Կոնգրեսական Ֆայնը պետք է հեռացվի Կոնգրեսից՝ իր hակաhայկական ռաuիuտшկшն հայտարարությունների համար. Սասունյան
08:12 13/05/2026
Ֆլորիդայից հրեական ծագում ունեցող ամերիկացի հանրապետական ​​կոնգրեսական Ռենդի Ֆայնն ապրիլի 30-ին ամբողջ երկրում հեռարձակվող «Ջենի Բեթ Շոու» (The Jenny Beth Show) փոդքասթի ընթացքում խիստ վիրավորական հայտարարություն է արել. «Մենք չենք ուզում, որ հայերը կարողանան ծառայել Կոնգրեսում»:
Կոնգրեսական Ֆայնն այս վիճահարույց հայտարարությունն արել է՝ քննադատելով սոցիալական ցանցերի ազդեցիկ անձանցից մեկին՝ Դեն Բիլզերյանին, որը 29.6 միլիոն հետևորդ ունի «Ինստագրամ»-ում, Միացյալ Նահանգների վետերան է և Ֆլորիդայում Ֆայնի մրցակիցն է Հանրապետական ​​​​նախնական ընտրություններում: Նախագահ Թրամփն աջակցել է Ֆայնին՝ նրան անվանելով՝ «MAGA-ի («Ամերիկան կրկին դարձնենք հզոր») մարտիկ»:
Ֆայնն ասել է, որ Բիլզերյանը «ապրում է Լաս Վեգասում, երբ իր օտար երկրում՝ Հայաստանում չէ։ Բայց գիտեք՝ նա պարզապես սարսափելի հակասեմիտ է։ Կարծում եմ՝ նա փորձում է ցույց տալ, որ ատելությամբ լցված խելագարների և անհաջողակների այս խումբը կարող է հաստատվել Հանրապետական ​​կուսակցությունում… Փոքրիկ հայն ասել է, թե նախագահ Թրամփը մանկապիղծ բռնարար է, որին պետք է իմպիչմենթի ենթարկել։ Դա հաղթող փաստարկ չէ։ Դա կարող է աշխատել Հայաստանում, որտեղից որ նա է, բայց դա փաստարկ չէ։ Դա չի աշխատի Միացյալ Նահանգներում։ Ուրեմն,  դա վատ է։ Մենք պետք է լուրջ վերաբերվենք դրան, քանի որ չենք ուզում, որ սա արմատավորվի մեր կուսակցությունում։ Մենք չենք ուզում, որ հայերը կարողանան ծառայել Կոնգրեսում։ Բայց ես դրա համար շատ չեմ անհանգստանա»։ Բիլզերյանը Հայաստանից չէ։ Նա ծնվել է Ֆլորիդա նահանգի Տամպա քաղաքում և 2018 թվականին ստացել է Հայաստանի քաղաքացիություն՝ դառնալով երկքաղաքացի։
Եթե ​​կոնգրեսական Ֆայնը պարզապես քննադատեր Բիլզերյանին, քանի որ նրան դուր չէին եկել նրա վիճահարույց հայացքները, ապա հասկանալի կլիներ: Սակայն, թիրախավորել բոլոր հայերին՝ մեկ ամերիկացու հետ ունեցած անհամաձայնության պատճառով, լիովին անընդունելի և անխոհեմ քայլ է: Սա բացահայտ և հստակ ռասիզմ է: Ֆայնին քննադատել են Կոնգրեսի մի քանի անդամներ, այդ թվում՝ կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա), կոնգրեսական Լորա Ֆրիդմանը (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա), կոնգրեսական Բրենդան Բոյլը (դեմոկրատ, Փենսիլվանիա) և կոնգրեսական Դելիա Ռամիրեսը (դեմոկրատ, Իլինոյ): Ֆայնն արժանացել է նաև ԱՄՆ լրատվամիջոցների մի շարք ներկայացուցիչների և առցանց մեկնաբանների քննադատությանը:
«Սա միայն ռասիստական ​​չէ՝ սա նաև որակազրկող է», հայտարարել է Հայ Դատի հանձնախմբի համայնքային հարցերի տնօրեն Գև Իսկաջյանը: «Ասել, թե հայերին չպետք է թույլատրվի ծառայել Կոնգրեսում, ակնհայտ մոլեռանդություն է: Ոչ մի ընտրված պաշտոնյա, որը տարածում է նմանատիտ ատելություն, չպետք է առաջադրվի որևէ պաշտոնի»։
Իր վիրավորական հայտարարությունների համար ներողություն խնդրելու փոխարեն, Ֆայնն ավելի սրեց իրավիճակը՝ երկու օր անց X հարթակում գրելով. «Հայերը չպետք է ծառայեն Կոնգրեսում: Չպետք է ծառայեն նաև սոմալիները, կամ գվատեմալացիները: Կամ՝ սպասեք՝ իսրայելցիները»: Նա իրավիճակն ավելի վատացրեց՝ իր ռասիստական խոսքերին ավելացնելով մի քանի այլ ազգությունների։
Ինչպե՞ս կզգար հրեա կոնգրեսական Ֆայնը, եթե որևէ մեկն ասեր. «Մենք չենք ուզում, որ հրեաները կարողանան ծառայել Կոնգրեսում»։ Համոզված եմ, որ մեծ աղնուկ կբարձրանար։ Այդ անձը կդատապարտվեր ամբողջ երկրում՝ բացահայտ հակասեմիտ լինելու համար։ Իսկ եթե նման ռասիստական ​​բան ասեր գործող մի կոնգրեսական, անմիջապես կպահանջվեր նրա հրաժարականը։ Այժմ Կոնգրեսն առնվազն պետք է Ֆայնին զրկի Ներկայացուցիչների պալատի հեղինակավոր Արտաքին հարաբերությունների
հանձնաժողովի անդամությունից։
Ես համաձայն չեմ բազմաթիվ հակասական տեսակետների հետ, որոնք Բիլզերյանն ասում է հրեաների մասին, օրինակ՝ նա կոնգրեսական Ֆայնին անվանում է «գեր հրեա»։ Իսրայելի կառավարությունը Բիլզերյանին դասել է առաջին տեղում իր կազմած 10 ամենահայտնի հակասեմիտ ազդեցիկ անձանց ցուցակում։
Կոնգրեսական Ֆայնն ինքը «մահմեդականների մասին մոլեռանդ մեկնաբանություններ անելու երկար պատմություն ունի, իսկ 2025 թվականին նա առաջարկել էր միջուկային զենք նետել Գազայի վրա։ Նա նաև օգտագործել է ռասիստական ​​և իսլամատյաց արտահայտություններ ԱՄՆ-ի մահմեդական քաղաքական գործիչների նկատմամբ, օրինակ՝ Նյու Յորքի քաղաքապետ Զոհրան Մամդանիի, ում նա անվանել է «մի փոքր ավելին, քան մահմեդական ահաբեկիչ», հավելելով, որ նրան պետք է զրկել քաղաքացիությունից, և «պետք է արտաքսել Ուգանդայի այն կեղտոտ փոսը, որտեղից եկել է», OC Media-ին հաղորդել է Նեյթ Օստիլերը։
Ֆայնն անցյալ տարվա հոկտեմբերին ներկայացրել էր «Երկքաղաքացիությունը որակազրկող ակտը» (H.R. 5817), սակայն Կոնգրեսը որևէ քայլ չի ձեռնարկել նրա առաջարկի վերաբերյալ: ԱՄՆ Կոնգրեսում երկքաղաքացիություն ունեցողի ծառայելը օրենքի խախտում չէ և չի կարող արդարացում լինել նման անձանց մասին ռասիստական ​​մեկնաբանություններ անելու համար:
Տարիների ընթացքում բազմաթիվ երկքաղաքացիներ են ծառայել  Կոնգրեսում, ինչպիսիք են սենատոր Թեդ Քրուզը, որը մինչև 2014 թվականը ուներ ԱՄՆ և Կանադայի երկքաղաքացիություն, և կոնգրեսական Միշել Բախմանը, որը մինչև 2012 թվականը ուներ ԱՄՆ և Շվեյցարիայի երկքաղաքացիություն։
Կոնգրեսական Ֆայնի հետ կապված  մի շարք այլ լուրջ խնդիրներ կան։ Կոնգրեսի ևս հինգ  անդամների հետ միասին Ֆայնը համահեղինակ է H.R.6534 օրինագծի, որը Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովում 2025 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ներկայացրել է Աննա Պաուլինա Լունան (հանրապետական, Ֆլորիդա)։ Եթե այն ընդունվի, H.R. 6534-ը կչեղարկի «Ազատության աջակցության մասին» օրենքի 907-րդ հոդվածը և կվերացնի ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին տրամադրվող օգնության երկարատև սահմանափակումները, ներառյալ ռազմական զենքի մատակարարումը։
Վերջերս ստեղծված GovItUp.com կայքի միջոցով հետագա հետազոտություններ կատարելով՝ ես պարզեցի, որ Ադրբեջանի կողմից վարձված Friedlander Consulting Group լոբբիստական ​​ընկերության տնօրեն Էզրա Ֆրիդլանդերը 2025 թվականի սեպտեմբերի 18-ին կոնգրեսական Ֆայնի քարոզարշավին նվիրաբերել է 1000 դոլար: Բացի այդ, Friedlander ընկերությունը ԱՄՆ Արդարադատության նախարարությանը հայտնել է, որ 2025 թվականի հունիսին և հուլիսին երկու հանդիպում է կազմակերպել Ադրբեջանի դեսպանատան քաղաքական պաշտոնյա Նիգար Շիրալիզադեի և Ադրբեջանի դեսպանատան երկրորդ քարտուղար Սանան Ֆարաջովի համար կոնգրեսական Ֆայնի աշխատակազմի ղեկավարի հետ՝ «ԱՄՆ-Ադրբեջան հարաբերությունները» քննարկելու համար:
Ինչպես ասում են՝ «Ապակյա տներում ապրողները չպետք է քարեր նետեն ուրիշների տների վրա»։

Cong. Fine should be kicked out of Congress for his anti-Armenian racist remarks
Randy Fine, a Jewish-American Republican Congressman from Florida, made a highly insulting remark by telling the audience on a nationwide podcast — the Jenny Beth Show — on April 30, “We don’t want Armenians to be able to serve in Congress.”
Cong. Fine made this controversial comment while criticizing Dan Bilzerian, a social media influencer with 29.6 million Instagram followers and a U.S. veteran, who is running against him in the Republican Primary in Florida. Pres. Trump has endorsed Fine, calling him a “MAGA Warrior.”
Fine said that Bilzerian “lives in Las Vegas when he’s not in his foreign country of Armenia. But you know, he’s just a terrible anti-Semite. I think what he’s trying to show is that this group of hate-filled lunatics and losers can take hold in the Republican Party…. The little Armenian said, I think that President Trump was a pedophile rapist who should be impeached. That’s not a winning argument. It may work in Armenia, where he’s from, but that’s not an argument. That’s not gonna work in the United States. So, it’s bad. We have to take it seriously because we don’t want this to take root in our party. We don’t want Armenians to be able to serve in Congress. But I’m not gonna lose too much sleep about it.” Bilzerian is not from Armenia. He was born in Tampa, Florida, and became a dual citizen of Armenia in 2018.
If Cong. Fine had simply criticized Bilzerian because he did not like his controversial views, that would have been understandable. However, targeting all Armenians because of his disagreement with one Armenian-American is completely unacceptable and foolish. This is pure and simple racism. Fine was rebuked by several members of Congress, including Cong. Brad Sherman (Democrat-CA), Cong. Laura Friedman (Democrat-Ca), Cong. Brendan Boyle (Democrat-PA), and Cong. Delia Ramirez (Democrat-Illinois). Fine was also criticized by several members of the U.S. media, and online commentators.
“This isn’t just racist — it’s disqualifying,” stated ANCA National Grassroots Director Gev Iskajyan. “Saying Armenians shouldn’t be allowed to serve in Congress is blatant bigotry. No elected official who traffics in this kind of hate should be running for office.”
Rather than apologizing for his unsavory remarks, Fine doubled down on his insults by posting on X two days later: “Armenians should not serve in Congress. Neither should Somalis. Or Guatemalans. Or — wait for it — Israelis.” He made matters worse by adding several other nationalities to his racist remarks.
How would Jewish Cong. Fine feel if someone says: “We don’t want Jews to be able to serve in Congress?” I am sure all hell would break loose. There would be nationwide condemnation of that person for being blatantly anti-Semitic. And if such a racist thing was said by an incumbent member of Congress, there would have been calls for his immediate resignation. The least Congress should do now is strip Fine of his membership on the prestigious House Foreign Affairs Committee.
I disagree with a lot of the controversial things Bilzerian says about Jews, such as calling Cong. Fine “a fat Jew.” The Israeli government has ranked Bilzerian number one on its list of the 10 most prominent anti-Semitic influencers.”
Cong. Fine himself “has a long history of making bigoted comments about Muslims, and suggested in 2025 that nuclear weapons should be dropped on Gaza. He has also used racist and Islamophobic language toward Muslim politicians in the U.S., such as New York City Mayor Zohran Mamdani, whom he called ‘little more than a Muslim terrorist’, adding that his citizenship should be stripped and he ‘should be deported to the Ugandan shithole he came from,’” Nate Ostiller reported in OC Media.
Fine introduced last October the “Disqualifying Dual Loyalty Act” (H.R. 5817), but Congress has not taken any action on his proposal. Serving as a dual citizen in the U.S. Congress is not against the law and cannot be an excuse for making racist comments about such individuals.
Over the years, many dual citizens have served in Congress, such as Sen. Ted Cruz who held joint U.S. and Canadian citizenship until 2014, and Congresswoman Michele Bachman who held joint U.S. and Swiss citizenship until 2012.
There are several other serious problems with Cong. Fine. Along with  five other members of Congress, Fine is a cosponsor of H.R.6534, introduced by Rep. Anna Paulina Luna (R-FL), in the House Foreign Affairs Committee on Dec. 9, 2025. If adopted, H. R. 6534 would repeal Section 907 of the FREEDOM Support Act and lift longstanding restrictions on U.S. assistance to Azerbaijan, including providing military weapons.
Doing further research using the recently formed website GovItUp.com, I discovered that Ezra Friedlander, the principal of the Friedlander Consulting Group, a lobbying firm hired by Azerbaijan, donated $1,000 to Cong. Fine’s campaign on Sept. 18, 2025. In addition, the Friedlander firm reported to the U.S. Department of Justice that it had arranged two meetings in June and July 2025, for Nigar Shiralizade, Political Officer at Azerbaijan’s Embassy, and Sanan Farajov, Second Secretary of Azerbaijan’s Embassy, with Cong. Fine’s Chief of Staff, to discuss “U.S.-Azerbaijan relations.”