Հայաստանում հանտավիրուսի տարածման ռիսկը ներկայումս գնահատվում է ցածր։ Առողջապահական կառույցները շարունակում են հետևել միջազգային իրավիճակին։ Հայաստանի Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման Ազգային Կենտրոնից հայտնում են, որ այս պահին ԱՀԿ-ն չի առաջարկում ճանապարհորդական կամ առևտրային սահմանափակումներ։
Հանտավիրուսի դեպքեր՝ զբոսանավում. ի՞նչ է հայտնի այս պահին
Մայիսի 10-ին MV Hondius զբոսանավը ժամանել է Կանարյան կղզիների Թեներիֆե նահանգի Գրանադիլյա նավահանգիստ, որից հետո իրականացվել է ուղևորների իջեցում և հայրենադարձության չվերթներ դեպի նրանց բնակության երկրներ։
Մայիսի 12-ի դրությամբ գրանցվել է ընդհանուր 11 դեպք, որոնցից՝
9-ը հաստատված
2-ը հավանական
Հայտնաբերված հիվանդները զբոսանավի ուղևորներ են կամ ունեցել են սերտ շփում նրանց հետ։
Հայրենադարձված ուղևորներն անցել են բժշկական զննում, նրանցից վերցվել են լաբորատոր նմուշներ, իսկ հետո հատուկ պայմաններով տեղափոխվել են մեկուսացման վայրեր, որտեղ բժշկական հսկողության ներքո կանցկացնեն կարանտինային շրջան։
Շարունակվում են նաև կոնտակտավորների հայտնաբերման, հետազոտման և բժշկական հսկողության աշխատանքները։
Հայտնաբերված վիրուսը Անդերի հանտավիրուսն է՝ հանտավիրուսի միակ տեսակը, որը կարող է փոխանցվել մարդուց մարդ՝ հիմնականում սերտ և երկարատև շփման դեպքում։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը և Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման եվրոպական կենտրոնը (ECDC) ընդհանուր բնակչության համար ռիսկը գնահատում են շատ ցածր։

Как оценивается риск распространения хантавируса в Армении?
В Армении риск распространения смертельно опасного хантавируса в настоящее время оценивается как низкий. Медицинские структуры продолжают следить за международной ситуацией. Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний сообщает, что на данный момент ВОЗ не рекомендует вводить какие-либо ограничения на поездки или торговлю.
Вспышка хантавируса на круизном лайнере: что известно
После того как круизный лайнер MV Hondius, на котором произошла вспышка смертельно опасного хантавируса, 10 мая прибыл на испанский остров Тенерифе, более 100 пассажиров были эвакуированы и специальными авиарейсами возвращены в страны их проживания при соблюдении усиленных санитарных мер. Люди сразу оказались под усиленным медицинским контролем, а в ряде случаев их перевозили в условиях повышенной изоляции.
По положению на 12 мая, зарегистрировано 11 случаев заболевания, включая три летальных исхода. Все случаи выявлены среди пассажиров или членов экипажа судна, девять из 11 случаев подтверждены как случаи заражения вирусом Андес, а два других являются вероятными
При этом международные организации, в том числе ВОЗ, подчеркивают: несмотря на выявление новых случаев среди эвакуированных, риск для широкой общественности остается низким, а вспышка рассматривается как локализованная.