Այսօր հայաստանյան թանգարանները կգործեն անվճար մինչև կեսգիշեր
Այսօր Թանգարանների միջազգային օրվա շրջանակում, որը կնշվի մայիսի 18-ինկանցկացվի ամենասպասված մշակութային միջոցառումներից մեկը՝ Թանգարանների գիշերը։
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, Հայաստանի բազմաթիվ թանգարաններ իրենց դռները կբացեն այցելուների առջև մինչև ուշ գիշեր՝ առաջարկելով յուրահատուկ մշակութային ծրագիր։ Այցելուները հնարավորություն կունենան բացահայտելու թանգարանային հավաքածուները նոր ձևաչափով, մասնակցելու ինտերակտիվ միջոցառումների և վայելելու մշակութային հարուստ միջավայր։
Միջոցառումների նպատակն է խթանել հասարակության հետաքրքրությունը մշակութային ժառանգության նկատմամբ, ուժեղացնել թանգարանների և հանրության միջև կապը, ինչպես նաև ընդգծել մշակույթի կարևորությունը համերաշխ և միասնական հասարակության կառուցման գործում։
Մայիսի 16-ին ծրագրին միացած թանգարաններն անվճար սկզբունքով կընդունեն այցելուներին ժամը 11:00-ից մինչև 24:00-ը, իսկ մայիսի 18-ին՝ ըստ հիմնական այցելության ժամերի:  Ծրագիրը՝ կից:
Թանգարանների միջազգային օրը սահմանվել է 1977 թվականին Թանգարանների միջազգային խորհրդի կողմից (ԻԿՕՄ)՝ նպատակ ունենալով համախմբելու թանգարաններին հասարակության և մարդկության առջև ծառացած գլոբալ մարտահրավերների շուրջ՝ միաժամանակ բարձրացնելու հանրային իրազեկվածությունը թանգարանների կարևորագույն դերի մասին: «Թանգարանների գիշեր» ծրագիրը մեկնարկել է 2005 թվականից Ֆրանսիայի մշակույթի և հաղորդակցության նախարարության նախաձեռնությամբ` ԻԿՕՄ-ի, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Եվրախորհրդի հովանավորությամբ: Հայաստանը միացել է «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառմանը 2005 թվականից:

Armenia marks Night of Museums with free admission until midnight
Museums across Armenia will stay open free of charge until midnight on Saturday as part of the annual Night of Museums initiative held ahead of International Museum Day on 18 May.
According to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, museums will welcome visitors from 11:00 to 24:00 with special exhibitions, interactive events and cultural programs designed to showcase museum collections in a new format. Museums taking part on 18 May will operate according to their regular visiting hours.
Organizers say the initiative aims to encourage greater public interest in cultural heritage, strengthen connections between museums and local communities, and underline the role of culture in fostering a more united society.
International Museum Day was established in 1977 by the International Council of Museums (ICOM) to promote awareness of the important role museums play in society. The Night of Museums program was launched in 2005 by France’s Ministry of Culture and Communication with the support of ICOM, UNESCO and the Council of Europe. Armenia joined the pan-European initiative later that year.