Կարող եմ պնդել՝ եթե այս իշխանությունը նորից ընտրվի, ապա հիբրիդային պատերազմը կշարունակվի․ Լարիսա Ալավերդյան
«Մայիսի 8-ը Շուշիի ազատագրման օրն է, որը եղել է ոգու հաղթանակ։ Մենք կարողացել ենք անել այն, ոչ թե այն պատճառով, որ եղել ենք ավելի ուժեղ, ավելի շատ, բացարձակապես ադպես չէ։ Ադրբեջանը տասնապատիկ ավելի ուժեղ էր՝ և՛ զինամթերքով, և՛ զինվորներով,էլ չեմ ասում, որ ամբողջ ռուսական, այն ժամանակ՝ սովետական, բանակը, հանդես էր գալիս իրենց կողմից, դրա համար էին իրենք անընդհատ խաբում, թե Ռուսաստանն օգնում էր հայերի։ Դա այդպես չի եղել,կարող եմ պնդել հակառակը , մենք ունենք փաստեր»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ գործադիր տնօրեն, ՀՀ Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը՝ խոսելով մայիսի 9-ի և Եռատոնը կրկին վերադարձնելու հնարավորության մասին։
Նա հիշեցրեց և շեշտեց՝ մենք կրկին կարող ենք հաղթել, որովհետև այն ժամանակ ոգին է հաղթել։
Անդրադառնալով գործող իշխանության այն հայտարարություններին, թե «Ղարաբաղի շարժումն է սխալ», «Ղարաբաղի ազատագրումն է սխալ» և այլն, Ալավերդյանը հույս հայտնեց, որ նրանք անցողիկ են և այս համատեքստում հանրությանը կոչ արեց՝ երբեք չմտածել, որ ընդմիշտ կորցրել ենք Արցախը։
«Ամեն անգամ մենք պետք է հիշենք, որ ազգեր կան, որոնք մեզ նման ունեցել են և՛ վերելքներ, և՛ անկումներ, բայց այն ազգն է արժանի շարունակելությանը, որը կարողանում է ընկնելուց հետո ոտքի կանգնել։ Ես համոզված եմ, որ դա մենք ենք»,- հավելեց Ալավերդյանը։
ՄԻ առաջին պաշտպանը համոզված է, որ դեռ կկերտենք նոր հերոսներ։
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյո՞ք այս իշխանությունների հայտարարություններում վտանգներ տեսնում է, Ալավերդյանը պատասխանեց․
«2018 թ․-ից այս իշխանությունների գործողություններում կան հստակ, ծանրագույն հանցագործությունների հատկանիշներ, ես համոզված եմ, որ ուշ թե շուտ մենք անպայման նրանք պետք է պատասխան տան՝ իրենց բոլոր գործողությունների և այս հայտարարությունների համար։ Բացի այդ, ես ուզում եմ, որ բոլոը զգոն լինեն, քանի որ ցանկացած այդպիսի հայտարարություններից հետո գալիս են ավելի սարսափելի գործողություններ։Շտապողականությունը, որը ցուցաբերում է այդ իշխանությունը, հուշում է՝ իրենք համոզված չեն, որ կվերընտրվեն։ Պատահական չէ, որ շտապեցնում են և ուզում են, այդ ընտրությունների հետ միասին,Սահմանադրության հանրաքվեն անցկացնել։Ես կցանկանայի ևս մեկ անգամ հիշեցնել՝ մենք ընտրում ենք այսօր ոչ միայն իշխանություն, մենք անում ենք քաղաքակրթական ընտրություն։ Սա առաջին անգամ չէ, երբ հայերը հայտնվում են քաղաքակրթությունների բախման առաջին շարքում։
Կցանկանայի մենք այդ ժամանակահատվածը անցնենք արժանապատվորեն՝ հիշելով մեր բոլոր զոհված հերոսների հիշատակը, կարողանանք մեր մեջ ուժ գտնենք և չհանձնվենք այդ անգրագետ , որևէ արժեք չներկայացնող հայտարարություններին»։
Ինչ վեաբերում է Փաշինյանի բերած «խաղաղությանը»,որի մասին խոսում է քարոզարշավի ընթացքում, Լարիսա Ալավերդյանն ասաց, որ Փաշինյանի հետ պետք է կապել միայն պատերազմներ և հազարավոր զոհեր։
«Եթե նորից ընտրվեն այս իշխանությունները, ապա կշարունակվի հիբրիդային պատերազմը։ Ինչ է՝ 2020 կամ 23 թ․-ից հետո ավարտե՞լ է պատերազմը,ո՛չ։ Ադրբեջանն ու Թուրքիան և իրեն «ոգևորող» Եվրոպան, որը չի արտահայտում եվրոպական ժողովրդի արժեքներն ու կարծիքը, շարունակում են հիբրիդային պատերազմը։ Համոզմունքս ու կոչս բոլորին՝ մի՛ տրվեք այդ էժանագին հայտարարություններին, հակառակը, երբ կարողանանք հեռացնենք այս իշխանություններին, վերջ ենք տալու այդ պատերազմին Հայաստանի դեմ, որը վարում է Թուրքիան ու Ադրբեջանը և իրեն միացած ամենապղտոր գլոբալիստական կենտրոնները»,- եզրափակեց Panorama.am-ի զրուցակիցը։

Лариса Алавердян: Если нынешняя власть будет переизбрана, продолжится гибридная война против Армении со стороны Баку и Анкары
16:22 09/05/2026
«8 мая – это день освобождения Шуши (в 1992 году. – Ред.), день победы духа. Мы смогли сделать это не потому, что были сильнее или многочисленнее – это абсолютно не так. Азербайджан был в десять раз сильнее и по вооружению, и по численности войск, уже не говорю о том, что советская армия тогда действовала на их стороне – поэтому и распространялись ложные заявления, будто Россия помогала армянам. Это не соответствует действительности, я могу утверждать обратное, у нас есть факты», – заявила в беседе с корреспондентом Panorama.am исполнительный директор общественной организации «Против правового произвола», экс-омбудсмен Армении Лариса Алавердян, говоря о возможности возвращения Тройного праздника народу.
Отметим, 9 мая армянский народ отмечал Тройной праздник – годовщину Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов, День основания Армии обороны Республики Арцах и День освобождения Шуши. 6-й раз настает 8-9 мая без Шуши, третий – без Арцаха.
Алавердян подчеркнула, что «мы можем победить снова, потому что тогда победил дух».
Комментируя заявления нынешних властей Армении о том, что «карабахское движение было ошибкой», Алавердян выразила надежду, что они являются временными, и призвала общество не считать Арцах утраченным навсегда.
«Народы проходят через подъемы и падения, но долговечности достоин тот народ, который умеет после падения снова подняться на ноги. Я уверена, что это мы», – отметила она.
Алавердян уверена, что у Армении еще будут новые герои.
Отвечая на вопрос о рисках в заявлениях властей, Алавердян заявила, что с 2018 года в их действиях четко усматриваются признаки тяжких преступлений и выразила уверенность, что они рано или поздно ответят за свои действия и озвученные заявления.
«Более того, я хочу, чтобы все были бдительны, потому что после подобных заявлений всегда следуют еще более ужасающие действия. Та поспешность, которую демонстрируют нынешние власти, говорит о том, что они не уверены в своем переизбрании. Не случайно они торопят и хотят провести вместе с выборами также референдум по Конституции.
Я хотела бы еще раз напомнить: сегодня мы выбираем не только власть – мы совершаем цивилизационный выбор. Это не первый раз, когда армяне оказываются на передовой линии столкновения цивилизаций.
Хотелось бы, чтобы мы прошли этот период достойно, помня о наших погибших героях, нашли в себе силы и не поддались на безграмотные и ничего не стоящие заявления», – отметила она.
Что касается «мира», о котором говорит Пашинян в ходе агиткампании, Лариса Алавердян отметила, что с его именем можно связывать только войны и тысячи жертв.
«Если нынешняя власть будет переизбрана, продолжится гибридная война. Разве после 2020 или 2023 года война закончилась? Нет. Азербайджан и Турция, а также “подбадривающая” их Европа, которая не выражает ни ценностей, ни мнения европейских народов, продолжают гибридную войну.
Мое убеждение и мой призыв ко всем – не поддаваться на эти дешевые заявления. Напротив, когда мы сможем отстранить эту власть, мы положим конец войне против Армении, которую ведут Турция и Азербайджан вместе с присоединившимся к ним самыми мутными глобалистскими центрами», – резюмировала собеседница Panorama.am.