Ճամպրուկներով 72.6 մլն ռուբլի Հայաստան բերելու գործով փողերի լվացման մեղադրանք է առաջադրվել ՌԴ 2 քաղաքացու. ՔԿ
Panorama.am-ը մայիսի 5-ին պաշտոնական հարցում էր ուղարկել ՀՀ Քննչական կոմիտե, որում ասվում էր. «Սույն թվականի ապրիլի 30-ին Պետական եկամուտների կոմիտեի և ԱԱԾ սահմանապահ ստորաբաժանման կողմից Հայաստան ժամանելուց հետո «Զվարթնոց» օդանավակայանում հայտնաբերվել է Ռ․ Թ․-ն, ում մոտ առկա էր եղել կանխիկ 65 մլն․ ռուսական ռուբլի։
Մեկ օր անց ՀՀ ժամանած Ռ․Թ-ի ազգական՝ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Հ․Թ․-ի մոտ ևս հայտնաբերվել էր խոշոր կանխիկ գումար՝ 7,6 մլն․ռուսական ռուբլի։
Մինչ այդ, էլ մարտի 27-ին ՊԵԿ-ը հաղորդագրություն էր տարածել, որ նույն եղանակով Հայաստան է տեղափոխվել 18-ից մինչև 100 մլն ռուբլի։ Ըստ ՊԵԿ պարզաբանման, վերոնշյալ բոլոր խախտումներով կազմված գործի նյութերը փոխանցվել են Քննչական կոմիտե։
Համաձայն 2015թ. փոփոխություններով ՀՀ Սահմանադրության 42-րդ և 51-րդ հոդվածի և «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ և 9-րդ հոդվածների`խնդրում եմ տրամադրել տեղեկատվություն այն մասին, թե վերոնշյալ երկու անձինք ի՞նչ նպատակով էին մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ տարածք փորձել ներմուծել խոշոր չափի կանխիկ գումարները։ Արդյո՞ք կապ կա ապրիլի 30-ին, մայիսիս 1-ին ձերբակալված անձանց և մարտի 27-ին ՊԵԿ-ի հիշատակած նույնանման խախտման դեպքերի միջև։ Պարզվել է, թե ինչ նպատակով էր ՀՀ ներմուծվել կանխիկ 18-ից մինչև 100 մլն ռուբլին։ Պարզվե՞լ է կանխիկ գումարների ծագման աղբյուրները»։
Այսօր Panorama.am-ի ստացած պաշտոնական պատասխանում ՔԿ-ն հայտնում է.
«ՀՀ ՔԿ Տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգության քննության գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի, 3-րդ կետով, առանձնապես խոշոր չափերի փողերի լվացում կատարելու դեպքով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի նախաքննության ընթացքում մեղադրանք է առաջադրվել ՌԴ երկու քաղաքացու»։
ՔՕ-ի 296 հոդվածում ասվում է. Փողերի լվացում
1. Հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի փոխարկումը (կոնվերտացումը) կամ փոխանցումը (եթե հայտնի է, որ այդ գույքն ստացվել է հանցավոր գործունեության արդյունքում), որը նպատակ է ունեցել թաքցնել կամ խեղաթյուրել այդ գույքի հանցավոր ծագումը կամ օժանդակել որևէ անձի, որպեսզի նա խուսափի իր կատարած հանցանքի համար պատասխանատվությունից, կամ գույքի իրական բնույթը, ծագման աղբյուրը, գտնվելու վայրը, տնօրինման եղանակը, տեղաշարժը, տեղաբաշխումը, իրավունքները կամ պատկանելությունը թաքցնելը կամ խեղաթյուրելը (եթե հայտնի է, որ այդ գույքն ստացվել է հանցավոր գործունեության արդյունքում) կամ գույք ձեռք բերելը կամ տիրապետելը կամ պահելը կամ օգտագործելը կամ տնօրինելը (եթե այդ գույքի ստացման պահին հայտնի էր, որ այն ստացվել է հանցավոր գործունեության արդյունքում)`
պատժվում է ազատազրկմամբ` երկուսից հինգ տարի ժամկետով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքը, որը կատարվել է՝
1) մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ կամ
2) խոշոր չափերով`
պատժվում է ազատազրկմամբ` հինգից տասը տարի ժամկետով:
3. Սույն հոդվածի 1-ին կամ 2-րդ մասով նախատեսված արարքը, որը կատարվել է`
1) հանցավոր կազմակերպության կողմից,
2) իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով կամ
3) առանձնապես խոշոր չափերով՝
պատժվում է ազատազրկմամբ` վեցից տասներկու տարի ժամկետով»:
ՔԿ-ից նաև հայտնում են, որ պաշտոնական գրությամբ հայցված մնացած տեղեկությունները «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածի համաձայն տրամադրման ենթակա չեն։ Հավելենք, որ օրենքի այդ կետով նախատեսվում է տեղեկատվություն չտրամադրել, եթե պատասխանը «պարունակում է քրեական վարույթի՝ հրապարակման ոչ ենթակա տվյալներ»։

Russian nationals charged with money laundering after attempted transfer of 72.6 million rubles to Armenia
Armenian investigators have charged two Russian citizens with money laundering after the authorities discovered 72.6 million Russian rubles in cash allegedly brought into the country through illegal channels, the Investigative Committee said on Wednesday.
The case stems from incidents at Yerevan’s Zvartnots International Airport on April 30 and May 1, according to information previously requested by Panorama.am.
Authorities said a Russian citizen identified only by the initials R.T. was found carrying 65 million rubles in cash upon arrival in Armenia on April 30. One day later, another Russian citizen identified as H.T., a relative of R.T., was allegedly found carrying an additional 7.6 million rubles in cash.
The Investigative Committee said criminal proceedings were launched by its Main Department for Economic Crimes and Smuggling Investigations under Article 296.3 of Armenia’s Criminal Code, which concerns large-scale money laundering.
Under Armenian law, money laundering includes the conversion, transfer, concealment, possession or use of assets known to have been obtained through criminal activity. Convictions involving especially large sums can carry prison sentences ranging from six to 12 years.
The committee confirmed that charges have been filed against the two Russian nationals but declined to provide further details, citing restrictions under Armenia’s Law on Freedom of Information related to non-public criminal investigation materials.
Panorama.am had also asked investigators whether the two cases were connected to earlier incidents reported by Armenia’s State Revenue Committee on March 27, when the authorities said between 18 million and 100 million rubles had been transferred into Armenia through similar methods.
Investigators did not disclose whether the cases are linked or whether the origin and intended use of the funds had been established.