ՈւՂԻՂ. Ի՞նչ է կատարվում Մասյացոտնի թեմում
«Չի կարող պետությունը միջատել այն հարաբրություններին, որն իրավունքով չի կարգավորվում»,- ասուլիսում հայտարարեց փաստաբան Արա Զոհրաբյանը։
Նա անդրադարձավ Մասյացոտնի թեմի շուրջ ստեղծված  «իրավական» իրավիճակին։
«Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ Արման Սարոյանին  Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդն ազատել էր պաշտոնից, դադարեցվել էր՝ որպես  թեմի առաջնորդի լիազորությունները, այդ թվում բանկային ոլորտում։
Արման Սարոյանը դիմելով դատարան՝ վիճարկել էր այդ տնօրինությունը, որպես հայցի ապահովման միջոց դատարանից խնդրել էր  ապահովել, որպեսզի շարունակի պաշտոնավարել։ Դատարանն էլ  միջոցներ էր ձեռնարկել։
Հայաստանի դատարանները չէին կարող նման վեճեր քննել, քանի որ Հայաստանի օրենսդրությունը, միջազգային պայմանագրերը երաշխավորում են եկեղեցու ներքին ինքնակառավարման իրավունքը, արգելվում է  պետական մարմիններին պետությանը միջամտել եկեղեցու ներքին գործերին։

Что происходит в Масиацотнской епархии Армянской Апостольской церкви?
«Государство не может вмешиваться в отношения, которые не регулируются правом», – заявил на пресс-конференции 11 мая адвокат Ара Зограбян.
Он прокомментировал сложившуюся «правовую» ситуацию вокруг Масиацотнской епархии Армянской Апостольской церкви.
По словам Зограбяна, бывший глава епархии Арман Сароян был освобожден от должности Католикосом всех армян Гарегином II, при этом были прекращены и его полномочия как руководителя епархии, в том числе в банковской сфере.
«Арман Сароян обратился в суд, оспорив это распоряжение, и в качестве обеспечительной меры по иску попросил разрешить ему продолжить исполнение обязанностей. Суд принял соответствующие меры», – отметил адвокат.
При этом Зограбян подчеркнул, что армянские суды не должны были рассматривать подобный спор.
«Законодательство Армении и международные договоры гарантируют право Церкви на внутреннее самоуправление. Государственным органам запрещено вмешиваться во внутренние дела Церкви. Это закреплено в наших законах», – заявил он.