Ակտիվ կոնտենտի դարաշրջան. «Նովոստի-Արմենիա»-ն ավելացրել է ինտելեկտուալ գրավչություն և գործարկել է ԽԱՂԵՐ նոր բաժինը
17:18 15/05/2026
«Նովոստի-Արմենիա» գործակալության կայքում (Newsarmenia.am) գործարկվել է նոր թվային բաժին՝ ԽԱՂԵՐ։ Նոր նախագիծը միավորում է տարբեր ժանրերի հանրահայտ խաղեր և ուղղված է օգտատերերի ծառայությունների ընդլայնմանն ու լսարանի ներգրավվածության բարձրացմանը։
Ինչպես նշել է «Նովոստի-Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Գալինա Դավիդյանը, նոր բաժնի գործարկումը հրատարակության թվային էկոհամակարգի զարգացման ռազմավարության մի մասն է։
«Ժամանակակից մեդիան արդեն միայն լուրեր չեն՝ դասական հասկացողությամբ։ Լսարանն ակնկալում է հարմարավետ ծառայություններ, ինտերակտիվություն և օգտատիրոջ լրացուցիչ փորձ։ ԽԱՂԵՐ բաժինը ևս մեկ քայլ է Newsarmenia.am-ի՝ որպես ժամանակակից մեդիահարթակի զարգացման գործում, որն ընթերցողներին առաջարկում է ոչ միայն որակյալ կոնտենտ, այլև թվային փոխգործակցության նոր ձևաչափեր»,- ասել է Դավիդյանը։
«Նովոստի-Արմենիա» գործակալության հատուկ նախագծերի բաժնի ղեկավար Աշխեն Սամվելյանի խոսքով՝ «Նովոստի-Արմենիա»-ում խաղային հարթակի գործարկումն ավելին է , քան պարզապես միայն նոր բաժին․ դա մի տիրույթի ստեղծում է, որտեղ տեղեկատվությունն աշխուժանում է։
«Մենք մուտք ենք գործել ակտիվ բովանդակության դարաշրջան, որտեղ ինտելեկտը դարձել է գլխավոր կապիտալը, իսկ ուշադրությունը՝ ամենաթանկ արժույթը։ Մենք գործակալության բազմամյա փորձագիտական փորձը փաթեթավորել ենք բացառիկ մեխանիզմների մեջ, որոնք աննախադեպ են Հայաստանի մեդիաշուկայում։ Սա փոխգործակցության նոր ստանդարտ է. այժմ յուրաքանչյուր տեղեկատվական առիթ ոչ միայն պարզապես ընթերցվում է, այլև լիարժեքորեն ապրումակցվում՝ սովորական մեդիա ձևաչափերը վերածելով խորը, ներգրավող և ինտելեկտուալ գրավչության»,- ասել է Սամվելյանը։
Հարթակը նաև լրացուցիչ հնարավորություններ է ստեղծում բիզնեսի համար հատուկ գործընկերային նախագծերի, բրենդավորված ինտեգրումների և ինտերակտիվ գովազդային ձևաչափերի իրականացման համար։ Նոր բաժինը կարող է օգտագործվել որպես հարթակ digital-արշավների, ներգրավող մեխանիզմների և լսարանի հետ բրենդերի ոչ ստանդարտ փոխգործակցության համար։
Գործակալության մասին
«Նովոստի-Արմենիա» միջազգային տեղեկատվական գործակալությունը (newsarmenia.am) մեդիաշուկայում գործում է 2005 թվականից։ Այն հայաստանյան տեղեկատվական դաշտի առաջատարներից մեկն է։ Լրատվամիջոցը կայուն կերպով առաջատար դիրքեր է զբաղեցնում երկրի ամենից շատ մեջբերվող ԶԼՄ-ների շարքում, իսկ կայքը տարեկան ապահովում է ավելի քան 10 միլիոն դիտում։

Эпоха интерактива: «Новости-Армения» добавило интеллектуальный драйв и запустило новый раздел ИГРЫ
На сайте агентства «Новости-Армения» запущен новый цифровой раздел - ИГРЫ. Новый проект объединяет популярные игры различных жанров и направлен на расширение пользовательских сервисов и повышение вовлеченности аудитории.
Как отметила генеральный директор «Новости-Армения» Галина Давидян, запуск нового раздела является частью стратегии развития цифровой экосистемы издания.
«Современные медиа - это уже не только новости в классическом понимании. Аудитория ожидает удобных сервисов, интерактивности и дополнительного пользовательского опыта. Раздел ИГРЫ - это еще один шаг в развитии Newsarmenia.am как современной медиаплатформы, которая предлагает читателям не только качественный контент, но и новые форматы цифрового взаимодействия», - сказала Давидян.
По словам руководителя отдела спецпроектов агентства «Новости-Армения» Ашхен Самвелян, запуск игровой платформы на "Новости-Армения" - это не просто появление нового раздела, это создание пространства, где информация оживает.
«Мы вошли в эпоху активного контента, где интеллект стал главным капиталом, а внимание - самой дорогой валютой. Мы упаковали многолетний экспертный опыт агентства в эксклюзивные механики, не имеющие аналогов на медиарынке Армении. Это новый стандарт взаимодействия: теперь каждый инфоповод не просто прочитывается, а полноценно проживается, превращая привычные медиа-форматы в глубокий, вовлекающий и интеллектуальный драйв», - сказала Самвелян.
Платформа также создает дополнительные возможности для реализации специальных партнерских проектов, брендированных интеграций и интерактивных рекламных форматов для бизнеса. Новый раздел может использоваться как площадка для digital-кампаний, вовлекающих механик и нестандартного взаимодействия брендов с аудиторией.
Об агентстве
Агентство международной информации «Новости-Армения» (newsarmenia.am) работает на медиарынке с 2005 года и входит в число лидеров армянского информационного пространства. Издание стабильно занимает ведущие позиции среди самых цитируемых СМИ страны, а сайт ежегодно привлекает более 10 миллионов просмотров.