Ի՞նչ խնդիրներ կարող են առաջացնել բարձրակրունկ կոշիկները
«Բարձրակրունկ կոշիկներ կրելը, երբ արդեն ունեք երակների լայնացում, կարող է վատթարացնել ձեր վիճակը, չնայած որ կրունկների և այս հիվանդության զարգացման միջև ուղղակի կապ չկա»,- այս մասին ասել է բժշկական գիտությունների դոկտոր, ֆլեբոլոգ, վիրաբույժ ֆլեբոլոգիայի կենտրոնի ղեկավար Օլիմի Շիրինբեկը։
Մասնագետի խոսքով, ժամանակակից ապացույցների վրա հիմնված բժշկությունը չի բացահայտում կրունկներ հաճախակի կրելու և ստորին վերջույթների երակների լայնացման զարգացման միջև ուղղակի պատճառահետևանքային կապ: Այնուամենայնիվ, եթե արդեն ախտորոշվել է լայնացում, բարձրակրունկ կոշիկները (5 սմ-ից բարձր) կարող են զգալիորեն վատթարացնել վիճակը:
Բժիշկը թվարկել է երեք մեխանիզմ, որոնց միջոցով բարձրակրունկ կոշիկները բացասաբար են անդրադառնում երակների լայնացման վրա։
Նախ, դրանք խաթարում են ոտնաթաթի և ստորին վերջույթի այսպես կոչված մկանա-երակային պոմպը՝ զգալիորեն խաթարելով երակային արյան հոսքը։
Երկրորդ, բարձրակրունկ կոշիկներ անընդհատ կրելը մեծացնում է ոտքերի երակներում ճնշումը և հանգեցնում արյան լճացման։
Երրորդ, նման կոշիկները խաթարում են քայլելու կենսամեխանիկան. որոշ մկաններ անընդհատ լարվածության տակ են, մինչդեռ մյուսները, ընդհակառակը, ճիշտ չեն գործում։

К каким проблемам может привести ношение высоких каблуков?
Ношение высоких каблуков при уже имеющемся варикозе может привести к ухудшению состояния, хотя прямой связи между каблуками и возникновением этого заболевания нет. Об этом в беседе с «Чемпионатом» рассказал руководитель Центра флебологии «СМ-Клиника», врач-флеболог, хирург, доктор медицинских наук Олими Ширинбек.
По словам специалиста, современная доказательная медицина не выявляет прямой причинно-следственной связи между частым хождением на каблуках и развитием варикозной болезни вен нижних конечностей. Однако если варикоз уже диагностирован, высокие каблуки (выше 5 см) способны заметно ухудшить самочувствие.
Врач перечислил три механизма негативного воздействия высокой обуви на течение варикоза.
Во-первых, нарушается работа так называемой мышечно-венозной помпы (насоса) стопы и голени, что значительно ухудшает венозный отток крови.
Во-вторых, постоянное ношение высоких каблуков повышает давление в венах ног и приводит к застою крови в них.
В-третьих, такая обувь нарушает биомеханику ходьбы: одни мышцы оказываются в постоянном напряжении, а другие, напротив, не функционируют должным образом.
Олими Ширинбек рекомендует выбирать каблуки высотой от 3 до 5 см. Если полностью отказаться от высоких каблуков невозможно, их не следует носить ежедневно — важно чередовать их с обувью на низком ходу. При этом любая обувь должна быть удобной, плотно держать стопу, но не давить.