«Մուրճն ու բահը»․ Ըստ Նարեկ Կարապետյանի՝ այսօրվա և վաղվա Հայաստանի խորհրդանիշը
«Գրված է՝ փոփոխություն։ Սա այն հիմնական բառն է, որն ուզում ենք բոլոր հայերը իմանան, թե ինչի համար ենք մենք պայքարում»,- այս մասին Հաղթանակ զբոսայգում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ ասաց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը։
Նա մանրամասնեց, թե ինչ նկատի ունեն՝ փոփոխություն ասելով։
«Երբ այցելում ենք համայնքներ, մարդիկ ասում են՝ լավ, բոլոր քաղաքական գործիչները նույնն են։ Ասում են՝ Նարեկ ջան, լսել ենք, բայց մի տեսակ քաղաքական գործիչների հանդեպ համակրանք չունենք, միշտ խաբել են։ Այդ ժամանակ մենք մի բան ենք ասում՝ եկեք գործիչների անցյալը համեմատենք իրար հետ, ինչ ճանապարհ են անցել մարդիկ և ի՞նչ փոփոխություն են բերելու»,- իր ելույթում ասաց Կարապետյանը, ապա հանրությանը ցույց տվեց երկու խորհրդանիշ, որոնցից մեկն այսօրվա Հայաստանի, մյուսը՝ արդեն փոփոխություն եկած և ուժեղ Հայաստանի խորհրդանիշն է։
Նա ցույց տվեց մուրճը, ապա նշեց․ «Մարդ կա, որ էս մուրճը ժողովրդի վրա ճոճում ու սպառնում է։ Սա այսօրվա Հայաստանի խորհրդանիշն է՝ սեփական ժողովրդի վրա մուրճ ճոճելը, սեփական ժողովրդի նստեցնելը»։
Այնուհետև ցույց տվեց հաջորդ խորհրդանիշը՝ բահը և ասաց․ « Վաղվա Հայաստանի խորհրդանիշը բահն է։ Բահը շինարարության, կառուցելու մասին է։ Մեր երկրում հողատարածքների կեսը՝ 200 000 հա-ը, անտեր է։ Ութ տարում 40 000 հա-ն անտեր է մնացել։ Վաղվա Հայաստանը, ուժեղ Հայաստանը ծաղկացնելու է այդ հողերը, այդ գյուղերը կառուցելու է»։

Молоток и лопата: Нарек Карапетян – о символах сегодняшней и завтрашней Армении
«Слово, которое здесь написано, – это “перемены”. Именно это главное слово, хотим, чтобы армянский народ знал, ради чего мы боремся», –  заявил во время митинга в парке Победы в Ереване 8 мая член совета возглавляемой Самвелом Карапетяном партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян.
Он пояснил, что именно их политсила вкладывает в понятие перемен.
«Когда мы посещаем общины, люди говорят: “Все политики одинаковые”. Говорят: “Нарек, мы все это уже слышали, но у нас как-то нет симпатии к политическим деятелям – нас всегда обманывали”. Тогда мы предлагаем сравнить прошлое политиков, посмотреть, какой путь они прошли и какие перемены способны обеспечить», – сказал Н.Карапетян.
Во время выступления он продемонстрировал два предмета, один из которых, по его словам, олицетворяет сегодняшнюю Армению, а второй – сильную Армению с наступившими переменами.
Продемонстрировав молоток (в ходе митингов в рамках агиткампании к выборам в НС 2021 года Пашинян выступал с молотком в руках, обвязанным лентами цвета государственного флага РА, в знак «железного мандата», которым должны наделить его избиратели. – Ред.), Нарек Карапетян отметил:
«Есть человек, который размахивает этим молотком перед собственным народом и угрожает ему. Это символ сегодняшней Армении – размахивание молотком перед собственным народом и преследование своих граждан».
Затем он показал следующий символ – лопату – и отметил: «Символ завтрашней Армении –это лопата. Лопата символизирует строительство и созидание. Половина сельскохозяйственных земель страны – около 200 тысяч гектаров – сегодня заброшена. За восемь лет еще 40 тысяч гектаров оказались бесхозными. Завтрашняя, сильная Армения возродит эти земли и будет развивать эти села».