Խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում բարդ միջազգային իրավիճակի համատեքստում
Հունիսի 7-ին Հայաստանի Հանրապետությունում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները, առանց չափազանցության, կլինեն երրորդ հայկական հանրապետության ամենակարևոր և բարդ ընտրությունները, քանի որ դրանք տեղի են ունենում այն ժամանակ, երբ աշխարհում տեղի են ունենում տեկտոնական աշխարհաքաղաքական տեղաշարժեր:
Նորություն չէ, որ ներկայիս աշխարհակարգի կազմաքանդման գործընթացը սկսվել է 2022 թվականի փետրվարի 24-ին: Վերլուծաբանները այս գործընթացն անվանում են Երրորդ համաշխարհային պատերազմ՝ նոր հիբրիդային ձևով: Միաբևեռ աշխարհի մասնատման պատճառները տատանվում են տնտեսականից մինչև աշխարհաքաղաքական և տեխնոլոգիական:
Նախ, այսօր մենք ականատես ենք լինում կապիտալիստական համակարգի աշխատանքի բաժանման կառուցվածքային ճգնաժամի, որը պահանջում է շուկաների անընդհատ ընդլայնում: Երկրորդ, Չինաստանի՝ որպես փաստացի համաշխարհային կայսրության՝ Միացյալ Նահանգների հակակշիռ դառնալը հանգեցրել է Վաշինգտոնի բացարձակ գերիշխանությանը մարտահրավեր նետելուն և պահանջում է համաշխարհային ազդեցության բաժանում: Երրորդ, 1945 թվականի համեմատ, երբ հաստատվեց ներկայիս աշխարհակարգը, աշխարհը դարձել է չափազանց բարդ և բազմակողմանի, որպեսզի միաբևեռ վերահսկողությունը շարունակի արդյունավետորեն գոյություն ունենալ: Իսկ ԱՄՆ-ն այլևս չի կազմում համաշխարհային ՀՆԱ-ի 50%-ը։ Եվ վերջապես, չորրորդ, տեխնոլոգիական առաջընթացը պահանջում է ազգային բնակչության նկատմամբ վերահսկողության նոր ձևերի ներդրում, որոնք այս երկրները կարող են իրականացնել միայն պատերազմի միջոցով:
Նորություն չէ նաև, որ ներկայիս աշխարհակարգի կազմաքանդման գործընթացը բաղկացած կլինի երեք փուլից կամ ռազմական գործողությունների երեք  թատերաբեմից՝ եվրոպական, մերձավորարևելյան և ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջաններ։ Եվրոպական և մերձավորարևելյան ճակատները բացվել են համապատասխանաբար 2022 թվականի փետրվարի 24-ին և 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին։ Եվ հիմա, երբ ամբողջ աշխարհը սպասում է երրորդ փուլի՝ Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում ճգնաժամի սկզբին, Հայաստանը կանգնած է կարևոր խորհրդարանական ընտրությունների առջև, որոնք էապես խորհրդանշում են երկրի արտաքին քաղաքականության ուղու ընտրությունը ներկայիս համաշխարհային հակամարտության շրջանում։
Հայաստանը և Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը չեն գտնվում հեռավոր մայրցամաքում։ Հարավային Կովկասը Մերձավորարևելյան ռազմական գործողությունների թատերաբեմի մի մասն է և ներկայիս համաշխարհային հակամարտության էպիկենտրոններից մեկն է։ Ճիշտ կողմնորոշվելու համար անհրաժեշտ է երկու կողմերի՝ մի կողմից ՆԱՏՕ-ի, մյուս կողմից Ռուսաստան-Չինաստան-Իրան բլոկի միջև ընկած նպատակների հստակ ըմբռնում։
Գրեթե երկու դար շարունակ հայկական գործոնը պահպանում էր Ռուսաստանի ներկայությունը տարածաշրջանում և խոչընդոտում արևմտյան ուժերի արևելյան առաջխաղացումը դեպի Կենտրոնական Ասիա: Սառը պատերազմի ավարտից և Չինաստանի վերելքից հետո ՆԱՏՕ-ն բախվեց նոր մարտահրավերի՝ վերահսկողություն հաստատել ցամաքային առևտրային ուղիների նկատմամբ (ծովային ուղիները ամբողջությամբ գտնվում էին ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի նավատորմերի վերահսկողության տակ):
Տրամաբանական է, որ ապագայում Չինաստանը կփնտրի ուղիներ, որոնք չեն գտնվում Արևմուտքի վերահսկողության տակ, այդպիսով նվազեցնելով իր կախվածությունը: Պեկինը նման ծրագրի մասին հայտարարեց 2013 թվականին:
«Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունը նախատեսված է Չինաստանի համար Եվրասիայի ցամաքային առևտրային ուղիներում գերիշխելու միջոց դառնալու համար: Վերջին տարիների պատերազմներին նույնիսկ մակերեսային հայացքը ցույց է տալիս, որ Չինաստանից դեպի Եվրոպա ցամաքային ուղիները Ռուսաստանի և Իրանի տարածքներում արհեստականորեն փակվում են՝ այդ տարածաշրջաններում պատերազմներ հրահրելով: Դրա դիմաց ՆԱՏՕ-ն ցանկանում է բացել Միջին միջանցքը (Զանգեզուրի միջանցքը)՝ թուրքաբնակ տարածքներով: Սա պայմանավորված է նրանով, որ թուրքական գործոնը գտնվում է ՆԱՏՕ-ի վերահսկողության տակ:
Ըստ էության, ՆԱՏՕ-ն ցանկանում է Չինաստանին դնել խոցելի դիրքում՝ Ռուսաստանի և Իրանի միջով անցնող ուղիները փակելով, իսկ Եվրոպա տանող միակ ցամաքային միջանցքը անցկացնելով թյուրքական տարածքներով, բնականաբար՝ Արևմուտքի վերահսկողության տակ: Հետևաբար, ՆԱՏՕ-ի գործողությունների տրամաբանությունը լիովին պարզ է՝ հեռացնել խոչընդոտող հայկական գործոնը և Ռուսաստանը տարածաշրջանից, և հարավային Հայաստանի տարածքները հանձնել Ադրբեջանին։ 2023 թվականին ՆԱՏՕ-ն արդեն իսկ ապահովել է խոշոր հաղթանակ Ռուսաստանի նկատմամբ այս տարածաշրջանում՝ ապահովելով Լեռնային Ղարաբաղի հանձնումը։
Նման զարգացումը ռազմավարական սպառնալիք է ներկայացնում ոչ միայն Չինաստանի, այլև Ռուսաստանի և Իրանի համար։ Հետևաբար, այս երկրների շահերից է բխում պահպանել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, որը միաժամանակ ծառայում է որպես ՆԱՏՕ-ի համար զսպող գործոն և ապահովում է Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը։ Այս աշխարհաքաղաքական իրողությունների համատեքստում, հունիսին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններն արդեն իսկ գոյաբանական նշանակություն ունեն հանրապետության համար։
Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը բացահայտորեն հռչակել է Եվրամիության, և, հետևաբար, ՆԱՏՕ-ի հետ մերձեցման կուրս։ Սա իրականում նշանակում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության խախտման կուրս, քանի որ վերևում քննարկեցինք, որ ՆԱՏՕ-ն ունի Միջին միջանցք ստեղծելու խնդիր, ինչը նշանակում է տարածաշրջանում թուրքական գործոնի ամրապնդում (և Հայաստանի հարավային տարածքները Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հանձնում)։
Հակառակորդ դաշինքը՝ Ռուսաստան-Չինաստան-Իրանը, ունի բոլորովին հակառակ նպատակ՝ պահպանել հայկական գործոնը և հայկական պետության տարածքային ամբողջականությունը՝ որպես ՆԱՏՕ-ի ներթափանցման խոչընդոտ։
Հետևաբար, այս ընտրություններին քվեարկող ՀՀ քաղաքացիները պետք է քվեարկելուց առաջ հաշվի առնեն Հայաստանի շուրջ առկա ավելի լայն աշխարհաքաղաքական իրողությունները, այլ ոչ թե առաջնորդվեն միայն ներքին քաղաքական և տնտեսական նկատառումներով։ Արձագանքելով ներկայումս տարածված այն կարծիքին, որ Ռուսաստանը չափազանց թույլ է դարձել և չի կարողանա պաշտպանել Հայաստանը, ուստի անհրաժեշտ է մերձեցում ԵՄ-ի հետ, պետք է նշել, որ այս կարծիքը բավականին հիմնավոր է։
Այնուամենայնիվ, կարևոր է հաշվի առնել, որ շուտով կսկսվի ներկայիս համաշխարհային հակամարտության երրորդ փուլը՝ Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան պատերազմի թատերաբեմը, և աշխարհում ուժերի հավասարակշռությունը կփոխվի։
Հետևաբար, մեր կարծիքով, այս խորհրդարանական ընտրությունները ՀՀ քաղաքացիների համար ընտրություն են ներկայացնում՝ հարավային Հայաստանի կամավոր հանձնման կամ երկրի տարածքային ամբողջականությունը պայքարի միջոցով պահպանելու փորձի միջև։

Ваан Григорян: Парламентские выборы в Армении в парадигме сложной международной обстановки
Предстоящие 7 июня парламентские выборы в Республике Армения без всякого преувеличения станут самыми важными и сложными выборами в истории третьей армянской республики, поскольку они проходят тогда, когда в мире происходят тектонические изменения геополитического характера.
Не новость, что 24 февраля 2022 года начался процесс демонтажа нынешнего миропорядка. Этот процесс в аналитических кругах называется Третьей мировой войной новой гибридной формы. Причины фрагментизации однополярного мира варьируются – от экономических до геополитических и технологических. Во-первых, сегодня мы наблюдаем структурный кризис капиталистической системы разделения труда, которая требует постоянного расширения рынков. Во-вторых, усиление Китая как глобального центра силы и противовеса США поставило под вопрос прежнее доминирование Вашингтона и привело к борьбе за перераспределение мирового влияния.
В-третьих, по сравнению с 1945 годом, когда был установлен нынешний мировой порядок, мир стал слишком сложным и многогранным, чтобы однополярный контроль мог продолжать эффективно существовать. Доля США в мировом ВВП больше не составляет 50%.
И, наконец, в-четвертых, развитие технологий требует внедрения новых форм контроля над населениями стран, что можно осуществить только посредством войны.
Также не является новостью, что процесс демонтажа нынешнего мирового порядка будет состоять из трех фаз или трех театров военных действий: Европейский, Ближневосточный и Азиатско-Тихоокеанский. Европейский и ближневосточные фронты открылись 24 февраля 2022 года и 7 октября 2023 соответственно. И сейчас, когда весь мир ждет начала третьей фазы, кризиса в Азиатско-Тихоокеанском регионе, Армения стоит перед важными парламентскими выборами, которые, фактически, означают выбор внешнеполитического курса страны в эпоху нынешнего мирового конфликта.
Армения и регион Южного Кавказа не находятся на удаленном континенте. Южный Кавказ входит в ближневосточный театр военных действий и является одним из эпицентров нынешнего мирового конфликта. Для правильного ориентирования необходимо ясное осознание целей, которые стоят перед двумя сторонами: с одной стороны НАТО, а с другой – блока Россия-Китай-Иран.
Около двух веков армянский фактор обеспечивал присутствие России в регионе и мешал продвижению сил Запада на восток, в Среднюю Азию. А после окончания Холодной войны и началом усиления Китая, у НАТО возникла новая задача по установлению контроля над сухопутными торговыми путями (морские пути полностью были под контролем флотов США и Великобритании). Вполне логично, что в будущем Китай стремился бы найти пути, которые не были бы под контролем Запада, что позволило бы снизить свою зависимость. И такой план был провозглашен Пекином в 2013 году.
Инициатива «Один пояс — один путь» должна стать средством для доминирования Китая над сухопутными торговыми путями Евразии. Даже поверхностный взгляд на войны последних лет дает понимание, что сухопутные маршруты из Китая в Европу через Россию и Иран искусственно закрываются инициированием войн в этих регионах. Взамен этих путей НАТО хочет открыть Срединный коридор (Зангезурский коридор) через территории, населенные тюрками.
А турецкий фактор является подконтрольным НАТО фактором. Фактически, НАТО хочет поставить Китай в уязвимое положение, когда маршруты через Россию и Иран перекрыты, а единственный сухопутный коридор в Европу проходит через тюркские территории и, естественно, находится под контролем Запада. Именно поэтому логика действий НАТО совершенно очевидна: убрать мешающий армянский фактор и Россию из региона, передать территории южной Армении Азербайджану. В 2023 году Организация Североатлантического договора уже добилась крупной победы над Россией в этом регионе, обеспечив сдачу Нагорного Карабаха.
Такое развитие событий несет стратегическую угрозу не только Китаю, но и России и Ирану. Поэтому в интересы этих стран входит сохранение территориальной целостности Армении, этого одновременно сдерживающего НАТО и обеспечивающего военное присутствие России фактора. В контексте этих геополитических реалий июньские парламентские выборы в Армении приобретают экзистенциальное для республики значение.
Нынешнее армянское руководство открыто провозгласило курс на сближение с Евросоюзом, а значит и с НАТО. Это, фактически, означает курс на нарушение территориальной целостности Армении, потому что выше мы рассмотрели, что перед НАТО стоит задача по созданию Срединного коридора, что означает усиление турецкого фактора в регионе (и передачу южных территорий Армении под управление турков).
У противоположного блока, России-Китая-Ирана, противоположная задача –сохранение армянского фактора и территориальной целостности армянского государства, для сдерживания НАТО.
Таким образом, перед голосованием на предстоящих 7 июня выборах в НС РА армянские избиратели должны учитывать более широкие геополитические реалии, которые сложились вокруг Армении, а не руководствоваться исключительно внутриполитическими и экономическими причинами.
Что касается довольно распространенного сейчас мнения, что Россия слишком ослабла и не сможет защитить Армению, посему нужно стремиться к сближению с ЕС, следует отметить: это мнение – довольно справедливое.
Однако следует учитывать, что мировой конфликт вскоре вступит в новую фазу, связанную с Азиатско-Тихоокеанским регионом, а это может изменить глобальный баланс сил.
Поэтому, на наш взгляд, эти парламентские выборы в Армении олицетворяют выбор граждан между добровольной сдачей юга Армении, или попыткой через борьбу сохранить территориальную целостность страны.