Ռոսպոտրեբնադզորը կասեցրել է Ջերմուկ հանքային ջրի բոլոր խմբաքանակների ներմուծումը և բաշխումը Ռուսաստանում
09:21 23/05/2026
Մայիսի 22-ից ուժի մեջ է մտել Ռոսպոտրեբնադզորը ժամանակավոր սանիտարական միջոցառումը՝ կասեցնելով «Ջերմուկ Գրուպ» ՓԲԸ-ի կողմից արտադրված «Ջերմուկ բնական բուժիչ սեղանի գազավորված խմելու ջրի» ներմուծումը և բաշխումը Ռուսաստանի Դաշնությունում։
«Ապրանքը չի համապատասխանում պիտակի վրա տրամադրված տեղեկատվությանը, ինչը խախտում է «Փաթեթավորված խմելու ջրի, այդ թվում՝ բնական հանքային ջրի անվտանգության մասին» ԵԱՏՄ տեխնիկական կանոնակարգի (TR) 044/2017 3-րդ բաժնի 10-րդ կետի պահանջները: Ջրում հայտնաբերվել են բիկարբոնատի (իոն), քլորիդների և սուլֆատների չափազանց մեծ քանակություն: Ապրանքի թերապևտիկ հատկությունների սխալ ներկայացումը կարող է հանգեցնել անարդյունավետ բուժման և առողջության վաթարացման:
Ռոսպոտրեբնադզորը համապատասխան ծանուցումներ է ուղարկել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովին և Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների լիազոր մարմիններին։ Տեղեկացվել են նաև Մանրածախ առևտրի ընկերությունների ասոցիացիան (ԱԿՈՐՏ) և Ինտերնետ առևտրի ընկերությունների ասոցիացիան (ԱԿԻՏ)։
Ռոսպոտրեբնադզորը շարունակում է հետևել Ջերմուկ հանքային ջրի հետ կապված իրավիճակին»,-ասված է տարածած հայտարարության մեջ։

В России приостановили ввоз и оборот минеральной воды «Джермук»
Роспотребнадзор ввел временную санитарную меру - приостановил ввоз и оборот в России всех партий минеральной воды «Джермук». Об этом сообщается в канале ведомства в «Максе».
В ведомстве пояснили, что указанная продукция не соответствует информации, которая указана в маркировке. Это является нарушением требований пункта 10 раздела 3 ТР ЕАЭС 044/2017 «О безопасности упакованной питьевой воды, включая природную минеральную воду». В воде выявили превышение содержания гидрокарбоната - хлоридов, иона и сульфатов. Введение в заблуждение о лечебных свойствах продукции может привести к ухудшению здоровья и к неэффективному лечению. Роспотребнадзор направил уведомления в Евразийскую экономическую комиссию и уполномоченные органы государств - членов Евразийского экономического союза.
Ранее Россельхознадзор ограничил ввоз в Россию цветочной продукции из Армении. Мера вступила в силу 22 мая. Она коснулась продукции происхождением и отправлением из Армении, и будет действовать «до окончания инспекции тепличных хозяйств и завершения анализа ее результатов».
Руководитель Федеральной службы по ветеринарному и фитосанитарному надзору Сергей Данкверт заявил, что проблемы с поставками из Армении касаются не только цветов, но и фруктов с овощами.
Кроме того, Роспотребнадзор сообщил, что выявил некачественную алкогольную продукцию производства Республики Армения, ее реализация в РФ приостановлена.