Հունիսի 6-ին Հայաստանը կդառնա դասական երաժշտության մայրաքաղաք
«Դասական Եվրատեսիլ» միջազգային մրցույթն առաջին անգամ անցկացվելու է Հայաստանում: «Դասական Եվրատեսիլ 2026»-ը կայանալու է հունիսի 6-ին, եվրոպական 10 երկրների պատվիրակություններ ժամանելու են Հայաստան։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասուլիսում ասաց, որ կարևորում է  այս միջոցառումը մշակութային քաղաքականության տեսանկյունից. «Կարևոր է, որ դասական արվեստը դարձնենք ավելի տեսանելի, հանրային առումով ավելի ընդգծենք դրա ներկայությունը մեր կյանքում»։
Նա նշեց, որ մրցույթի օրը խորհրդանշական է. «Այդ օրը Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրն է, և հենց այդ օրը դասական արվեստին անդրադարձով՝ ևս մեկ անգամ կարժևորենք մեր մեծանուն կոմպոզիտորին»։
Ժ. Անդրեասյանն ասաց, որ միջոցառումը ֆինանսավորում է կառավարության կողմից, համապատասխան որոշումը կկայացվի առաջիկայում. «Արդեն քննարկված է, շուրջ 750 միլիոն դրամ է նախատեսված»։
Մրցույթն անցկացվում է Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության և Եվրոպական հեռարձակողների միության համագործակցության շրջանակում։ Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանն ասուլիսում ասաց, որ միջոցառումը միայն տեղի չի ունենա Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքի ներսում, մեկ հատված տեղի է  ունենալու շենքի տանիքին։
«Այս հեռաձակումը դիտելու են ոչ միայն Հայաստանում, նաև այն երկրներում, որտեղից մասնակիցներ ունենք, ուստի Հայաստանն այդ օրը դառնալու է դասական երաժշտության մայրաքաղաք, մասնակից երկրների ուշադրության կենտրոնը լինելու է Երևանի ու օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքի վրա»,- ասաց նա։
«Դասական Եվրատեսիլ» միջազգային մրցույթի մասնակից երկրներն են Հայաստանը, Բելգիան, Կիպրոսը, Չեխիան, Գերմանիան, Լատվիան, Լեհաստանը, Պորտուգալիան, Սերբիան, Շվեդիան և Շվեյցարիան:

Armenia to host Eurovision Young Musicians competition in June
Armenia will host the Eurovision Young Musicians 2026 on June 6, welcoming delegations from 10 European countries to Yerevan for the international classical music competition.
Education, Science, Culture and Sports Minister Zhanna Andreasyan said the event is an important part of Armenia’s cultural policy and aims to make classical music more visible in public life.
The competition will take place on the birthday of renowned Armenian composer Aram Khachaturian, a date Andreasyan described as symbolic and an opportunity to honor his legacy through the arts.
The Armenian government is expected to allocate about 750 million drams ($1.9 million) to support the event, she said.
The competition is being organized by Public Television Company of Armenia in partnership with the European Broadcasting Union.
Public TV Company Executive Director Hovhannes Movsisyan said the event will extend beyond the main stage of the Alexander Spendiaryan National Academic Theatre of Opera and Ballet, with part of the production planned on the building’s rooftop.
“The broadcast will be viewed not only in Armenia, but also in all participating countries,” Movsisyan said. “On that day, Armenia will become the capital of classical music, with international attention focused on Yerevan and the Opera House.”