Եթե Ձեզ համար սեփական հայրենիքը թշնամուն հանձնելը խիզախություն է, ապա մեզ համար դա ազգային դավաճանություն է, բայց Դուք այդ հայերին չհանդիպեցիք. Միքայել Մինասյանի ֆրանսերեն նամակը՝ Մակրոնին
Ֆրանսիական հեղինակավոր «Le Journal du Dimanche» պարբերականը հրապարակել է Սուրբ Աթոռում Հայաստանի նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի բաց նամակը՝ ուղղված Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին։ Հատկանշական է, որ նամակը պաշտոնապես փոխանցվել է նաև Ելիսեյան պալատ։
Tert.am-ը ներկայացնում է նախագահ Մակրոնին հասցեագրված ուղերձի հայերեն թարգմանությունը, որտեղ Մինասյանը մանրամասն անդրադարձել է արցախահայության խնդիրներին, Եկեղեցու նկատմամբ իրականացվող հալածանքներին ու բռնաճնշումներին։
Դիմելով. Ֆրանսիայի նախագահին՝ Միքայել Մինասյանը գրել է. «Օրեր առաջ Դուք հյուրընկալվել էիք իմ հայրենիքում՝ Հայաստանում, որտեղ Ձեզ դիմավորեցին հայ ժողովրդին բնորոշ ջերմությամբ։ Ֆրանսիայի և Հայաստանի բարեկամությունը դարերի պատմություն ու արժեքային խորը արմատներ ունի, սակայն թույլ տվեք արձանագրել մի պարզ ճշմարտություն. ինչպես Հայաստանը Նիկոլ Փաշինյանը չէ, այնպես էլ Ֆրանսիան Դուք չեք։
Ձեր այցը ոչ թե դաշնակից ժողովրդին սատարելու առաքելություն էր, այլ բացահայտ ու կոշտ քաղաքական քարոզչություն՝ հօգուտ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ընտրություններից ընդամենը մեկ ամիս առաջ։ Գործող իշխանությանը սիրաշահելու Ձեր մոլուցքն այնքան անհաղթահարելի էր, որ Դուք դիմեցիք նույնիսկ կեղծիքից՝ պնդելով, թե մինչև 2018 թվականը նմանօրինակ այցեր Հայաստան չեն եղել։ Մինչդեռ Ձեզ նախորդած բոլոր երեք նախագահներն էլ պաշտոնական այցերով եղել են մեր երկրում՝ արժանանալով ժողովրդական մեծագույն հարգանքի ու նույնքան ջերմ ընդունելության։
Այս այցի ընթացքում Դուք նախընտրեցիք տեսնել Հայաստանի միայն «նիկոլական» կողմը։ Դուք խուսափեցիք լսել այն հայերի ձայնը, որոնք չեն ներում և չեն մոռանում, թե ինչպես 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում, Ձեր անմիջական հովանու ներքո, Նիկոլ Փաշինյանն Արցախը ճանաչեց Ադրբեջանի կազմում։ Պատմության այդ սև էջի հեղինակներից շատերն արդեն լքել են քաղաքական բեմը, ինչպես մի օր կլքեք Դուք ու Ձեր հովանավորյալը։ Սակայն մնալու են այն 120,000 արցախահայերն ու նրանց սերունդները, որոնք Ձեր «խաղաղության օրակարգի» հետևանքով 8 ամիս տառապում էին շրջափակման մեջ, սովամահ էին լինում, իսկ 2023թ. սեպտեմբերին, ենթարկվելով էթնիկ զտման ու ռազմական ագրեսիայի, բռնի տեղահանվեցին իրենց հազարամյա հայրենիքից՝ Ձեր, Ձեր հովանվորյալի ու գործընկերների լռության ու անգործության պայմաններում։
Այսօր Դուք բարձրագոչ հայտարարություններ եք անում Փաշինյանի «խիզախության» մասին։ Եթե Ձեզ համար սեփական հայրենիքն ու ժողովրդին թշնամուն հանձնելը խիզախություն է, ապա մեզ համար դա ազգային դավաճանություն է։ Բայց Դուք այդ հայերին չհանդիպեցիք։
Դուք չտեսաք Երևանի փողոցներում քաշքշվող ու բիրտ ուժի ենթարկվող արցախահայերին, որովհետև ոստիկանական պատնեշները նրանց հեռու էին պահում Ձեր աչքից։ Դուք այցելեցիք Ցեղասպանության հուշահամալիր, բայց այդպես էլ չիմացաք, որ Ցեղասպանության թանգարանի տնօրենը՝ վաստակաշատ գիտնականը, վերջերս է Նիկոլի կողմից պաշտոնանկ արվել միայն այն բանի համար, որ համարձակվել էր Արցախի մասին գիրք նվիրել ԱՄՆ փոխնախագահին։
Դուք այցելեցիք քրիստոնեությունն առաջինն ընդունած երկիր, բայց արհամարհեցիք Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին, ով տևական ժամանակ է՝ ենթարկվում է բացահայտ հալածանքների՝ Արցախը չուրանալու և հայկական հոգևոր ժառանգությունը պաշտպանելու համար։ Հայ Առաքելական եկեղեցու դեմ սանձազերծված հալածանքները չեն սահմանափակվում Վեհափառ Հայրապետի դեմ ուղղված արշավով։ Այսօր Հայաստանում եկեղեցու չորս սրբազաններ գտնվում են անազատության մեջ՝ բացառապես շինծու ու քաղաքականապես մոտիվացված մեղադրանքներով։ Ավելին՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի տեղաշարժը երկրից փաստացի արգելված է, իսկ նրա ընտանիքի անդամները դարձել են քաղաքական պատանդներ՝ հայտնվելով ճաղերի հետևում։
Դուք այցելեցիք Գյումրի, սակայն Ձեզ չասացին, որ այդ թեմի առաջնորդը՝ Միքայել Սրբազանը, ազատ խոսքի և ճշմարտությանն անդավաճան մնալու համար շուրջ մեկ տարի անցկացրեց բանտում, իսկ այժմ գտնվում է տնային կալանքի տակ։ Ձեր այցի ժամանակ Գյումրիի հավատացյալներին, որոնք փորձում էին Ձեզ փոխանցել իրենց ձայնը, ոստիկանական բիրտ ուժով արգելեցին նույնիսկ մոտենալ Ձեր շարասյանը։
Հայաստանն այսօր թաղված է տոտալ ռեպրեսիաների մեջ. քաղբանտարկյալների առկայությունը, ազատ խոսքի բռնի լռեցումն ու ժողովրդավարական ինստիտուտների փլուզումն արձանագրված են անգամ միջազգային հեղինակավոր զեկույցներում։ Փաշինյանը չի խորշում հալածանքներ իրականացնել նաև Սփյուռքի հեղինակավոր գործիչների նկատմամբ, որոնցից ոմանք, ի դեպ, հենց Ձեր պատվիրակության կազմում էին։ Դուք չեք կարող չիմանալ այս ամենի մասին։
Հայերը, որոնց Դուք այդպես էլ չհանդիպեցիք վստահ են՝ պատմությունը դեռ կտա իր դաժան գնահատականը այն «խիզախությանը», որը Դուք այդքան ջանասիրաբար գովերգում եք։

«Вы посетили первую христианскую страну, но пренебрегли Католикосом всех армян, который долгое время подвергается преследованиям»: письмо Микаэла Минасяна Макрону
14:46 14/05/2026
Французское издание «Le Journal du Dimanche» опубликовало открытое письмо бывшего посла Армении при Святом Престоле Микаэла Минасяна, адресованное президенту Франции Эммануэлю Макрону. Примечательно, что письмо было также официально передано в Елисейский дворец.
Tert.am представляет перевод послания, в котором Минасян подробно затронул проблемы армянства Арцаха, а также вопросы репрессий в отношении Церкви.
Обращаясь к президенту Франции, Микаэл Минасян написал:
«Несколько дней назад Вы гостили на моей родине — в Армении, где Вас встретили с теплотой, присущей армянскому народу. Дружба Франции и Армении имеет многовековую историю и глубокие ценностные корни, однако позвольте констатировать простую истину: как Армения — это не Никол Пашинян, так и Франция — это не Вы.
Ваш визит был не миссией в поддержку союзного народа, а открытой и жесткой политической пропагандой в пользу Никола Пашиняна всего за месяц до выборов. Ваша одержимость желанием угодить действующей власти была настолько непреодолимой, что Вы прибегли даже к фальсификации, утверждая, будто до 2018 года подобных визитов в Армению не было. Между тем, все три Ваших предшественника посещали нашу страну с официальными визитами, удостаиваясь величайшего уважения народа и столь же теплого приема.
В ходе этого визита Вы предпочли увидеть только «николовскую» сторону Армении. Вы избежали возможности услышать голоса тех армян, которые не прощают и не забывают, как 6 октября 2022 года в Праге, под Вашим непосредственным покровительством, Никол Пашинян признал Арцах в составе Азербайджана. Многие авторы этой черной страницы истории уже покинули политическую арену, как однажды покинете её Вы и Ваш протеже. Но останутся 120 000 армян Арцаха и их потомки, которые из-за Вашей «повестки мира» 8 месяцев страдали в блокаде, голодали, а в сентябре 2023 года, подвергнувшись этнической чистке и военной агрессии, были насильственно депортированы со своей тысячелетней родины — при полном молчании и бездействии Вашем, Вашего протеже и Ваших коллег.
Сегодня Вы делаете громкие заявления о «мужестве» Пашиняна. Если для Вас сдача собственной родины и народа врагу — это мужество, то для нас это национальное предательство. Но с этими армянами Вы не встретились.
Вы не увидели армян Арцаха, которых избивали и таскали по улицам Еревана, потому что полицейские кордоны держали их подальше от Ваших глаз. Вы посетили Мемориал жертв Геноцида, но так и не узнали, что директор Музея-института Геноцида армян — заслуженный ученый — недавно был уволен Николом лишь за то, что осмелился подарить вице-президенту США книгу об Арцахе.
Вы посетили страну, первой принявшую христианство, но пренебрегли Католикосом всех армян, который долгое время подвергается открытым преследованиям за отказ отречься от Арцаха и за защиту армянского духовного наследия. Гонения на Армянскую Апостольскую Церковь не ограничиваются кампанией против Его Святейшества. Сегодня в Армении четверо священнослужителей находятся в заключении по исключительно сфабрикованным и политически мотивированным обвинениям. Более того, передвижение Католикоса всех армян внутри страны фактически ограничено, а члены его семьи стали политическими заложниками и оказались за решеткой.
Вы посетили Гюмри, однако Вам не сказали, что предводитель этой епархии — владыка Микаэл — за верность свободе слова и истине провел около года в тюрьме, а сейчас находится под домашним арестом. Во время Вашего визита верующим Гюмри, пытавшимся донести до Вас свой голос, с применением грубой полицейской силы запретили даже приближаться к Вашему кортежу.
Сегодня Армения погружена в тотальные репрессии: наличие политзаключенных, насильственное подавление свободы слова и крах демократических институтов зафиксированы даже в отчетах авторитетных международных организаций. Пашинян не гнушается преследовать и видных деятелей Диаспоры, некоторые из которых, к слову, были в составе Вашей делегации. Вы не можете не знать об этом.
Армяне, с которыми Вы так и не встретились, уверены: история еще даст свою суровую оценку тому «мужеству», которое Вы так усердно воспеваете.