«Անհասկանալի կերպով խառը ընտրացուցակներ են հրապարակվել». ի՞նչ անել, եթե չեք գտնում Ձեզ ցուցակում
«Բազմաթիվ ահազանգեր եմ ստանում, մարդիկ ոչ միայն իրենց անունները չեն գտնում հրապարակված ընտրացուցակներում, այլև իրենց հասցներում հաշվառված են գտնում մահացած բարեկամի, անծանոթի անուն»,- հրապարակված տեսանյութում ասում է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ, սահմանադրական իրավունքի մասնագետ Գոհար Մելոյանը։
Նա նշում է, որ անհասկանալի կերպով խառը ցուցակներ են հրապարակվել, մարդկանց տեղամասային կենտրոնները խախտված են, հայտնաբերվել են հասցեներ, որոց վրա ընդհուպ 100-ավոր մարդիկ մեկ հասցեում են գրանցված։
«Ի՞նչ անել, եթե չեք գտնում Ձեզ հրապարակված ընտրացուցակներում կամ անծանոթ մարդկանց, հանգուցյալ հարազատի անուն են գտում։ Պետք է դիմել ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն կամ զանգահարել 84-22 կարճ համարով ու մանրամասների վերաբերյալ տեղեկություն ստանալ։ Կամ պետք է հաշվառվեք կամ անծանոթներին հանեք հաշվառումից։ Սա հնարավոր է անել մինչև մայիսի 26-ին ժամը 14-00-ն»։

An Armenian opposition figure has raised alarm over what she called “chaotic” electoral registers ahead of the June 7 vote. Gohar Meloyan, a constitutional law expert and a member of the Strong Armenia party, said people have reported missing names, deceased relatives listed as active voters and strangers registered at their home addresses.
Meloyan added that some precinct assignments appeared distorted, with instances of hundreds of individuals registered under a single residence. She urged voters who cannot locate themselves or who discover anomalous entries to contact the Interior Ministry’s Migration and Citizenship Service or call the short number 84-22 for clarification. Citizens may request corrections or removals until May 26 at 2 p.m. local time.