Ռուբեն Մելիքյան. ԵԽԽՎ-ին կոչ եմ անում Եկեղեցին քաղաքականության մեջ ներքաշելու քպ-ի վարքագիծը հետայսու դատապարտել ավելի հասցեականորեն
10:24 15/05/2026
«Երկու օր առաջ՝ մայիսի 13-ին հրապարակված միջանկյալ հայտարարությամբ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախընտրական պատվիրակությունը, ամփոփելով մայիսի 11-12-ը Երևան կատարած այցի արդյունքները, ի թիվս մի շարք այլ մտահոգությունների, արձանագրել է «Հայ Առաքելական Եկեղեցու աննախադեպ ներգրավվածությունը քաղաքականության մեջ»»,-գրում է իրավապաշտպան, փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը՝ անդրադառնալով ԵԽԽՎ պատվիրակության տարածած հայտարարությանը։
«Ենթադրում եմ՝ ԵԽԽՎ-ն նկատի ունի այն հանգամանքը, որ Հայ Եկեղեցու 10 արքեպիսկոպոսներ ու եպիսկոպոսներ (1-ն արդեն կարգալույծ) և մի շարք քահանաներ դրժել են իրենց ուխտը և ուղիղ աջակցություն են հայտնել քպ-ի պարագլխին։ Ավելին, իմ ունեցած տեղեկություններով, նրանցից շատերը, Աստծու արքայության քարոզը թողած, ակտիվորեն լծվել են «ալիևի խաղաղության» քարոզին։
Կարճ ասած՝ ԵԽԽՎ-ին կոչ եմ անում Եկեղեցին քաղաքականության մեջ ներքաշելու քպ-ի վարքագիծը հետայսու դատապարտել ավելի հասցեականորեն»։

Рубен Меликян: Призываю ПАСЕ впредь более адресно осуждать поведение партии Пашиняна по втягиванию Церкви в политику
В опубликованном два дня назад, 13 мая, промежуточном заявлении предвыборная делегация Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), подводя итоги визита в Ереван 11-12 мая, наряду с рядом других тревог, зафиксировала «беспрецедентную вовлеченность Армянской Апостольской церкви в политику». Об этом написал на своей странице в Facebook правозащитник, адвокат Рубен Меликян, комментируя распространенное делегацией ПАСЕ заявление.
«Предполагаю, что ПАСЕ имеет в виду то обстоятельство, что 10 архиепископов и епископов Армянской церкви (один уже лишен сана), а также ряд иереев нарушили свой обет и открыто выразили поддержку главарю „гражданского договора“.
Более того, по имеющейся у меня информации, многие из них, оставив проповедь Царства Божьего, активно включились в пропаганду „мира алиева“.
Короче говоря, призываю ПАСЕ впредь более адресно осуждать поведение „гражданского договора“ по втягиванию Церкви в политику», – указал Меликян.