Սույն թվականի ապրիլի 30-ին Պետական եկամուտների կոմիտեից հայտնեցին, որ ՀՀ օդային և ցամաքային սահմաններով տեղափոխվող կանխիկ դրամական միջոցների նկատմամբ իրականացվող ուժեղացված վերահսկողության շրջանակում Հայաստան ժամանելուց հետո «Զվարթնոց» օդանավակայանում հայտնաբերվել է Ռ․ Թ․-ն, ում մոտ առկա է եղել կանխիկ 65 մլն․ ռուսական ռուբլի, որը շուրջ 321 մլն․ՀՀ դրամին համարժեք գումար է։
ՊԵԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է. «Առերևույթ, հանցագործության հատկանիշներով հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն: Քննչական կոմիտե է ներկայացվել նաև ձերբակալված անձը։ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով ՀՀ քննչական կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, իսկ Ռ․Թ-ի նկատմամբ՝ դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել տնային կալանքը...Մեկ օր անց ՀՀ ժամանած Ռ․Թ-ի ազգական՝ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Հ․Թ․-ի մոտ ևս հայտնաբերվել է խոշոր կանխիկ գումար՝ 7,6 մլն․ռուսական ռուբլի, որը շուրջ 37 մլն․ ՀՀ դրամին համարժեք գումար է»։
Մինչ այդ, մարտի 27-ին ՊԵԿ-ը հաղորդագրություն էր տարածել, որ նույն եղանակաով հայաստան է տեղափոխվել 18-ից մինչև 100 մլն ռուբլի։
Panorama.am-ը դիմեց ՊԵԿ-ին՝ ճշտելու, թե արդյո՞ք պարզվել է, թե մոտ 170 մլն ռուսական ռուբլին ինչ ծագում ունի և ինչ նպատակներով էր բերվել Հայաստան։ ՊԵԿ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնեցին որ, բացահայտումն արվել է ԱԱԾ սահմանապահ ստորաբաժանման հետ համատեղ և գործող իրավակարգավորումների համաձայն, եթե օրինախախտը չի հիմնավորում գումարների ծագումը և նպատակները՝ վարչական վարույթ է հարուցվում և նյութերը փոխանցվում են Քննչական կոմիտե։
Քննչական կոմիտիեց Panorama.am-ին նախ հայտնեցին, որ կճշտեն գործի ընթացքը և պարզաբանում կտրամադրեն, սակայն կարճ ժամանակ անց տեղեկացրեցին, որ օրենքով սահմանված կարգով հարցում պետք է ուղարկվի ՔԿ՝ խոստանալով սահմանված ժամկետներում պատասխանել դիմումին։
Հիշեցնենք, որ փորձագիտական շրջանակներում կարծիք կա, որ նման խոշոր կանխիկի տեղափոխումը կապված է ՌԴ-ի դեմ սահմանված ֆինանսական պատժամիջոցներով։ Դեպքին տրվում է նաև քաղաքական ենթատեքստ, թե գումարները ընտրությունների համար էին նախատեսված։

Large undeclared cash seizures at Armenia border raise questions over origin and intent
The Armenian authorities have launched a criminal investigation following the discovery of substantial undeclared cash sums transported into the country, intensifying scrutiny over cross-border financial flows.
The State Revenue Committee (SRC) said on April 30 that, as part of enhanced oversight measures targeting cash movements across air and land borders, officials at Zvartnots International Airport intercepted an individual identified as R.T. carrying 65 million Russian roubles in cash, equivalent to approximately 321 million Armenian drams ($830,000).
In a statement, the SRC noted that the case exhibited “prima facie indications of a criminal offense,” prompting a referral to the Investigative Committee’s department for economic crimes and smuggling. The individual was subsequently detained and a court ordered house arrest as a measure of restraint.
A day later, customs officials reported that a relative of R.T., identified as H.T., a Russian citizen arriving in Armenia, was found in possession of an additional 7.6 million roubles (around 37 million drams). The funds were similarly undeclared.
Responding to Panorama.am’s inquiry, the SRC confirmed that the operation had been conducted jointly with border units of the National Security Service. Under Armenian law, individuals transporting large sums of cash must substantiate both the origin and intended use of the funds. Failure to do so triggers administrative proceedings, with materials forwarded to the investigative authorities.
When contacted by Panorama, the Investigative Committee initially indicated it would provide updates on the case but later stated that formal requests must be submitted to the agency in accordance with legal procedures, promising a response within statutory deadlines.
The origin and intended use of the seized funds remain unclear. Analysts say the movement of large cash volumes may reflect attempts to circumvent financial sanctions against Russia.
Others have speculated about potential political implications, including claims that the funds could be linked to electoral activity.