ՈւՂԻՂ. Քրեական օրենսգիրքը դարձել է ծանր մահակ, որով փորձ է արվում ընդդիմադիր ուժերին ու նրանց համար աշխատող մարդկանց վախեցնել. Արսեն Բաբայան
11:40 15/05/2026
«Մոտ 17 ուղղություններով խնդիրներ ենք տեսել ու արձանագրել»,- «Կոռուպցիան նախընտրական փուլում» խորագրով աշխատաժողովի մեկնարկից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց AntiCor հակակոռուպցիոն հարթակի հիմնադիր, փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
Նրա գնահատմամբ, խնդիրների առաջին խմբում քրեական վարույթներն են, որոնք դարձել են այս իշխանությունների ամենամեծ մուրճը։ Դրանցով փորձ է արվում բոլոր ոլորտներում ճնշումներ իրականացնել՝ հատկապես քաղաքական հետապնդումների տեքսով։
«Քրեական օրենսգիրքը դարձել է ծանր մահակ, որով փորձ է արվում ընդդիմադիր ուժերին ու նրանց համար աշխատող մարդկանց վախեցնել, որ նրանք ուղղակի հրաժարվեն աշխատելուց։ Ցույց են տալիս անդադար, ով աշխատեց ընդդիմադիր ուժերի համար, կձերբակալվի, կկալանավորվի։ Ես վստահեցնում եմ, որ բոլորը գաղտնալսվում են»,-ասաց Ա. Բաբայանը։
AntiCor հակակոռուպցիոն հարթակի կազմակերպած աշխատաժողովը նվիրված է ընտրական գործընթացներում կոռուպցիայի հիմնախնդիրներին։
Քննարկվելու են հետևյալ թեմաները․
•⁠ ⁠Ընտրակաշառք․ դասականից դեպի «քողարկված» մեխանիզմներ
•⁠ ⁠Հավաքներին մասնակցելու համար նյութական շահագրգռում
•⁠ ⁠Պետական ռեսուրսների օգտագործումը մարդկանց մոբիլիզացնելու համար
•⁠ ⁠Սոցիալապես խոցելի խմբերի շահագործումը քաղաքական նպատակներով
•⁠ ⁠Պետական և համայնքային աշխատողների ներգրավումը քաղաքական գործընթացներում
•⁠ ⁠Դպրոցներ, մանկապարտեզներ, բուժհաստատություններ և վարչական համակարգ
•⁠ ⁠Պաշտոնեական կախվածության միջոցով քաղաքական վերահսկողություն
•⁠ ⁠Քաղաքացիական ծառայողների քաղաքական չեզոքության խնդիրը
•⁠ ⁠Գործարարների ներգրավումը ընտրական ֆինանսավորման մեջ
•⁠ ⁠«Հովանավորություն ընդդեմ ապագա արտոնությունների» համակարգը
•⁠ ⁠Պետական գնումներ և ընտրական շրջաններ
•⁠ ⁠Ընտրություններից առաջ սոցիալական ու ենթակառուցվածքային ծրագրերի կասկածելի ակտիվացում
•⁠ ⁠Fake media և կեղծ էջերի ազդեցությունը
•⁠ ⁠Արդյո՞ք իրավապահ համակարգը գործում է հավասարապես բոլոր քաղաքական ուժերի նկատմամբ
•⁠ ⁠Ընտրական հանցագործություններով գործերի ընտրովի քննություն
•⁠ ⁠Deepfake, AI և մանիպուլյատիվ տեխնոլոգիաների վտանգները ընտրություններում
•⁠ ⁠Հանրային կարծիքի արհեստական ձևավորում
2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների համար մասնակցությունը բաց է։ Մասնակից քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները հնարավորություն կունենան նաև հանդես գալ մինչև 10 րոպե տևողությամբ ելույթներով։

With parliamentary elections set for June 7, lawyer and activist Arsen Babayan has accused the government of wielding the criminal law as a tool of political intimidation. Speaking before the launch of a workshop titled “Corruption in the Pre-Election Period” on Friday, Babayan, founder of the AntiCor platform, said criminal prosecutions have become the authorities’ “largest hammer” to silence dissent.
“The Criminal Code has become a heavy club, used to intimidate opposition forces and their supporters,” Babayan told reporters. “Everyone is being wiretapped and those who cooperate with the opposition are constantly shown they risk arrest and detention.”
Babayan said AntiCor has identified 17 troubling practices that undermine electoral integrity, including:
• Vote-buying evolving from cash handouts to concealed mechanisms.
• Material incentives offered for rally participation.
• Misuse of public resources to mobilize voters.
• Exploitation of vulnerable groups for political gain.
• Pressure on public employees, including teachers and healthcare workers.
• Business involvement in campaign financing.
• Suspicious pre-election spending on social and infrastructure projects.
• Fake media and disinformation campaigns.
• Selective law enforcement in investigating electoral crimes.
• Emerging threats from deepfake technology and AI-driven manipulation.
The AntiCor workshop aims to scrutinize corruption risks in electoral processes and foster dialogue among political parties. Members of parties contesting the June 7 vote will be able to deliver speeches of up to 10 minutes, highlighting their perspectives on corruption and electoral integrity.