Ռոսսելխոզնադզորն արգելում է ծաղիկների ներմուծումը Հայաստանից
Ռոսսելխոզնադզորը` Ռուսաստանի անասնաբուժական և բուսասանիտարական հսկողության դաշնային ծառայությունը, մայիսի 22-ից արգելում է ծաղիկների ներմուծումը Հայաստանից։ Այս մասին հայտնում են ռուսական ԶԼՄ-ները։ Արգելքը ուժի մեջ կմնա մինչև ջերմոցային ստուգումների ավարտը և արդյունքների վերլուծությունը։ Նշվում է, որ այս որոշումը կայացվել է Ռուսաստանի բուսասանիտարական անվտանգությունը և արտահանման ներուժը պաշտպանելու համար։
«Չնայած Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության տեսչության կողմից տրված երաշխիքներին, ԵԱՏՄ-ի համար կարանտինի ենթակա ապրանքների հայտնաբերումը շարունակվում է։ Ներմուծված 96.2 միլիոն ծաղկային արտադրանքից գրանցվել է 135 դեպք։ Սա կազմում է ամբողջ 2025 թվականի հայտնաբերումների ընդհանուր թվի 77%-ը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ինչպես անցյալ շաբաթ հայտարարվեց «Ռոսսելխոզնադզորը» ծառայության ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտի և Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության տեսչական գործակալության ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանի միջև բանակցություններից հետո, «Ռոսսելխոզնադզորը» նախատեսում է ստուգել հանրապետությունում գործող բուսաբուծական ձեռնարկությունները: Ստուգման նպատակն է ապահովել իսկապես հայկական և բուսասանիտարական առումով անվտանգ արտադրանքի մուտքը Ռուսաստանի Դաշնություն:
Նախկինում ծառայությունը չէր բացառել  ​​հնարավորությունը, որ հայկական արտադրանքի անվան տակ Ռուսաստանի Դաշնություն կարող են ներմուծվել ապրանքներ, այդ թվում՝ ծաղիկներ այն երկրներից, որտեղից ներմուծումն արգելված է։

The Russian Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Surveillance (Rosselkhoznadzor) will impose temporary restrictions on the import of flowers from Armenia starting May 22, TASS reported, citing the regulator.
"Starting May 22, 2026, Rosselkhoznadzor will impose temporary restrictions on the import of flower products originating and shipped from Armenia until the completion of greenhouse inspections and the analysis of their results," the watchdog said.
The regulator clarified that the decision was made to protect Russia's phytosanitary safety and export potential.
The report emphasizes that despite the guarantees provided by the Food Safety Inspectorate of Armenia, the detection of items subject to quarantine for the EAEU continues. In particular, 135 cases were detected during the import of 96.2 million pieces of flower products, accounting for 77% of the total number of detections for the entire year of 2025.