Տո հողաթափիկ էլ շպրտի, կհասնի. Նարեկ Կարապետյանը՝ Իրանի ու ԹՐԻՓՓ-ի հեռավարության մասին
Թրամփի ուղու համար նախատեսված հատվածից քիչ առաջ ուղիղ եթերով «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը որոշ մանրմասներ է ներկայացրել՝ ցույց տալով, որ ուղու և հարևան Իրանի միջև ընկած հեռավորությունն ընդամնեը մի քանի տասնյակ մետր է։
«Դուք պատկերացրեք, որ ամերիկյան բեռները կլինեն այստեղ (ցույց է տալիս ԹՐԻՓ-ի հատվածը), իսկ իրանական զինված ուժերը՝ այստեղ (ցույց է տալիս Իրանի սահմանը)։ Վերջին ամիսներին մենք տեսանք, որ իրանական զինված ուժերը հարվածներ հասցրեցին ամերիկյան ռազմաբազաներին Իրաքում, Դուբայում, Աբու Դաբիում, Քաթարում։ Ի՞նչ կլինի ապագայում, եթե նրանց հարաբերությունները սրվեն ու այստեղ լինի միայն ամերիկյան ընկերություն»,-հարց հնչեցրեց Կարապետյանը։
Նրա ներկայացմամբ, Իրանն ամենայն հավանականությամբ կհարվածի ամերիկյան բեռներին, բայց այս անգամ հեռահար հրթիռների կարիք չի զգացվի։
«Այ մարդ, 30-40 մետր է, ինքնաձիգով կհարվածի, տո հողաթափիկ էլ շպրտի, կհասնի։ Դրա համար մենք ասում ենք՝ պետք է երաշխավորված խաղաղություն»,-ասաց նա։

Да хоть тапок бросят – долетит: Нарек Карапетян – о расстоянии между TRIPP и Ираном
Член политсовета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян во время прямого эфира с участка, предусмотренного для реализации проекта «Маршрут Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP), представил некоторые детали, показав, что расстояние между маршрутом и территорией соседнего Ирана составляет всего несколько десятков метров.
«Представьте, что американские грузы будут находиться здесь, – сказал Карапетян, указывая на участок маршрута, – а иранские вооруженные силы – вот здесь», – отметил он, показывая границу с Ираном.
По словам политика, в последние месяцы мир уже видел удары иранских сил по американским базам в Ираке, Дубае, Абу-Даби и Катаре.
«Что будет в будущем, если отношения между ними обострятся, а здесь окажется только американская компания?» – задался вопросом Карапетян.
По его мнению, в случае эскалации Иран, вероятнее всего, нанесет удары по американским грузам, причем «для этого даже не понадобятся дальнобойные ракеты».
«Да тут 30-40 метров. Можно и из автомата попасть, да хоть тапок бросить – долетит. Именно поэтому мы говорим о необходимости гарантированного мира», – заявил он.