«Այս օրերին հաճախ է խոսվում ընտրությունների ժամանակ ստացված ձայների փոշիացման մասին։ Կա՞ նման բան, թե ոչ՞»,- հարցադրում է անում արդարադատության նախկին նախարար Արփինե Հովհաննիսյանն ու փորձում բացատրել, թե ինչ ասել է ձայների փոշիացում, ովքե՞ր են ձայն փոշիացնողները։
Նա հիշեցնում է, որ ՀՀ օրենսդրության համաձայն, Հայաստանի Ազգային ժողովը պետք է ունենա նվազագույնը 101 պատգամավոր։
«Ի՞նչ է նշանակում փոշիացում և ինչպե՞ս են բաշխվում մանդատները. ենթադրենք 100 մարդ է մասնակցում ընտրություններին, որից 40 -ն իր ձյանը տվել է առաջին ուժին, 20-ը՝ երկրորդ, 10-ը՝ երրորդ։ Այս երեք ուժերն են հաղթահարել անցողիկ շեմը։
Ի՞նչ է լինում 30 ձայնի հետ։ Դրանք տրվել են փոքր կուսակցություններին՝ տարբեր համամասնություններով ու չեն հաղթահարել անցողիկ շեմը։
Եթե ձայների փոշիացման թեզը կեղծ լիներ, այս 30 ձայնը, որը ոչ մեկին չի տրվել, չի բաշխվել, շեմը չի հաղթահարվել, մի տեղ պետք է մնա, ինչպես ասում է ԿԸՀ-ն, չպետք է մասնակցի ոչ ձայների, ոչ մանդատների բաշխմանը։ Բայց մանդատների բաշխման պրոցեսում այս 30 ձայը ոչ մի տեղ չի անհետանում։
Մանդատի բաշխման բանաձևի համաձայն՝ այդ 30-ը բաշխվում է շեմը հաղթահարած ուժերի միջև։ Բաշխվում է անհամաչափ, ոչ թե հավասարապես։ Բանաձևի համաձայն, 40 ձայն ստացածը ստանում է ահռելի տոկոս՝ շուրջ 18 ձայն, 9 ձայն՝ երկրորդ ուժը, 4՝ երրորդ ուժը։
Սա է իրականությունը, այսպես է ձայների փոշիացումը, այն ուժերը որոնք չեն մասնակցում հաշվարկին, փաստացի իրենց ձայները տարալուծում են այն ուժերի միջև, ովքեր անցել են խորհրդարան՝ ամենաշատը տալով առաջին ուժին»,- մանրամասն բացատրում է Ա. Հովհաննիսյանը։

Кто распыляет голоса избирателей? Ответила Арпине Ованнисян
Бывший министр юстиции Арпине Ованнисян подняла вопрос так называемого «распыления голосов избирателей» на выборах и попыталась объяснить, существует ли это явление.
Как она напомнила, согласно законодательству Армении, Национальное Собрание РА должно состоять, как минимум, из 101 депутата.
«Что значит распыление голосов избирателей и как распределяются мандаты?  Предположим, в выборах участвуют 100 человек, 40 голосуют за первую силу, 20 – за вторую, 10 – за третью, и только эти три партии преодолевают проходной барьер.
Что же случается с 30 остальными голосами? Они были отданы в разных пропорциях за небольшие и не преодолевшие проходной порог партии», – указала она, пояснив: эти голоса перераспределяются между партиями, прошедшими в парламент, и это происходит по формуле, установленной Центральной избирательной комиссией.
«Распределение происходит неравномерно, а не поровну. Согласно формуле, сила, получившая 40 голосов, получает колоссальную долю из этих 30 голосов – около 18 голосов, вторая сила – 9 голосов, третья – 4 голоса.
Такова реальность, так происходит “распыление голосов”: силы, которые не участвуют в расчете, фактически растворяют свои голоса между теми, кто прошел в парламент, при этом больше всего достается первой силе», – подробно объяснила А. Ованнисян.