Այս դատը բացված չէ 15 հոգու դեմ, այս դատը բացված է հայ ժողովրդի և հայոց պետականության դեմ . Դավիթ Իշխանյանը՝ Բաքվի բանտից
Արցախի ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը Բաքվի բանտից դիմել է ՀՀ ՄԻՊ-ին՝ ասելով
«Ողջունում եմ բոլորին։
Մամուլից տեղեկացանք, որ Ռուբեն Վարդանյանը դիմել է Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանին, որպեսզի այցելի իրեն։ Ես չգիտեմ՝ հարգարժան պաշտպանը կունենա՞ այդ պատասխանատվությունն և վճռականությունը՝ այցելելու, նաև մեզ տեսնելու, և այդ դեպքում ավելի մանրամասն տեղեկություններ կունենա և կծանոթանա, թե ինչպես է ընթացել ամբողջ քննությունը, ինչ լուրջ և կոպտագույն խախտումներով է այն ընթացել թե՛ ամբողջ քննությունը, թե՛ դատավարությունը՝ մարդու իրավունքների, միջազգային իրավունքի, միջազգային նորմերի, այդ թվում նաև Ադրբեջանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի ընթացակարգի կոպտագույն խախտումներով։
Ես չկարողացա դատապրոցեսի վերջում՝ իմ վերջին խոսքի ժամանակ, ամբողջական իմ խոսքը ասել․ նվազագույնը 30–40%-ով այդպես էլ չթողեցին իմ վերջնական խոսքը ասել։ Բայց ես հասցրեցի ասել այն, ինչ հիմա կուզեմ ասել իմ ժողովրդին, և փոքր մեջբերում անել․
«Այս դատը բացված չէ 15 հոգու դեմ, այս դատը բացված է հայ ժողովրդի և հայոց պետականության դեմ՝ հստակ նպատակներով և հեռահար ռազմավարությամբ։ Այդ մասին ես կասկածներ ունեցա քննության ընթացքում, իսկ դատապրոցեսի ընթացքում դա դարձավ իմ համոզմունքը։ Իմ ասած մտքերի և խոսքերի ճշմարտությունը ժամանակը ցույց կտա»։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին ՄԻՊ-ին՝ երեկ մեզ այցելեց Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պաշտպան Սաբինա Ալիևան, և մենք կարողացանք որոշ տեղեկություններ փոխանցել նրան։ Ես մարտի 12-ից պատրաստել էի դիմում-նամակ՝ նրան փոխանցելու համար, բայց մոտ մեկ-երկու ամիս է՝ ինչ-ինչ պատճառներով չեմ կարողացել ո՛չ իրեն տեսնել, ո՛չ էլ փոխանցել այն։ Երեկ փոխանցեցի իմ դիմում-նամակը, և այնտեղ հստակ մեկ խնդրանք ունեի՝ որպեսզի մեր վճռի ամբողջական՝ ադրբեջաներեն և հայերեն տարբերակները, ինքը միջնորդի և փոխանցի իմ ընտանիքին ու հարազատներին։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խոստացավ, որ ադրբեջաներեն տարբերակը կփոխանցի իմ ընտանիքին և կփորձի միջնորդել։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանին, ես հիմա ուզում եմ բանավոր ձևով դիմել նրան, որպեսզի ինքը միջնորդի և Ադրբեջանի համապատասխան կառույցներից, գուցե նաև իր գործընկերոջ միջոցով ստանա հայերեն և ադրբեջաներեն տարբերակներով մեր մեղադրական ակտերի ամբողջական տեքստերը և մեր դատավճռի ամբողջական տեքստը և փոխանցի իմ ընտանիքին ու հարազատներին։
Ինչ վերաբերում է այս ծանր ժամանակներին՝ ես միայն մեր ժողովրդին կցանկանամ ոգու, կամքի և միասնության ուժ և պիտի ասեմ՝ պինդ եղեք»։

Давид Ишханян – из бакинской тюрьмы: Этот суд – не против 15 человек, он против армянского народа и армянской государственности
Незаконно удерживаемый в бакинской тюрьме экс-спикер парламента Арцаха Давид Ишханян обратился к Защитнику прав человека Республики Армения:
«Приветствую всех.
Из прессы мы узнали, что Рубен Варданян обратился к Защитнику прав человека Республики Армения с просьбой посетить его. Я не знаю, проявит ли уважаемая
ЗПЧ ответственность и решимость, чтобы посетить его и также нас. В таком случае она получила бы более подробную информацию и смогла бы ознакомиться с тем, как проходили как все расследование, так и судебное разбирательство – с какими серьезными и грубейшими нарушениями, включая нарушения прав человека, международного права, международных норм, а также процедур, предусмотренных Уголовным кодексом Азербайджанской Республики.
Я не смог полностью произнести свое последнее слово в конце судебного процесса: мне не позволили озвучить, как минимум, 30-40% моего заключительного выступления. Но я успел сказать то, что сейчас хочу донести до своего народа, и привести небольшую цитату:
ʺЭтот суд инициирован не против 15 человек, этот суд против армянского народа и армянской государственности – с четкими целями и долгосрочной стратегией. У меня появились такие подозрения в ходе следствия, а в ходе судебного процесса это стало моим убеждением. Время покажет правдивость моих слов и мыслейʺ.
Вчера нас посетила уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджана Сабина Алиева, и нам удалось передать ей определенную информацию. Я подготовил заявление-обращение еще с12 марта, чтобы передать его ей, однако около одного-двух месяцев по различным причинам мне не удавалось ни встретиться с ней, ни передать документ. Вчера я передал свое обращение, в котором содержалась конкретная просьба – чтобы при ее посредничестве моей семье и родственникам были предоставлены полные версии судебного решения на азербайджанском и армянском языках.
Омбудсмен пообещала, что что передаст версию на азербайджанском языке моей семье и постарается выступить посредником.
Что касается Защитника прав человека Республики Армения, я хотел бы сейчас в устной форме обратиться к ней с просьбой: чтобы она также выступила посредником и получила от соответствующих азербайджанских структур – возможно, через свою коллегу – полные тексты обвинительных актов и судебного решения на армянском и азербайджанском языках и передала их моей семье и родственникам.
В эти тяжелые времена я хотел бы пожелать нашему народу силы духа, воли и единства и сказать: держитесь крепко», – заявил Ишханян.