Մի հայտնի ֆիլմ կա` Lord of War, զենքի վաճառականի մասին, շատերդ տեսած կլինեք։ Ֆիլմի հիմնական հերոսը (Նիկոլաս Քեյջ) այսպիսի ձևակերպում ունի. «Աֆրիկյանցանկացած խմբավորում իրեն կոչում է ինչ-որ վեհ անունով՝ ինչ-որ բանի ազատագրման ճակատ, հայրենասիրական ինչ-որ բան, դեմոկրատական ինչ-որ բան, և երբեք չեն ուզում ընդունել, որ իրենք բոլորը բռնաճնշողների միավորներ են` իրենց նախորդներից էլ վատը»։
Բոլոր Եվրոպական միջոցառումները նույնպես կրում են վերամբարձ անուններ՝ «Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողով», «Երևանյան երկխոսություն», «Խաղաղության ֆորում» ու նման բաներ։
Ուղիղ մեկ տարի հետո Մակրոնը չի լինելու նախագահ, և նրա ասածները ոչ ոք չի հիշելու, ինչպես շատերինը, օրինակ՝ Շառլ Միշելինը։ Ո՞վ է հիշում, որ նա, Նիկոլի հետ օրը մեջ փաթաթվելով, մեզ կոչ էր անում զիջումների։ Չեն հիշի, որ հենց այս երկուսի բարձր հովանու ներքո 2022թ. այս նույն Եվրոպական համայնքի առաջին գագաթնաժողովին Նիկոլը Արցախը ճանաչեց Ադրբեջանի կազմում։ Որից հետո եղան շրջափակումը և հայաթափումը։
Քաղաքակիրթ Եվրոպայի աչքի առաջ 21-րդ դարում հայաթափվեց հազարամյա հայկական Արցախը, որը կանգնուն էր նույնիսկ առաջին և երկրորդ համաշխարհայինների ժամանակ, իսկ այսօր եվրոպական պաչիկների և կեղծ ժպիտների ներքո Արցախում ոչ մի հայ չկա, և հայկական ժառանգությունը ֆիզիկապես ոչնչացվում է։ Ոչ մի ձայն։ Միայն ժպիտ։ Հյուրընկալողը շնորհակալություն է հայտնում ոչնչացնողին, իսկ ոչնչացնողն ինքը հեռակապով մասնակցում է՝ որպես սպասված հյուր։
Եվրոպական կառավարությունները մեկը մյուսի հետևից կգան-կփոխվեն, Եվրոպան կլուծի իր հարցերը։ Կբարեկամանա նրա հետ, ումից այդ պահին օգուտ կա, գազ կգնի նրանից, ումից այդ պահին պետք է, և աչք կփակի ուրիշի ողբերգության և էթնիկ զտման վրա։ Իհարկե, հընթացս սիրուն ձևակերպումներ կտա և հուզիչ ցավակցական ժեստեր կանի։
Շատ ավելի կիրառական վտանգավորություն ունեն եվրոպացիների տեղական խամաճիկները, որոնք եվրոպական ժպիտներին արժանանալու համար պատրաստ են իրենց ժողովուրդներին տանել աղետի, ներքաշել ուրիշի պատերազմի մեջ։ Երևանում նրանցից առնվազն երկուսը հանդիպեցին։
Իշխանական ինֆոտեռորի ֆոնին հայ ժողովուրդը չի փորձի հասկանալ, թե ինչո՞ւ է Մակրոնը Երևանում հակադրվում թե´ Ռուսաստանին, թե´ Թրամփին (հիշեցնեմ, որ մինչև այս էլ Սյունիքի մի մասը հասցրել ենք կոչել Թրամփի անունով և նույնքան ուրախանալ այս հանգամանքով)։ Եվ իշխանությունը ոչինչ չի բացատրի։
Եվ ի՞նչ կարիք կա մեզ որևէ բան բացատրելու, եթե այդքանից հետո հայ ժողովրդի մի զգալի մաս առանց դրա էլ ապրում է Նիկոլի «առաքելության» տակ։
Թե քանի´ պետություն ու ժողովուրդ է ներքաշվում սիրուն անուններով աղետների մեջ՝ սա էլ շատ հին պատմություն է։
Այնուամենայնիվ, կա նաև այլ սցենար. երբեմն որոշ պետություններ և ժողովուրդներ իրենց մեջ ուժ են գտնում՝ չներքաշվելու ուրիշների կինոյի մեջ՝ ուրիշների օգտին։ Ու փրկվում են։

Ваге Оганнисян: Выборы 7 июня – о том, чтобы избежать чужой войны
Есть известный фильм – «Оружейный барон» (Lord of War) – о торговце оружием, многие из вас его видели. У главного героя (Николас Кейдж) есть такая фраза: «Каждая группировка в Африке называет себя благородным именем. Освобождение чего-то, патриотические что-то, демократическая республика того-то, ну, и так далее. Они не хотят признать, что все они, на самом деле, федерация угнетателей – хуже, чем были до них», напомнил эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян в своем Telegram-канале.
«Все европейские мероприятия тоже носят высокопарные названия: «Саммит Европейского политического сообщества», «Ереванский диалог», «Форум мира» и тому подобное.
Ровно через год Макрон уже не будет президентом, и его слова никто не вспомнит, как и слова многих других, например, Шарля Мишеля. Кто помнит, как он, обнимаясь с Николом через день, призывал нас к уступкам? Не вспомнят и того, что именно под высоким покровительством этих двоих в 2022 году на первом саммите того же Европейского сообщества Никол признал Арцах в составе Азербайджана. После чего последовали блокада и деарменизация», – указал он.
«На глазах у «цивилизованной Европы» в XXI веке был деарменизирован тысячелетний армянский Арцах, который выстоял даже во времена Первой и Второй мировых войн. А сегодня, на фоне европейских поцелуйчиков и фальшивых улыбок, в Арцахе не осталось ни одного армянина, а армянское наследие физически уничтожается. Ни звука. Только улыбки. Принимающая сторона благодарит уничтожающего, а сам уничтожающий участвует по видеосвязи – как желанный гость.
Европейские правительства будут сменять друг друга, Европа будет решать свои вопросы. Будет дружить с тем, от кого в данный момент есть выгода, купит газ у того, у кого нужно, и закроет глаза на чужую трагедию и этническую чистку. Конечно, попутно она подберет красивые формулировки и сделает трогательные соболезнующие жесты.
Куда более реальную опасность представляют местные марионетки европейцев, которые ради того, чтобы удостоиться европейских улыбок, готовы вести свои народы к катастрофе, втягивать их в чужую войну. В Ереване встретились, как минимум, двое таких», – отметил эксперт.
«На фоне властного инфотеррора армянский народ даже не попытается понять, почему Макрон в Ереване противостоит и России, и Трампу (напомню, что до этого мы уже успели назвать часть Сюника именем Трампа и так же радоваться этому обстоятельству). И власть ничего не объяснит. Да и зачем нам что-то объяснять, если после всего этого значительная часть армянского народа и так живет под влиянием «миссии» Никола?
Сколько государств и народов втягивается в катастрофы под красивыми названиями – история очень старая.
Тем не менее, существует и другой сценарий: иногда некоторые государства и народы находят в себе силы не ввязываться в чужое кино в чужих интересах. И спасаются», – резюмировал Ваге Оганнисян.