Չհանձնվող կերպար է Դավիթ Իշխանյանը, ով իր խոսքն ու սկզբունքներն առաջ է տանում նույնիսկ ադրբեջանական բանտում գտնվելու պայմաններում. Աբրահամյան
09:15 07/05/2026
«Չհանձնվող կերպար է Դավիթ Իշխանյանը, ով իր խոսքն ու սկզբունքներն առաջ է տանում նույնիսկ ադրբեջանական բանտում գտնվելու պայմաններում»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ. խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով Բաքվի բանտում գտնվող Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի հղած ուղերձին։
Աբրահամյանը գրել է. «Արցախի ԱԺ նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանը ուղերձ է հղել ՀՀ ՄԻՊ-ին` տեղեկացնելով Բաքվի բանտերում գտնվող հայերի իրավունքների ոտնահարումների, այդ թվում` խայտառակ խախտումներով ընթացած քննության և դատապրոցեսի վերաբերյալ:
Իշխանյանի համոզմամբ, ադրբեջանական դատարաններում տեղի ունեցողն ուղղված է ո՛չ թե գործով անցնող հայերի, այլ հայկական պետականության դեմ:
Վստահ եմ, որ վերջինիս խոսքի հիմքում դատարանում ՀՀ-ին ռազմական հանցագործի և օկուպանտի պիտակ փակցնելու ադրբեջանական հետևողականությունն է և ՀՀ իշխանության լոյալությունը, ինչի հետևանքն են Հայաստանի դեմ կուտակվող կեղծ մեղադրանքներն են:
Չհանձնվող կերպար է Դավիթ Իշխանյանը, ով իր խոսքն ու սկզբունքներն առաջ է տանում նույնիսկ ադրբեջանական բանտում գտնվելու պայմաններում:

Абрамян: Давид Ишханян – человек несгибаемой воли, который отстаивает свое слово и принципы даже в азербайджанской тюрьме
11:51 07/05/2026
Давид Ишханян – человек несгибаемой воли, который отстаивает свое слово и принципы даже в условиях нахождения в азербайджанской тюрьме, написал секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания РА Тигран Абрамян, комментируя обращение бывшего председателя парламента Арцаха к ЗПЧ Армении из бакинской тюрьмы.
«Бывший председатель Национального собрания Арцаха Давид Ишханян направил обращение Защитнику прав человека Армении, сообщив о нарушениях прав армян, удерживаемых в бакинских тюрьмах, в том числе о вопиющих нарушениях в ходе следствия и судебного процесса.
По убеждению Ишханяна, происходящее в азербайджанских судах направлено не против проходящих по делу армян, а против армянской государственности.
Уверен, что в основе этих слов лежит последовательная политика Азербайджана по навешиванию на Армению ярлыков "военного преступника" и "оккупанта", а также лояльность армянских властей, следствием чего становятся накапливающиеся ложные обвинения против Армении.
Давид Ишханян – человек несгибаемой воли, который отстаивает свое слово и принципы даже в условиях нахождения в азербайджанской тюрьме.