Որպեսզի Հայաստանը չդառնա մահացող պետություն. Ի՞նչ է առաջարկում «Ուժեղ Հայաստան»-ը
«Հայաստանի Հանրապետությունը մահացող պետություն է ժողովրդագրական աղետի պատճառով։ Վերջին 35 տարիներին Հարավային Կովկասի բնակչությունն աճել է մինչև 17.2 մլն, և այստեղ կովկասյանը հեգեմոնն Ադրբեջանի բնակչությունն է»,-խոսելով Հայաստանում ժողովրդագրական խնդիրների մասին՝ նշում է «ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչ Լիլիա Շուշանյանը։
Վկայակոչելով փորձագիտական կարծիքներն ու կանխատեսումները՝ նա նշում է, որ առաջիկա 25 տարիներին միտումը մնում է  նույնը, Վրաստանի ու Հայաստանի բնակչությունը շարունակելու է նվազել, իսկ Ադրբեջանում հակառակը՝ անցնելու է 11 մլնը։
«Թե Համաշխարհային բանկի, թե ՄԱԿ-ի կանխատեսումներն ասում են, որ դարավերջին Հայաստանում պետք է լինի գրեթե 2 մլն բնակչություն։ Հենց այստեղ ժողովրդագրական ցուցանիշներով մենք արդեն պարտված պետություն ենք»,-նշում է նա։
«Ուժեղ Հայաստան»-ի նրկայացուցիչը նշում է 2020 թվականի աղետալի պատերազմի ողբերգական հետևանքներն ու ավելացնում, որ հազարավոր տղաների զոհվելը, հաշմանդամություն ձեռք բերելը տարիների ընթացքում բացասաբար է ազդելու ժողովրդագրական ցուցանիշների վրա։
Հայաստանում ծնելությունը խթանելու համար «Ուժեղ Հայաստան»-ն ունի մշակած ծրագիր, 4-րդ երխայի ծննդյան դեպքում, ըստ ծրագրի, ընտանիքը կստանա 2 մլն դրամ, 5-րդ և ամեն հաջորդ երեխայի ծննդյան դեպքում ընտանիքը կստանա անվճար բնակարան։
Բացի այդ, կուսակցությունն աղքատության կրճատումը սկսելու է առաջին հերթին երեխաներ ունեցող ընտանիքներում։

The Strong Armenia party has sounded the alarm over a looming demographic collapse, as the country heads into parliamentary elections on 7 June.
In a social media post on Friday, party member Lilia Shushanyan described Armenia as a “dying state” due to declining birth rates and the long-term impact of war casualties. She noted that while the South Caucasus population has grown to 17.2 million over the past 35 years, Armenia and Georgia are shrinking, with Azerbaijan projected to surpass 11 million people in the coming decades.
Citing forecasts from the World Bank and the UN, Shushanyan warned that Armenia’s population could fall to around 2 million by the end of the century. “By demographic indicators, we are already a defeated state,” she said.
The party’s programme proposes financial incentives to boost birth rates: families would receive 2 million drams for a fourth child, and a free home for the fifth and subsequent children. Strong Armenia also pledges to prioritise poverty reduction among families with children.