Ջերմուկում հայտնաբերված կարմիրգրքյան գորշ արջի քոթոթները տեղափոխվել են ապաստարան․ ԲԸՏՄ
Երեկ՝ մայիսի 4-ին, ժամը 13:00-ի սահմաններում Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին ՀՀ ՆԳՆ համայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության Ջերմուկի բաժնից ստացվել է ահազանգ Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ քաղաքում՝ ճանապարհի բարձրացված հատվածի հենապատի վրա հայտնաբերված արջի 2 քոթոթի վերաբերյալ:
Տեսչական մարմնի աշխատակիցների անհապաղ արձագանքի արդյունքում դեպքի վայրում պարզվել է, որ անօգնական վայրի կենդանիները ՀՀ Կարմիր գրքում գրանցված գորշ արջի մոտ մեկ ամսական քոթոթներ են:
Արտաքին զննությամբ վայրի կենդանիների մոտ վնասվածքներ չեն հայտնաբերվել:
Քոթոթների պատշաճ խնամքն ապահովելու և հետագայում նրանց վայրի բնություն վերադարձնելու նպատակով՝ կենդանիները տեղափոխվել են Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) Ուրցաձորի կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարան։

В Джермуке обнаружены два медвежонка из Красной книги
4 мая около 13:00 в Инспекционный орган охраны природы и недр из Джермукского отдела Главного управления общинной полиции МВД РА поступил сигнал о двух медвежатах, обнаруженных на подпорной стене приподнятого участка дороги в городе Джермук Вайоцдзорской области.
В результате оперативного реагирования сотрудников инспекционного органа на месте было установлено, что беспомощные дикие животные – это примерно месячные детеныши бурого медведя, занесенного в Красную книгу Республики Армения.
При внешнем осмотре у животных повреждений не выявлено.
С целью обеспечения надлежащего ухода за медвежатами и их последующего возвращения в дикую природу они были перевезены в Кавказский центр сохранения биоразнообразия в Урцадзоре, действующий при Фонде охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC).