Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը խոր մտահոգություն և հիասթափություն է արտահայտում գագաթնաժողովի պաշտոնական քննարկումներից Արցախի ամբողջական բացակայության վերաբերյալ
13:36 06/05/2026
ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը հանդես է եկել հայտարարությամբ ԵՄ-Հայաստան գագաթնաժողովի վերաբերյալ.
«ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը նկատի է ունենում Երևանում անցկացված ԵՄ-Հայաստան առաջին գագաթնաժողովի պատմական նշանակությունը։ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի և Հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի ներկայությունը ազդարարում է եվրոպական ղեկավարության ողջունելի պատրաստակամությունը՝ անմիջականորեն ներգրավվելու հայ հասարակության հետ։ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը, այնուամենայնիվ շեշտում է, որ դիվանագիտական ներկայությունը այժմ պետք է վերածվի կոնկրետ գործողությունների, որոնք կպաշտպանեն Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու նրա ժողովրդի իրավունքները։
Մինչ գագաթնաժողը ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում արձանագրեց «նոր գլուխ», մենք ԵՄ ղեկավարներին հիշեցնում ենք, որ այս հարաբերության հիմքը՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (CEPA), ենթադրում է դատական խստապահանջ բարեփոխումներ, ինստիտուցիոնալ դիմակայունություն և ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդում։ Որպեսզի «Հայաստանի ապագան որոշվի ազատ և ժողովրդավար ձևով՝ իր քաղաքացիների կողմից», անհրաժեշտ է իրականացնել համապարփակ փոփոխություններ՝ ապահովելու ընտրական ամբողջականությունը, ընդդիմության իրավունքները, լրատվամիջոցների անկախությունը և ընտրական գործընթացի ընթացքում արտաքին միջամտություններից պաշտպանությունը՝ մի հասկացություն, որը, ցավոք, այս նույն գագաթնաժողովի ընթացքում որոշ եվրոպացի ղեկավարների կողմից չկիրառվեց։
Համատեղ հռչակագիրը ընդգծում է համագործակցության երեք հիմնական ուղղություն՝ էներգետիկա, կապակցվածություն և թվային ենթակառուցվածք։ Թեև այս տնտեսական հենասյուները կարող են կենսական լինել երկարաժամկետ աճի համար, եթե կիրառվեն ռազմավարական կերպով և ներքին բարեփոխումների հետ համադրաբար, Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը հարց է բարձրացնում, թե ինչպես այս տեխնիկական նախագծերը կուժեղացնեն Հայաստանի անմիջական անվտանգությունը, եթե դրանք չուղեկցվեն տարածաշրջանային ագրեսիայի դեմ հստակ դիրքորոշմամբ։
Կարևոր է նկատել, որ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը խոր մտահոգություն և հիասթափություն է արտահայտում գագաթնաժողովի պաշտոնական քննարկումներից Արցախի ամբողջական բացակայության վերաբերյալ, չնայած Եվրոպական խորհրդարանի հստակ մանդատին (2026 թ. ապրիլի 30-ի բանաձև), որը բացահայտորեն՝
1.      դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտումը,
2.      պահանջում է Բաքվում պահվող հայ պատանդների և ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակում,
3.      կոչ է անում պաշտպանել և միջազգային մոնիթորինգի ենթարկել Ադրբեջանի կողմից ներկայումս ոչնչացվող հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունը։
Գագաթնաժողովի համատեղ հռչակագիրը լուռ մնաց այս գոյաբանական խնդիրների վերաբերյալ։ Այս բացթողումը կտրուկ հակասություն է Եվրոպական խորհրդարանի կոչին՝ արդարության և միջազգային երաշխիքների ներքո Արցախի տեղահանված ժողովրդի վերադարձի իրավունքի վերաբերյալ։
Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը համաձայն է Եվրոպական խորհրդարանի հետ, որ «ժողովրդավարական դիմակայունությունը» չի կարող գոյություն ունենալ վակուումում։ Եթե ԵՄ-ն պետք է լինի իրական ռազմավարական գործընկեր, ապա այն պետք է գործի իր իսկ ժողովրդավարական մանդատների հիման վրա։ Մենք կոչ ենք անում Եվրոպական հանձնաժողովին դուրս գալ ենթակառուցվածքային պլանավորման շրջանակներից և ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր՝ Ադրբեջանին իր հանցագործությունների համար պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։ Ռազմավարական կապակցվածությունը չպետք է իրականացվի իրենց հայրենական տներից էթնիկ զտման ենթարկված 150000 հայերի համար արդարություն ապահովելու հաշվին»։

EAFJD criticizes exclusion of Artsakh from EU-Armenia summit discussions
The European Armenian Federation for Justice and Democracy released a statement on Tuesday, deploring the exclusion of Artsakh from the recent EU-Armenia summit discussions. The full text of the statement is provided below.
"The European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) acknowledges the historic significance of the first-ever EU-Armenia Summit held in Yerevan. The presence of European Council President António Costa and Commission President Ursula von der Leyen signals a welcome willingness by European leadership to engage directly with Armenian society. However, the EAFJD emphasizes that diplomatic presence must now translate into concrete actions that safeguard Armenia’s sovereignty and the rights of its people.
While the summit celebrated a "new chapter," we remind European leaders that the foundation of this relationship, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) was built on the condition of rigorous judicial reforms, institutional resilience, and the strengthening of democratic values. In order for “Armenia’s future [to] be determined freely and democratically by its citizens”, comprehensive changes need to be applied to ensure electoral integrity, opposition rights, media independence and protection from ALL foreign interference during the electoral process, a concept that was unfortunately not enforced by some European leaders during this very Summit.
The Joint Declaration highlights three primary avenues of cooperation: Energy, Connectivity, and Digital Infrastructure. While these economic pillars can be vital for long-term growth if applied strategically in tandem with internal reforms, the EAFJD questions how these technical projects will bolster Armenia's immediate security if they are not paired with a firm stance against regional aggression.
Crucially, the EAFJD expresses profound concern and disappointment regarding the total omission of Artsakh (Nagorno-Karabakh) from the official summit discussions. Despite the European Parliament's clear mandate (Resolution of April 30, 2026), which explicitly:
1.Condemns the ethnic cleansing of the Armenian population of Nagorno-Karabakh;
2.Demands the immediate release of Armenian hostages and prisoners of war held in Baku;
3.Calls for the protection and international monitoring of Armenian cultural and religious heritage currently being destroyed by Azerbaijan;
...the Summit’s Joint Declaration remained silent on these existential issues. This omission is a stark contradiction to the European Parliament’s call for justice and the right of return for the displaced people of Artsakh under international guarantees.
The EAFJD agrees with the European Parliament that "democratic resilience" cannot exist in a vacuum. If the EU is to be a true strategic partner, it must act on its own democratic mandates. We call on the European Commission to move beyond infrastructure planning and take concrete steps to hold Azerbaijan accountable for its crimes. Strategic connectivity must not come at the cost of justice for the 150,000 Armenians ethnically cleansed from their ancestral homes."