Սա կարևոր քայլ է երկու երկրների միջև լիարժեք ու բնականոն հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ. ՀՀ ԱԳՆ-ն Թուրքիայի որոշման մասին
11:05 13/05/2026
«Ողջունում ենք ՀՀ հետ երկկողմ առևտուր իրականացնելու արգելքները վերացնելու վերաբերյալ Թուրքիայի որոշումը, որը Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հերթական արդյունքն է»,- հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ ԱՆի Բադալյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի կողմից ՀՀ հետ երկկողմ առևտուր իրականացնելու արգելքների վերացմանը։
«Այդ որոշումը էական է երկու երկրների միջև առևտրի և գործարար շրջանակների միջև կապերի ընդլայնման, տարածաշրջանում տնտեսական կապակցվածությունը խթանելու և խաղաղության ու բարեկեցության ապահովման տեսանկյունից:
Ընդգծենք, որ սա կարևոր քայլ է երկու երկրների միջև լիարժեք ու բնականոն հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ, ինչը կարող է իր տրամաբանական շարունակությունը ստանալ Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացման ու դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման միջոցով»,- նշված է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակի հայտարարության մեջ։

МИД Армении - о решении Турции: Это важный шаг на пути к развитию полноценных и нормальных отношений между двумя странами
12:27 13/05/2026
«Мы приветствуем решение Турции снять барьеры на пути двусторонней торговли с Республикой Армения, которое является еще одним результатом процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией», - прокомментировала пресс-секретарь министра иностранных дел Республики Армения Ани Бадалян, коснувшись темы снятия Турцией барьеров на пути двусторонней торговли с Арменией.
«Это решение имеет важное значение с точки зрения расширения торгово-деловых связей между двумя странами, содействия экономической взаимосвязи в регионе и обеспечения мира и процветания.
Подчеркнем, что это важный шаг на пути к развитию полноценных и нормальных отношений между двумя странами», — написала пресс-секретарь, отметив, что это может получить логическое продолжение в виде открытия армяно-турецкой границы и установления дипломатических отношений.