Քարոզարշավի 3-4-րդ օրվանից արդեն պարզ է, որ իշխանությունները գնում են ընտրությունների կեղծման ճանապարհով. Վահե Հովհաննիսյան
«Ընտրությունները դեռ չսկսված՝ քարոզարշավի 3-4-րդ օրվանից, արդեն պարզ է, որ իշխանությունները գնում են ընտրությունների կեղծման ճանապարհով։ Հենց Փաշինյանի հայտարարություններն արդեն դրա մասին են վկայում, երբ հայրենի քաղաքական ուժերին անվերջ կապում է դրսի ուժերի հետ»,-գրում է քաղաքագետ, «այլընտրանքային նախագծեր» խմբի համահիմնադիր Վահե Հովհաննիսյանը։
«Ի՞նչ կապ ունեն Պուտինը, Լուկաշենկոն և մյուսները։ Նա շատ լավ տեսնում է, որ քարոզարշավի հենց սկզբից ինքը պարտվում է բոլոր քաղաքներում և մյուս բնակավայրերում։ Ու այս ամենը հաշվի առնելով նա գնում է ընտրությունների կեղծման ճանապարհով։ Եվ ո'չ արևմուտքը, ո'չ հյուսիսն ու հարավն այս ընտրությունների հետ որևէ կապ չունեն։
Այս ընտրություններն ընդամենը մի հարցի են պատասխանում. ընտրում ենք Հայաստա՞ն, թե՞ «արևմտյան Ադրբեջան»։ Ընտրում ենք կարողանալո՞ւ ենք Հայաստանում ապրել, թե՞ կրկնելու ենք արցախցիների ճակատագիրը։
Ու քանի որ նա որոշել է խաթարել ծրագրային բանավեճը, մենք պիտի ամեն կերպ խոսենք մեր ժողովրդի հետ, բացատրենք այս պարզ ճշմարտությունը։
Ընդդիմությունը պիտի զգոն լինի և փորձի արագ հասկանալ, թե հատկապես ո'ր սցենարով է նա փորձելու խաթարել ընտրությունների նորմալ ընթացքը «մոլդովակա՞ն» սցենարով, «ռումինակա՞ն», թե՞ «նիկոլական»»։

Ваге Оганнисян: Уже на 3-4 день предвыборной кампании стало очевидно, что власти встали на путь фальсификации
15:40 13/05/2026
Политолог, сооснователь группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян написал, что еще до начала выборов, уже на 3-4-й день предвыборной кампании, становится очевидным: власти идут по пути фальсификации выборов.
По его словам, об этом свидетельствуют и заявления Никола Пашиняна, который постоянно связывает отечественные политические силы с внешними центрами влияния.
«Выборы еще не начались, но уже на 3-4-й день кампании ясно, что власти идут по пути фальсификации. Именно об этом говорят заявления Пашиняна, когда он бесконечно связывает армянские политические силы с внешними силами», — написал политолог.
«Какое отношение к этому имеют Путин, Лукашенко и остальные? Он прекрасно видит, что с самого начала кампании проигрывает во всех городах и населенных пунктах. И, учитывая все это, он идет по пути подтасовки выборов. Ни Запад, ни Север, ни Юг не имеют к этим выборам никакого отношения.
Эти выборы отвечают лишь на один вопрос: выбираем мы Армению или "Западный Азербайджан"? Выбираем ли мы возможность жить в Армении или повторим судьбу арцахцев?
И поскольку он решил сорвать содержательную дискуссию по программам, мы должны всеми способами говорить с нашим народом, объясняя эту простую истину.
Оппозиция должна быть бдительной и попытаться оперативно понять, по какому именно сценарию он попытается нарушить нормальный ход выборов: по "молдавскому", "румынскому" или "николовскому"?»