Ինչո՞ւ է Բաքուն արդեն տոնում հաղթանակը. Հայաստանի ժողովրդի ճակատագրական ընտրությունը. Սուրենյանց
«Այս օրերին Բաքվում տիրում է հաղթանակի նախապատրաստման մթնոլորտ։ Մինչ Հայաստանի հասարակությունը մխրճված է քաղաքական տուրբուլենտության մեջ, իսկ Հայաստանի ղեկավարությունը անհաշվարկ սուրում է դեպի Արևմուտք, Բաքուն խոսքերից անցնում է գործի»,-գրում է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
Նա մանրամասնում է՝ հունիսի 18-19-ին Բաքվի մերձակայքում կանցկացվի փառատոն՝ խոսուն անվանումով՝ «Վերադարձ դեպի Արևմտյան Ադրբեջան»։
«Սա հստակ քաղաքական ազդանշան է. Բաքվում այլևս չեն գործում ստատուս-քվոյի տրամաբանությամբ, այլ մտածում են նոր տարածքների «յուրացման» մասին՝ այն տարածքների, որոնք Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի մաս են:
Գլխավոր ինտրիգը, սակայն, կհանգուցալուծվի շատ ավելի շուտ՝ հունիսի 7-ին։ Իլհամ Ալիևը, ըստ երևույթին, արդեն պատրաստվում է տոնել Հայաստանի նկատմամբ հաղթանակը։
Այդ հաղթանակի գլխավոր գործիքը ոչ թե զենքն է, այլ Հայաստանում սպասվող ընտրությունները։
Երևանում Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության վերարտադրությունը Բաքվի համար  իսկական հաղթանակ կլինի։ Թույլ, արտաքին շահառուներից կախված և ներքին խոցելի լեգիտիմություն ունեցող իշխանությունը Ադրբեջանի լավագույն դաշնակիցն է։
Հենց Փաշինյանի իշխանության օրոք Հայաստանը քայլ առ քայլ հրաժարվեց Արցախից, իսկ այսօր արդեն Հայաստանը սահմանափակում է իր իրավազորությունը և ինքնիշխանությունը սեփական տարածքում։
Հայաստանը ներկայումս գտնվում է դատապարտվածի կարգավիճակում։ Հայաստանը հայտնվել է խորքային քաղաքական մեկուսացման մեջ։ Մենք փչացրել ենք հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, սակայն անվտանգային վակուումը չենք լրացրել նոր դաշնակցային կապերով։
Մոսկվայի հետ կոնֆլիկտը՝  անհիմն էմոցիոնալ և պրագմատիկ առումով, փլուզեց գործող անվտանգության համակարգը, իսկ նորերը չստեղծվեցին։
Հայաստանը հայտնվել է անվտանգային վակուումում։
Այստեղ պետք է ուղղակիորեն ասել դառը ճշմարտությունը. ԵՄ-ն և Միացյալ Նահանգները անվստահելի գործընկերներ են։ Երբ բանը հասնում է իրական ռազմական աջակցությանը, Բրյուսելն ու Վաշինգտոնը առաջին հերթին հիշում են սեփական շահերը։ Ոչ մի ամերիկացի զինվոր չի կանգնի Նախիջևանի սահմանին, ոչ մի եվրոպացի դիտորդ չի փակի միջանցքը իր մարմնով։ Արևմուտքը Հարավային Կովկասում ունի իր շահերը, որոնց սպասարկումը հաճախ Հայաստանը դնում է մանրադրամի կարգավիճակում:
Ռուսաստանի հետ հակամարտությունը Հայաստանի համար ունենալու է ծանր տնտեսական և անվտանգային հետևանքներ։
Մոսկվայի հնարավոր հեռացումը Հայաստանից  ստեղծելու է վակուում, որը արագ լցվելու է ադրբեջանա-թուրքական տանդեմով։ Բաքուն հստակ տեսնում է այս խոցելիությունը և միայն ուժեղացնում է ճնշումը։
Հետևանքն անխուսափելի է. առանց դաշնակիցների մնացած Հայաստանը այսօր անպաշտպան է Ադրբեջանի և Թուրքիայի ագրեսիվ նկրտումների հանդիման։ Անկարան և Բաքուն գործում են համաժամանակյա՝ պահանջելով «Զանգեզուրի միջանցք»:
Արևմուտքից Հայաստանը լուրջ աջակցություն չունի և չի ունենալու. արևմտյան մայրաքաղաքներում այլ առաջնահերթություններ ունեն։
Հենց այդ պատճառով են Բաքվում ոգևորված։ Եթե հունիսի 7-ին Փաշինյանը կրկին պահպանի իշխանությունը, ապա Ադրբեջանի օրակարգի հաղթանակը կդառնա վերջնական և անդառնալի։
Հայաստանի համար անցանկալի այս սցենարը կարող է կասեցվել միայն մի դեպքում՝ Հայաստանի հասարակությունը հունիսի 7-ին պետք է մերժի Փաշինյանի իշխանությունը»,-գրում է նա։

Суренянц: Почему Баку уже празднует победу: судьбоносный выбор народа Армении
В эти дни в Баку царит атмосфера подготовки к победе. Пока армянское общество погружено в политическую турбулентность, а руководство Армении без должного расчета движется в сторону Запада, Баку переходит от слов к действиям, написал политолог Сурен Суренянц.
По его словам, 18-19 июня в пригороде Баку пройдет фестиваль с весьма показательным названием – «Возвращение в Западный Азербайджан».
«Это четкий политический сигнал: в Баку уже не руководствуются логикой статус-кво, а размышляют о "присвоении" новых территорий — территорий, которые являются частью суверенной территории Армении.
Главная интрига, однако, разрешится гораздо раньше — 7 июня. Судя по всему, Ильхам Алиев уже готовится праздновать победу над Арменией.
Главным инструментом этой победы является не оружие, а предстоящие в Армении выборы.
Воспроизводство власти Никола Пашиняна в Ереване станет для Баку настоящей победой. Слабая власть, зависимая от внешних бенефициаров и обладающая внутренне уязвимой легитимностью, является лучшим союзником Азербайджана.
Именно в период премьерства Пашиняна Армения шаг за шагом отказалась от Арцаха, а сегодня уже ограничивает собственную юрисдикцию и суверенитет на своей территории», - отметил политолог.
«В настоящее время Армения находится в положении обреченного. Страна оказалась в глубокой политической изоляции. Отношения с Россией были испорчены, однако возникший вакуум в сфере безопасности так и не был компенсирован новыми союзническими связями.
Конфликт с Москвой - эмоционально необоснованный и непрагматичный - разрушил существующую систему безопасности, тогда как новая так и не была создана.
В результате Армения оказалась в вакууме безопасности.
Здесь нужно просто сказать горькую правду: Евросоюз и Соединенные Штаты являются ненадежными партнерами. Когда дело доходит до реальной военной поддержки, Брюссель и Вашингтон, в первую очередь, вспоминают о собственных интересах. Ни один американский солдат не встанет на границе с Нахиджеваном, ни один европейский наблюдатель не закроет коридор своим телом. У Запада на Южном Кавказе есть собственные интересы, обслуживание которых нередко превращает Армению в разменную монету.
Конфликт с Россией будет иметь для Армении тяжелые экономические последствия и последствия в сфере безопасности. Возможный уход Москвы из Армении создаст вакуум, который быстро будет заполнен азербайджано-турецким тандемом. Баку четко видит эту уязвимость и лишь усиливает давление.
Последствия неизбежны: оставшаяся без союзников Армения сегодня беззащитна перед агрессивными устремлениями Азербайджана и Турции. Анкара и Баку действуют синхронно, продвигая требование так называемого "Зангезурского коридора".
Серьезной поддержки со стороны Запада Армения не имеет и не получит, поскольку у западных столиц существуют другие приоритеты.
Именно поэтому в Баку царит воодушевление. Если 7 июня Никол Пашинян вновь сохранит власть, то победа азербайджанской повестки станет окончательной и необратимой.
Этот нежелательный для Армении сценарий может быть остановлен только в одном случае — если армянское общество 7 июня отвергнет власть Пашиняна», - отметил он.