախագահը։

Armenian ruling party backs Martin Galstyan for new term as Central Bank chief
The Armenian National Assembly Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs has endorsed the nomination of Central Bank Governor Martin Galstyan for another term backed by the ruling Civil Contract faction.
Galstyan, who has led the Central Bank since 2020, told lawmakers that the global environment has become increasingly uncertain and structurally complex, validating warnings he made at the outset of his tenure.
He pointed to transformative forces, including the rise of artificial intelligence, demographic aging, and climate change, as key drivers of heightened uncertainty surrounding global economic growth prospects.
“The developments of recent years have confirmed that we are entering a fundamentally new and more volatile phase in the global economy,” Galstyan said, noting that these dynamics pose significant challenges for economic policymakers in an increasingly fragmented world.
He added that coordinated efforts with the government have helped establish macroeconomic stability as a hallmark of Armenia’s investment profile, while emphasizing that maintaining low and stable inflation in a rapidly evolving environment will require updated policy approaches.