Սա խոսում է այն մասին, որ Փաշինյանի շահը կարող է չհամընկնել հայ ժողովրդի շահի հետ. Ամստերդամ
«Շատ շատերն են ինձ հարցրել Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8–րդ գագաթնաժողովից։ Պիտի մեկ բան ասեմ՝ իմ տեսանկունից, երբևէ չեմ տեսել, որ նման ժողով անցկացվի ու ներդրում անելու ոչ մի պարտավորություն չստանձվի Հայաստանի նկատմամբ, էական որևէ խոստում չտրվի Հայաստանի ժողովրդին»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ, գործարար, ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանի միջազգային փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամը։
Նրա խոսքով, գագաթաժողովի ընթացքում չներկայացվեց, որի հարց, որն օգուտ էր բերելու Հայաստանին, հայ ժողովրդին, մինչդեռ ներկայացվեցին այլ երկրների շահերը, առևտրային տարբեր ուղիները զարգացնելու իրենց շահերը, Հայաստանի այլ գործընկերների դեմ ոտնձգությունները։
«ԵՄ-ն հեռացավ իրավունքի գերակայությանն աջակցելու իր հանձնառությունից»,-ասաց Ամստերդամը՝ ընդգծելով, որ որևէ անգամ չհիշտակվեց քաղաքական բանտարկյալների մասին, որոնք ահավոր պայմաններում պահվում են բանտերում։
Նա հիշեցրեց, որ Փաշինյանը չհիշատակեվ այն փաստը, որ Հայաստանի տարածքի 200 քմ-ն բռնազավթված է ադրբեջանցիների կողմից, չխոսեցին Արցախի պատմամշակութային հուշարձանների ոչնչացման մասին։
«Սա խոսում է այն մասին, որ Փաշինյանի շահը կարող է չհամընկնել հայ ժողովրդի շահի հետ»,-ասաց նա։
Ռոբերտ Ամստերդամն ասաց, որ իրենց կազմակերպությունը 140 էջանոց զեկույց է պատրաստել, որտեղ ներկայացրել են ու դատապարտել Հայաստանում ԵՄ գործունեության սխալները։

Роберт Амстердам: Это говорит о том, что интересы Пашиняна могут не совпадать с интересами армянского народа
«Многие задавали мне вопросы о состоявшемся в Ереване 4 мая 8-м саммите Европейского политического сообщества. Скажу одно: я никогда не видел, чтобы в той или иной стране проводилось подобное собрание и при этом не было бы принято каких-либо обязательств по инвестициям и не было бы дано никаких существенных обещаний народу этой страны», – заявил на встрече с журналистами 6 мая международный адвокат лидера партии «Сильная Армения», предпринимателя и национального благотворителя Самвела Карапетяна – Роберт Амстердам.
По его словам, в ходе саммита не был представлен ни один вопрос, который мог бы принести пользу Армении и армянскому народу. Вместо этого, как он обратил внимание, обсуждались интересы других стран по развитию различных торговых маршрутов, посягательства против других партнеров Армении.
«ЕС отошел от своих обязательств по поддержке верховенства права», – заявил Амстердам, подчеркнув, что ни разу не была затронута тема политических заключенных, которые содержатся в тяжелых условиях в тюрьмах.
Он также напомнил, что Пашинян не упомянул факт оккупации 200 кв. км территории Армении со стороны Азербайджана и не коснулся уничтожения Баку историко-культурного наследия Арцаха.
«Это говорит о том, что интересы Пашиняна могут не совпадать с интересами армянского народа», – отметил он.
Роберт Амстердам сообщил, что их организация подготовила 140-страничный доклад, в котором представлены и осуждены ошибки политики ЕС в отношении Армении.