Թուրքերն իրենց զգում են ինչպես իրենց տանը նաև այն պատճառով, որ 2020-ին կյանքի կոչեցին իրենց վաղեմի նպատակը՝ դառնալով ՀՀ-ում որոշիչ գործոն. Աբրահամյան
09:43 06/05/2026
«Թուրք պաշտոնյան Երևանում հայտարարեց, որ իրեն զգում է ինչպես տանը։ Սակայն տարօրինակ չէ՞, որ նման զգացողություն արտահայտող պաշտոնյան, շարունակելով խոսքը, նշում էր, որ Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերություններում վստահության բարձրացումը կախված է նաև տարածաշրջանային զարգացումներից։ Ավելի պարզ՝ ՀՀ-Ադրբեջան հարաբերություններից»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա շարունակել է. «Մեկ այլ հանգամանք․ իրեն տանը զգացող պաշտոնյայի երկիրը շարունակում է շրջափակված պահել Հայաստանը, այն դեպքում, երբ 1993 թվականից փակված սահմանի պատճառաբանության հիմքում դրվել էր հայկական զորքերի կողմից Քարվաճառի ազատագրումը։
ՀՀ իշխանությունների՝ Արցախը Ադրբեջանին հանձնելուց հետո էլ Թուրքիան շարունակում է նոր նախապայմաններ առաջ քաշել՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով պարզ ճշմարտությունը, որ արտաքին քաղաքականությունը միակողմանի զիջումների և պարտվողականության վրա կառուցողները շարունակաբար կորցնում են։
Ի վերջո, թուրքերը իրենց զգում են ինչպես իրենց տանը նաև այն պատճառով, որ 2020 թվականին վերջապես կյանքի կոչեցին իրենց վաղեմի նպատակը՝ դառնալով ՀՀ-ում որոշիչ գործոն»։

«Турки чувствуют себя как дома»: Абрамян о последствиях войны 2020 года и новых предусловиях Анкары
«Турецкий чиновник в Ереване заявил, что чувствует себя как дома. Разве не странно, что рассказывающий о подобных ощущениях чиновник далее отмечает, что повышение доверия в отношениях между Турцией и Арменией зависит также от региональных процессов – проще говоря, от армяно-азербайджанских отношений?» – написал секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания РА Тигран Абрамян.
«Еще одно обстоятельство: страна чиновника, который чувствует себя здесь как дома, продолжает держать Армению в блокаде – несмотря на то, что основанием для закрытия границы в 1993 году стало освобождение Карвачара армянскими войсками.
Даже после сдачи со стороны властей Армении Арцаха Азербайджану Турция продолжает выдвигать новые предварительные условия, тем самым еще раз подтверждая простую истину: кто строит внешнюю политику на односторонних уступках и пораженчестве – постоянно теряют.
В конце концов, турки чувствуют себя здесь как дома еще и потому, что в 2020 году им удалось реализовать свою давнюю цель – стать определяющим фактором в Армении», – отметил он.