Նա արդեն գոռացել է՝ Արծվաշենը Հայաստան է և վերջ
Քարոզարշավի սկսվող երկրորդ շաբաթվա հիմնական գաղափարը լինելու է այն, որ հունիսի 7-ի ընտրությունները վերածվում են ՀԱՆՐԱՔՎԵԻ՝ պետությունը պահո՞ւմ ենք, թե՞ ոչ։ Այս հարցադրումից չպետք է վախենալ, հակառակը՝ պետք  սրել։ Վախենալ պետք է նրանից, թե ինչքան ձայն կհավաքի այս իշխանությունը։
Կոչերը՝ քվեարկեք. N 7-ին, N 3-ին, N 17-ին, N 6-ին, իհարկե բնական են, բայց մեզ նաև միասնական կոչ է պետք, միասնական օրակարգ, որը կսրի պրոցեսն ու կվերածի հանրաքվեի։ Սա պետք է, որովհետև Նիկոլն իրեն աջակից բնական սոցիալական խավ չունի, նա արհեստական սոցիալական խավերով ուզում է ձայն հավաքել, ու այդ ձայների վրա հենվելով (նրանց իմացությամբ կամ ոչ՝ արդեն էական չէ) Հայաստանը տանել լուծարման։ Նախընտրական առողջապահական ապահովագրում (այս ձևով երկար չի տևելու), առանց վիզա՝ դեպի Եվրոպա (ամբողջությամբ բլեֆ է), պետական համակարգի պրեմիաներ և «պաշտոնի մեռածներ»։ Սա է նրա ձայնի աղբյուրը, իսկ ինչո՞ւ է արհեստական, որովհետև այս շերտերի մեջ կան մեծ թվով նորմալ մարդիկ, որոնց առաջիկա շաբաթներին կարելի է և պետք է բացատրել մեկ պարզ բան. ձեր ժամանակավոր օգուտը խիստ ժամանակավոր է, իսկ գինը՝ աներևակայելի թանկ։ Այս իշխանությունը երկիրը հաշված ամիսների ընթացքում տանելու է կորստի։
«Մեզ Արցախ պետք չի, «Մեզ Շուշի պետք չի» շերտը ուրիշ է. այն հանգիստ ասելու է՝ մեզ Հայաստան պետք չի։ Այս շերտի հետ գործ չունենք։ Մյուս շերտերի հետ, սակայն, պարզ սուր հարցադրման դեպքում հասնել արդյունքի։
Նա արդեն գոռացել է՝ Արծվաշենը Հայաստան է և վերջ, ինչը նշանակում է՝ իր վերարտադրության դեպքում նոր ծանր կորուստներ, հանձնումներ։ Գործող գյուղերի, կարևորագույն ճանապարհների, ռազմավարական բարձունքների և բնակավայրերի հանձնում կամ եթե նույնիսկ փոխանակում՝ ապա անբնակ, որևէ ճանապարհով Հայաստանի հետ չկապված տարածքի հետ, դա ի՞նչ է՝ իսկական հանրաքվեի թեմա։ Տիգրանաշենի բարձունքում տեղակայվելիք ադրբեջանական զինուժը կամ Հայաստան-Իրան միջպետական ճանապարհի հատվածներն Ադրբեջանին հանձնելն ինչո՞վ են նպաստելու Հայաստանի անվտանգության բարձրացմանը կամ տարածաշրջանային խաղաղությանը։
Հունիսի 7-ը ամենաիսկական հանրաքվե է. մենք չպետք է վախենանք դա գիտակցել և ժողովրդին պարզ ասել։ Մարդիկ կարող են չկողմնորոշվել քվեաթերթիկների հարցում, թե կոնկրետ ո´ր համարին ձայն տան, բայց հիմնական հարցադրման մեջ ընտրությունը շատ պարզ է։

Ваге Оганнисян: Он уже прокричал: «Арцвашен – это Армения, и точка!»
Основной идеей второй недели агиткампании к предстоящим выборам в Национальное Собрание Армении должно стать то, что выборы 7 июня превращаются в референдум: сохраняем ли мы государство или нет. Об этом написал эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян.
«Нам не следует бояться этого вопроса, наоборот, его нужно обострять. Бояться нужно другого: сколько голосов получит нынешняя власть.
Призывы голосовать за №7, №3, №17, №6, конечно, естественны, однако нам необходим и единый призыв, единая повестка, которая обострит процесс и превратит его в референдум. Это необходимо потому, что у Никола нет естественной социальной опоры – он пытается набрать голоса за счет искусственно сформированных социальных слоев и, опираясь на эти голоса – осознанно это происходит или нет, уже несущественно – повести Армению к распаду.
Предвыборное всеобщее страхование здоровья (в таком виде это долго не просуществует), безвизовый режим с Европой (полный блеф), премии в госаппарате и готовые на все ради  должностей — вот источник его голосов. И почему этот ресурс искусственный? Потому что среди этих людей много нормальных граждан, которым в ближайшие недели можно и нужно объяснить одну простую вещь: ваша временная выгода действительно временна, а цена — невероятно высока. Эта власть за считаные месяцы приведет к утрате страны.
Есть и другая прослойка – говорящие "Нам не нужен Арцах", "Нам не нужен Шуши". Она спокойно скажет также: "Нам не нужна Армения". До них нам не должно быть дела.
Но с остальными слоями при четкой и жесткой постановке вопроса результата добиться можно.
Он уже прокричал: "Арцвашен – это Армения, и точка!". А это означает, что в случае его воспроизводства последуют новые тяжелые потери и новые сдачи территорий. Сдача действующих сел, важнейших дорог, стратегических высот и населенных пунктов – или даже их обмен на необитаемую территорию, никак не связанную с Арменией, – разве это не тема для настоящего референдума? Каким образом размещение азербайджанских войск на высотах Тигранашена или сдача Азербайджану участков межгосударственной трассы Армения–Иран будут способствовать повышению безопасности Армении или региональному миру?
7 июня – это самый настоящий референдум. Мы не должны бояться это осознавать и прямо говорить об этом людям. Люди могут не определиться с бюллетенями и тем, за какой именно номер голосовать, но в главном вопросе выбор предельно ясен», – указал эксперт.