Կմնա՞ արդյոք Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնում հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններից հետո. Սասունյան
Աշխարհասփյուռ հայությունը ուշադիր հետևում է Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավին՝ տեսնելու, թե արդյոք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կուսակցությունը կպահպանի իր մեծամասնությունը խորհրդարանում, ինչը նրան թույլ կտա մնալ պաշտոնում ևս հինգ տարի։
Այս ընտրությունները կարող են ունենալ երկու հիմնական հետևանքներ՝ մեկը՝ Հայաստանի ապագայի համար, իսկ մյուսը՝ հենց Փաշինյանի համար։
1. Հետևանքները Հայաստանի համար
Հաշվի առնելով Փաշինյանի վերջին ութ տարիների կործանարար գործունեությունը՝ բազմաթիվ հայեր մտավախություն ունեն, որ եթե նա շարունակի մնալ իշխանության գլուխ, Հայաստանի գոյատևումը կարող է վտանգվել։ Ահա նրա հիմնական ձախողումներից մի քանիսը.
ա) Ադրբեջանի դեմ 2020 թվականի պատերազմի սխալ կառավարումը, որը հանգեցրեց Արցախի մեծ մասի կորստին և հազարավոր հայ զինվորների մահվան։
բ) Ադրբեջանական բանակին թույլ տալը, որ ներխուժի և շարունակի բռնագրավված պահել Հայաստանի Հանրապետության տարածքի որոշ հատվածներ 2021 և 2022 թվականներից ի վեր։
գ) 2022 թվականին Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելը՝ հակառակ նախկինում արված այն հայտարարաությանը, թե «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ»։
դ) 2023 թվականին Արցախից 120,000 հայերի բռնի տեղահանումը կանխելու հարցում անկարողությունը։
ե) Արցախյան հարցը փակված համարելը և արցախցի փախստականներին «փախածներ» որակելը։
զ) Պնդելը, թե Արցախի հանձնելն ամրապնդել է Հայաստանի անկախությունը։
է) Սահմանադրության խախտմամբ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներքին գործերին միջամտելը և մի քանի բարձրաստիճան հոգևորականների բանտարկելը։
ը) Բաքվում պահվող հայ գերիների և Արցախի ղեկավարների ազատ արձակումն ապահովելու հարցում ձախողումը։
թ) Հաճախակի ենթարկվելը նախագահ Իլհամ Ալիևի պահանջներին՝ Հայաստանի կարևորագույն հարցերում զիջումներ կատարելու համար։
2. Հետևանքները Փաշինյանի համար
Փաշինյանի ապագան կարող է ամբողջությամբ կախված լինել այս ընտրությունների արդյունքից։ Հայաստանի օրենքների և Սահմանադրության խախտումների պատճառով նա կարող է ձերբակալվել և ենթարկվել հետապնդման, եթե կորցնի իշխանությունը։ Այդ պատճառով նա հնարավոր ամեն ինչ կանի՝ օրինական կամ այլ ճանապարհներով՝ հունիսի 7-ի ընտրություններում հաղթանակ ապահովելու և բանտարկությունից խուսափելու համար։
Չնայած համատարած դժգոհությանը՝ Փաշինյանը դեռ կարող է մնալ պաշտոնում, քանի որ գործող իշխանավորները նախընտրական քարոզարշավների ժամանակ սովորաբար օգտվում են պետական հսկայածավալ ռեսուրսներից: Բացի այդ, իր կատարած զիջումների շնորհիվ նա ստացել է Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Եվրամիության և Միացյալ Նահանգների աջակցությունը: Նրանք հասկանում են, որ ընդդիմադիր ուժերի հաղթանակի դեպքում Փաշինյանի քաղաքականության և զիջումների մեծ մասը կարող է չեղարկվել:
Այնուամենայնիվ, Փաշինյանի քաղաքական վարկանիշը կտրուկ անկում է ապրել։ Նրա վստահության վարկանիշը, որը 2018 թվականին կազմում էր 82%, 2026 թվականին նվազել է՝ հասնելով 10%-ից մի փոքր ավելի։ Այս կտրուկ անկումը կարող է հնարավորություն ստեղծել ընդդիմադիր կուսակցությունների համար՝ իշխանության գալու։
Սակայն ընդդիմությունը բախվում է մի շարք լուրջ խոչընդոտների։
Մասնատված ընդդիմություն
1) Հայաստանը, չնայած իր փոքր երկիր լինելուն,  զարմանալիորեն ունի 123 գրանցված կուսակցություն, որոնցից շատերը բաղկացած են ընդամենը հիմնադրից և համակիրների փոքր շրջանակից։ Բարեբախտաբար, ոչ բոլորն են մասնակցում հունիսի 7-ի ընտրություններին։ Այդուհանդերձ, պաշտոնապես գրանցվել է 19 քաղաքական միավոր՝ 17 առանձին կուսակցություն և 2 դաշինք։ Այս մասնատվածությունը ձեռնտու է իշխող կուսակցությանը, քանի որ ընդդիմությունը բաժանվում է բազմաթիվ մրցակցող խմբերի միջև։
Կոալիցիոն հնարավորություններ
Եթե ընդդիմադիր կուսակցությունները հավաքականորեն ապահովեն ձայների 50%-ից մի փոքր ավելին  և հաջողությամբ կոալիցիա կազմեն խորհրդարանում, նրանք հնարավորություն կունենան առաջադրելու իրենց վարչապետին և հեռացնելու Փաշինյանին պաշտոնից։
Հայաստանի բարդ ընտրական համակարգը
Հայաստանի ընտրական համակարգը համատեղում է իսրայելական ոճի համամասնական ընտրակարգի, գերմանական ոճի կայունության մեխանիզմի և հետխորհրդային Արևելյան Եվրոպայի բարեփոխումների տարրերը։
Ըստ ներկա օրենսդրության՝
1) Խորհրդարան անցնելու համար կուսակցությունը պետք է ստանա ձայների առնվազն 4%-ը։
2) Երկու կամ երեք կուսակցություններից բաղկացած կոալիցիաները պետք է ստանան ձայների առնվազն 8%-ը:
3) Երեքից ավելի կուսակցություններից բաղկացած կոալիցիաները պետք է ստանան ձայների  առնվազն 10%-ը:
Այն կուսակցությունների օգտին տրված ձայները, որոնք չեն հաղթահարում սահմանված շեմը, համամասնորեն վերաբաշխվում են անցողիկ շեմը հաղթահարած կուսակցությունների միջև։
Ընդդիմության ամենամեծ խնդիրը
Այս համակարգի ամենավիճահարույց կողմն այն է, որ եթե Փաշինյանի կուսակցությունը ստանա ձայների ամենամեծ բաժինը, ապա այն կստանա նաև անցողիկ շեմը չհաղթահարած ընդդիմադիր կուսակցությունների վերաբաշխված ձայների զգալի մասը։ Հեգնական է, բայց Փաշինյանի դեմ քվեարկող ընտրողները կարող են ակամա օգնել ամրապնդելու նրա խորհրդարանական մեծամասնությունը։ Այդ պատճառով շատ ավելի փոքր կուսակցությունները, որոնք շեմը հաղթահարելու իրատեսական քիչ հնարավորություն ունեն, չպետք է մտնեին  պայքարի մեջ։ Այդպիսով նրանք ռիսկի են դիմում փոշիացնել Փաշինյանի դեմ քվեարկած ձայները և անուղղակիորեն օգուտ տալ իշխող կուսակցությանը։
Մեկ անսովոր պաշտպանություն
Հայաստանի ընտրական համակարգի անսովոր առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ խորհրդարանը պետք է կազմված լինի առնվազն երեք կուսակցությունից։ Հետևաբար, եթե միայն մեկ կուսակցություն է հաղթահարում պահանջվող շեմը, հաջորդ երկու ամենաբարձր արդյունքներ գրանցած կուսակցությունները նույնպես կարող են մանդատներ ստանալ, նույնիսկ եթե չեն հասել 4%-ի շեմին։ Նման դեպքում այդ լրացուցիչ կուսակցությունները հավաքականորեն կստանան խորհրդարանական տեղերի մեկ երրորդը՝ անկախ իրենց հավաքած ձայների փաստացի քանակից։
Ինչ պետք է անի ընդդիմությունը
Եթե ընդդիմադիր կուսակցությունները ցանկանում են մեծացնել իրենց հնարավորությունները, նրանք պետք է ավելի քիչ կենտրոնանան Փաշինյանի հավատարիմ կողմնակիցներին իրենց կողմը գրավելու վրա։ Կառավարության բազմաթիվ աջակիցներ օգտվում են պետական աշխատանքից, խոշոր պարգևավճարներից և մենաշնորհային պայմանագրերից, և, հետևաբար, քիչ հավանական է, որ նրանք կլքեն իշխող կուսակցությունը։ Դրա փոխարեն ընդդիմադիր խմբերը պետք է կենտրոնանան ընտրելու իրավունք ունեցող այն մեծաթիվ քաղաքացիների մոբիլիզացման վրա, որոնք ներկայումս հայտարարում են, որ չեն պատրաստվում մասնակցել քվեարկությանը։
Եթե ընդդիմադիր ուժերին հաջողվի խորհրդարանական մեծամասնություն կազմել, նրանց առաջնահերթություններից մեկը պետք է լինի Հայաստանի ընտրական օրենսդրության բարեփոխումը և ներկայիս համակարգի փոխարինումն առավել ավանդական ընտրակարգով, որը նման կլինի բազմաթիվ այլ երկրներում կիրառվող մոդելներին։
Այդ ընթացքում, Հայաստանի յուրաքանչյուր գրանցված ընտրող պետք է մասնակցի հունիսի 7-ի ընտրություններին՝ երկրի ապագան ուրիշների ձեռքում չթողնելու համար։
Արտերկրում ապրող Հայաստանի այն քաղաքացիները, որոնք պահպանում են ընտրելու  իրավունքը, պետք է ամեն ջանք գործադրեն Հայաստան ժամանելու և իրենց ձայնը տալու համար: Իսկ նրանք, ովքեր չեն կարող ժամանել, պետք է հորդորեն Հայաստանում գտնվող իրենց հարազատներին ու ընկերներին՝ մասնակցել հունիսի 7-ի քվեարկությանը:

Will Nikol Pashinyan remain in office after June 7 parliamentary elections?
Armenians around the world are closely following Armenia’s parliamentary election campaign to see whether Prime Minister Nikol Pashinyan’s party will retain its majority in parliament, allowing him to remain in office for another five years.
These elections could have two major consequences: One for Armenia’s future and the other for Pashinyan himself.
1)    Consequences for Armenia
Given Pashinyan’s disastrous record over the past eight years, many Armenians fear that if he remains in power, Armenia’s very survival could be at risk. Here are some of his major failures:
a) Mismanaging the 2020 war with Azerbaijan which resulted in the loss of most of Artsakh and the deaths of thousands of Armenian soldiers;
b) Allowing the Azeri army to invade and continue occupying parts of the territory of the Republic of Armenia since 2021 and 2022;
c) Declaring in 2022 that Artsakh is part of Azerbaijan, despite previously proclaiming that “Artsakh is Armenia, period”;
d) Failing in 2023 to prevent the forced displacement of 120,000 Armenians from Artsakh;
e) Treating the Artsakh issue as closed and referring to Artsakh refugees as “escapees”;
f) Claiming that surrendering Artsakh strengthened Armenia’s independence;
g) Interfering in the internal affairs of the Armenian Apostolic Church in violation of the Constitution and imprisoning several senior clergymen;
h) Failing to secure the release of Armenian detainees and Artsakh leaders held in Baku;
i) Repeatedly complying with Pres. Ilham Aliyev’s demands for concessions on major Armenian issues.
2)    Consequences for Pashinyan personally
Pashinyan’s future may depend entirely on the outcome of these elections. Because of his violations of Armenia’s laws and Constitution, he could face arrest and persecution if he loses power. For that reason, he will do everything possible — legally or otherwise — to secure victory in the June 7 elections and avoid imprisonment.
Despite, widespread dissatisfaction, Pashinyan may still remain in office because incumbents typically benefit from extensive resources of the state during election campaigns. In addition, because of the concessions he had made, he has gained support from Azerbaijan, Turkey, the European Union, and the United States. They understand that if the opposition forces win, many of Pashinyan’s policies and concessions could be reversed.
Nevertheless, Pashinyan’s political standing has declined dramatically. His approval rating, which stood at 82% in 2018, has fallen to slightly over 10% in 2026. This sharp decline could create an opportunity for opposition parties to take power.
However, the opposition faces several serious obstacles.
Fragmented Opposition
1) Armenia, despite its small size, has an astonishing 123 registered political parties, many consisting of little more than a founder and a small circle of followers. Fortunately, not all of them are participating in the June 7 elections. Still, 19 political entities have officially registered: 17 individual parties and 2 coalitions. This fragmentation benefits the ruling party because the opposition becomes divided among numerous competing groups.
Coalition Possibilities
If opposition parties collectively secure slightly more than 50% of the vote and successfully form a coalition in parliament, they would have the power to nominate their Prime Minister and remove Pashinyan from office.
Armenia’s Complex Electoral System
Armenia’s electoral system combines elements of Israeli-style proportional representation, German-style stability mechanism, and post-Soviet Eastern European reforms.
Under current law:
1)    A political party must receive at least 4% of the vote to enter parliament.
2)    Coalitions of two or three parties must receive at least 8%.
3)    Coalitions of more than three parties must receive at least 10%.
Votes cast for parties that fail to meet these thresholds are redistributed proportionally among the successful parties.
The Opposition’s Biggest Problem
The most controversial aspect of this system is that if Pashinyan’s party receives the largest share of the vote, it will also receive a significant portion of the redistributed votes from failed opposition parties. Ironically, voters casting ballots against Pashinyan could unintentionally help strengthen his parliamentary majority. For that reason, many smaller parties with little realistic chance of crossing the threshold should not have entered the race. By doing so, they risk splitting the anti-Pashinyan vote and indirectly benefiting the ruling party.
One Unusual Safeguard
One unusual feature of Armenia’s electoral system is that parliament must contain at least three political parties. Therefore, if only one party crosses the required threshold, the next two highest-performing parties may still receive representation even if they failed to reach 4%. In such a case, those additional parties collectively would receive one-third of the parliamentary seats regardless of their actual vote totals.
What the Opposition Must Do
If opposition parties want to improve their chances, they should focus less on persuading loyal Pashinyan supporters to switch sides. Many government supporters benefit from state employment, large bonuses, and privileged contracts and are therefore unlikely to abandon the ruling party. Instead, opposition groups should concentrate on mobilizing the large number of eligible voters who currently say they do not plan to vote.
If opposition forces succeed in gaining a parliamentary majority, one of their first priorities should be reforming Armenia’s electoral laws and replacing the current system with a more conventional voting structure similar to those used in many other countries.
In the meantime, every registered Armenian voter should participate in the June 7 elections to avoid leaving the country’s future in the hands of others.
Armenian citizens living abroad who retain voting rights should also make every effort to travel to Armenia and cast their ballots. Those unable to travel should encourage their relatives and friends in Armenia to vote on June 7.