Տղերք ջան, ձեզ համար Հայաստանում չի կարող լինել փակ դուռ, հերթ, ձգձգումներ, անհարմարություններ. Գագիկ Ծառուկյանը՝ պատերազմի մասնակից տղաներին
12:20 07/05/2026
ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը, որ նախաձեռնել է Հատիս լեռան վրա Քրիստոսի ամենամեծ արձանի կառուցումը, դիմել է  44-օրյա պատերազմի և հայրենիքի պաշտպանությանը մասնակցած տղաներին.
«Այսօր դիմում եմ 44-օրյա պատերազմի և հայրենիքի պաշտպանությանը մասնակցած մեր տղաներին։
Ինչպես գիտեք, եղանակների լավանալուց հետո Քրիստոսի արձանի շինհրապարակ ուխտագնացությունը վերսկսվել է, և արդեն հազարավոր քաղաքացիներ հերթագրվել են՝ իրենց մասնակցությունն ունենալու համար։ Տասնյակ հազարավոր մեր հայրենակիցներ ուզում են մասնակիցը դառնալ պատմական այս կառույցի շինարարությանը։
Ցանկացողների թիվը շատ ավելի մեծ է, քան մենք կարող ենք ապահովել նույնիսկ ամենօրյա ռեժիմով խմբեր բարձրացնելու պարագայում։ Սա է իրականությունը։ Ջանք ու եռանդ չենք խնայում մարդկանց հոսքերը կանոնակարգելու և շինհրապարակ ուղեկցելու համար։ Բոլորն ուզում են աղոթքը շուրթերին մի քար դնել այս իսկապես պատմական կառույցին։
Այնուամենայնիվ, կան մարդիկ, որոնց ցանկությունն ինձ համար վեր է ու կարևոր է ամեն ինչից։ Մեզ շատ են դիմում հայրենիքի պաշտպանությանը մասնակցած մեր տղաները՝ ցանկություն հայտնելով իրենց մասնակցությունը բերել շինարարությանը։
Ես հանձնարարել եմ, որ մեր տղաների խմբերին առաջնահերթություն տան։ Վստահ եմ, որ մյուս հերթագրվածները՝ Հայաստանից և սփյուռքից, ըմբռնումով կմոտենան։ Մենք շատ քիչ բան կարող ենք անել այս տղաների սխրանքը փոխհատուցելու և նրանց մեր երախտագիտությունը հայտնելու համար։ Սա թող լինի խորհրդանշական մի քայլ։
Տղերք ջան, ձեզ համար Հայաստանում չի կարող լինել փակ դուռ, հերթ, ձգձգումներ, անհարմարություններ։ Բոլոր նրանք, ովքեր ցանկություն ունեն բարձրանալու արձանի շինհրապարակ, խնդրում եմ դիմել տեղեկատվական գրասենյակ կամ իմ օգնական, ձեր մարտական ընկեր Էրիկին և ձեր խմբերը առաջնահերթության կարգով կբարձրանան Հատիս լեռ։ Ես մեծ սիրով կդիմավորեմ, կուղեկցեմ ձեզ»։

Гагик Царукян – участникам войны: Парни, для вас в Армении не может быть закрытых дверей, очередей или неудобств
12:54 07/05/2026
Лидер партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагик Царукян, который инициировал возведение гигантской статуи Иисуса Христа на горе Атис, обратился к участникам 44-дневной войны 2020 года и защитникам Родины:
«Сегодня обращаюсь к нашим ребятам, которые участвовали в 44-дневной войне и в защите Родины.
Как вы знаете, с улучшением погодных условий паломничества на строительную площадку статуи Христа возобновились, и уже тысячи граждан записались, чтобы принять участие. Десятки тысяч наших соотечественников хотят стать частью строительства этого исторического сооружения.
Желающих настолько много, что даже при организации поездок групп в каждодневном режиме мы не сможем успеть. Такова реальность. Мы прилагаем максимум усилий, чтобы упорядочить потоки людей и сопроводить их на стройплощадку. Все хотят с молитвой на устах положить камень в основание этого действительно исторического проекта.
Тем не менее, есть люди, чье желание для меня особенно важно и превыше всего. К нам часто обращаются наши ребята, участвовавшие в защите Родины, с просьбой принять участие в строительстве.
Я поручил, чтобы группы наших ребят получали приоритет. Уверен, что остальные записавшиеся – из Армении и диаспоры – отнесутся с пониманием. Мы можем сделать очень немного, чтобы компенсировать их подвиг и выразить благодарность. Пусть это будет символическим шагом.
Парни, для вас в Армении не может быть закрытых дверей, очередей или неудобств. Все, кто хочет подняться на стройплощадку статуи, могут обратиться в информационный центр или к моему помощнику Эрику, вашему боевому товарищу, и ваши группы будут подниматься на гору Атис в приоритетном порядке. Я с радостью буду вас встречать и сопровождать».