Քաղաքական մրցակիցներին թուլացնելու ճանապարհին իշխող ուժի պարագլուխը գնում է բիզնես խլելու ճանապարհով. Աբրահամյան
09:55 21/05/2026
«Քաղաքական մրցակիցներին թուլացնելու ճանապարհին իշխող ուժի պարագլուխը գնում է սեփականության վերաբաշխման կամ, ավելի պարզ ասած, բիզնես խլելու ճանապարհով։ ՀԷՑ, «Արարատցեմենտ» և այդպես շարունակ»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը
Ըստ նրա, սա դեռ թեմայի միայն երևացող մասն է, որովհետև քչերը կիմանան, թե սպառնալիքների ու շանտաժի պայմաններում ինչ է տեղի ունեցել տարբեր ընկերությունների մասնաբաժինների հետ վերջին տարիներին։
«Սա, իհարկե, ՔՊ-ի արևմտյան հովանավորները «չեն նկատի», նույնիսկ այն պարագայում, երբ իրենց երկրներում սեփականության իրավունքի պաշտպանության սկզբունքը գրեթե սրբությանը հավասար բան է։
Բայց սա, անշուշտ, կնկատեն ներսի ու դրսի այն ներդրողները, որոնք հենց այնպես գումար չեն ծախսում, հատկապես երբ խոսքը մեծ ներդրումների մասին է»,- գրել է Աբրահամյանը։

Prime Minister Nikol Pashinyan’s government is using business seizures and property redistribution to weaken political opponents, Armenian opposition MP Tigran Abrahamyan claimed on Thursday.
In a post on social media, Abrahamyan, a member of the Pativ Unem faction, accused the ruling Civil Contract party of targeting businesses as part of a broader political strategy against its rivals.
“In an effort to weaken political opponents, the leader of the ruling regime is moving toward the redistribution of property, or, more plainly, the seizure of businesses,” he wrote, referring to the nationalization of the Electric Networks of Armenia (ENA) and the Ararat Cement factory.
According to Abrahamyan, the publicly known cases represent only a small part of a wider pattern of ownership changes carried out through “threats and blackmail” in recent years.
He also criticized Armenia’s Western partners for remaining silent, arguing that such actions contradict the principles of private property protection upheld in their own countries.
Abrahamyan added that the situation could raise concerns among both domestic and foreign investors, particularly those considering large-scale investments in Armenia.